Brave Festiwal 2015

Brave Festiwal 2015

W piątek odbyło się wielkie otwarcie Brave Festiwalu 2015. Dla wrocławskich seniorów przygotowane zostały warsztaty. W Teatrze Wielkim zakończyło się także wielkie przedstawienie w wykonaniu Brave Kid’s. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla miłośników kultury wiele ciekawych koncertów, filmów i warsztatów, które nawiązują do innych kultur i opowiadają o odkrywaniu własnych ”korzeni”.

10 lipca dla gości Brave Festiwal 2015 wystąpiła również Sona Jobarteh z Gambii – niezwykle utalentowana pieśniarka i instrumentalistka pochodząca z jednego z najważniejszych plemion griotów w Gambii. Artystka gra na korze, instrumencie towarzyszącym griotom odsetek lat. Sona opowiedziała w dworskim stylu o historii swojego ludu, ale już w nowoczesnym stylu.

Griotów będzie więcej. Balla Kouyaté jest największym na świecie wirtuozem balafonu – instrumentu perkusyjnego podobnego do ksylofonu, jednego najważniejszych w tradycji griotów. Balla Kouyaté z Mali pochodzi z najstarszego klanu griotów – tradycja jest w nim przekazywana z pokolenia na pokolenie już od 700 lat. Imię otrzymał po najstarszym przodku i pierwszym historycznym griocie, towarzyszącym królowi ludu Mandingów – założycielu średniowiecznego imperium Mali. Balla Kouyaté wystąpi na scenie Polskiego Teatru 17 lipca.

Oprócz griotów pojawi się grupa Ndima z Kongo.- Pigmeje z plemienia Aka. Ci mali myśliwi grają na instrumentach, których używają także do polowania. Śpiewają fantastycznie. Zobaczyć ich można było w Rynku 15 lipca o 16.30. Miłośnicy takiej muzyki będą również mieli przyjemność zobaczyć występ Zanzibar Taarab – w Rynku 16 lipca o 16.30.

Oprócz koncertów będą także filmy. Nacer Khemir utalentowany reżyser, twórca z Tunezji zabiera nas w swych filmach na wyprawę w tajemniczy i pełen pasji świat pustynnych historii mających źródło w kulturze arabskiej. Wyświetlone będą trzy najbardziej znane filmy Nacera Khemira: Wanderers of the Desert, The Dove’s Lost Necklace i Bab’Aziz. oraz Szeherezada. Seanse filmowe odbędą się 16 lipca o 20.00, miejsce: DCF, SALA WARSZAWA, PIŁSUDSKIEGO 64A. 

Teatr Kozła z okazji Brave Festiwalu zaprezentuje w kościele Marii Magdaleny „Return to the Voice” z Anną Marią Jopek. Opowieść o muzyce dawnych Szkotów o poszukiwaniu i odkrywaniu magii oraz energii, która ja przenikała. Wydarzenie – 16 lipca o 22.00.

Oczywiście będą warsztaty i spotkania. Klubem festiwalowym jest – Klubokawiarnia Mleczarnia.
Szczegółowe informacje na temat Festiwal Brave 2015 na stronie http://2015.bravefestival.pl/#.

a_DSC0023

a_DSC0099

a_DSC5482

a_DSC5517

a_DSC0068

a_DSC5466

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds