5 najważniejszych postaci w historii Polski

5 najważniejszych postaci w historii Polski

Oto postacie, które w dużym stopniu przyczyniły się (w lepszy lub gorszy sposób) do tego, jak wygląda nasza rzeczywistość. Zapraszamy do zapoznania się z listą.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Słowem wstępu – nie wszystko może być obiektywne

Wielu historyków ma różny pogląd na temat znaczenia danych postaci. Wiele tutaj zależy od kontekstu danych czasów – siła władcy często zależy od tego, jakie nastroje panowały w państwie i jak wolną rękę miał on w swoich działaniach. Nie da się na tego typu zestawienia rozpatrzyć w pełni obiektywnie, dlatego lista ta jest raczej subiektywnym spojrzeniem autora. Jednocześnie nie da się nie uznać niewątpliwej roli wszystkich tych postaci w tym jak wygląda nasze państwo dziś. Numeracja listy nie jest chronologiczna, kolejność jest przypadkowa. Jednocześnie w spisie zabraknie postaci, których działalność przypada na lata po 1945 roku, gdyż ciężko jest ocenić obiektywnie ich realny wpływ na naszą rzeczywistość – w debatach wciąż obecnych jest wiele emocji.

1. Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski (967 – 1025)

Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski, którego rola w rozwoju naszego kraju jest nieoceniona. To jego zgrabne podejście do polityki zagranicznej oraz niewątpliwy talent do panowania nad krajem, przyczyniły się do tego, że nasze państwo szybko zyskało na znaczeniu. Sprawnie przeprowadzony Zjazd gnieźnieński, zajęcie terenów Miśni, Milska i Łużyc, a także efektywnie przeprowadzona Wyprawa kijowska to tylko niektóre ze świadectw siły tego monarchy.

2. Mikołaj Kopernik – wybitny umysł (1473 – 1543)

Mikołaj Kopernik był pierwszym naukowcem, który mocno przyczynił się do zmiany poglądu na temat tego, jak działa świat w środowisku chrześcijańskim. W dobie walki z herezjami, prowadzenie tak szeroko zakrojonych badań i stawianie tez, które spotykały się z powszechnym wstrętem i odrzuceniem, było niezwykłą odwagą. Mikołaj Kopernik do tej pory uznawany jest za jedną z najbardziej znaczących postaci dla nauki naszego kontynentu.

3. Kazimierz Wielki – zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną (1310-1370)

Kazimierz Wielki to król, który wraz ze swoją śmiercią zakończył linię Piastów-monarchów. Jego rola w gospodarczym rozwoju naszego kraju jest nieoceniona. To on odpowiedzialny jest za utworzenie Uniwersytetu Jagiellońskiego (Akademii Krakowskiej), zmianę systemu pieniężnego oraz kodyfikację prawa. Przyczynił się także do rozwoju handlu, wojska i miast.

4. Maria Skłodowska-Curie – dwa Noble z dwóch różnych dziedzin (1867-1934)

Marka Skłodowska-Curie znacząco przyczyniła się do rozwoju nauki. Jest jedną z niewielu postaci, którym udało się zdobyć dwie nagrody Nobla. Jej wkład w rozwój fizyki i chemii jest bezcenny. Ogromna praca włożona w opracowanie podstaw radiochemii zaowocowała wielkim uznaniem w oczach nie tylko Polaków, ale całego zachodniego świata nauki.

5. Adam Mickiewicz – poeta, działacz polityczny, publicysta (1798-1855)

Adam Mickiewicz to postać, która przyczyniła się do umocnienia narodu polskiego w najtrudniejszych czasach. Jego twórczość bardzo mocno odwoływała się do polskiej tradycji. Romantyczne teksty nawiązywały do mesjanizmu i męczeństwa Polaków pod zaborami. Jego dzieła do tej pory są przedmiotem analiz i uznaje się je za klasykę.

Inspiracją dla tego artykułu był tekst 10 najważniejszych osób w historii politycznej świata – daty, nazwiska, znaczenie (https://kronikidziejow.pl/porady/10-najwazniejszych-osob-w-historii-politycznej-swiata-daty-nazwiska-znaczenie/) Zachęcamy do zapoznania się z nim, ponieważ ze względu na swoją formę, zawiera naprawdę wiele informacji i interesujących źródeł.

Artykuł partnerski powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów

Może Cię zainteresować: 

Mało znana historia Podhala „Goralenvolk – Historia zdrady”

Narodowy Spis Powszechny okazją dla oszustów. Na co uważać krok po kroku!

Najlepsze kryminały na jesień, nie tylko dla seniorów!

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds