Cukrzyca – jak zmienić dietę i styl życia

Cukrzyca – jak zmienić dietę i styl życia

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i niestety nieuleczalną, ale można nauczyć się z nią żyć. Najważniejsze to powstrzymanie jej rozwoju, a to wymaga stosowania leków lub insuliny. Istotną rolę odgrywa kontrolowanie poziomu cukru. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej diecie, ruchu i odpoczynku. Podpowiadamy, jak zmienić styl życia, aby zadbać o siebie w najlepszy sposób. 

Materiał reklamowy Respo

Przyczyny cukrzycy

Jako przyczyny cukrzycy typu 2 podaje się obniżenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny przy prawidłowym lub zwiększonym jej stężeniu w surowicy, a także nieprawidłowe wydzielanie tego hormonu przez komórki β trzustki, czego konsekwencję stanowi podwyższone stężenie cukru we krwi, czyli hiperglikemia. Aby znaleźć przyczyny cukrzycy, a przede wszystkim wykryć ją jak najwcześniej, należy regularnie badać krew. Insulinooporność i hiperglikemia mogą przez długi czas nie dawać objawów. Badanie pokaże, czy występuje wysoki cukier. Chociaż cukrzyca przyczyny bezpośrednie ma w wymienionych wyżej mechanizmach, to na jej pojawienie się mogą znacząco wpływać czynniki środowiskowe.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi wynosi 70-99 mg/dl, natomiast wynik w granicach 100-125 mg/dl to już podwyższony cukier i taki wynik oznacza stan przedcukrzycowy. O cukrzycy mówimy, gdy stężenie glukozy przewyższa 126 mg/dl. Zwróć uwagę, że cukrzyca typu 2 przyczyny może mieć w nadwadze lub otyłości i braku aktywności fizycznej. Ryzyko jej wystąpienia wrasta wraz z wiekiem. Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników, a także te, które przeszły tzw. cukrzycę ciążową, mają większą tendencję do zachorowania. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, od czego jest cukrzyca, ponieważ jej źródłem równie dobrze może być nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol albo inne zespoły chorobowe. 

Na czym polega dieta dla cukrzyka?

W przypadku cukrzycy ważny jest zdrowy styl życia, a w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na codzienny jadłospis. Dieta cukrzycowa wymaga właściwie zbilansowanych posiłków. Ważna jest odpowiednia ilość makroelementów i mikroelementów. Posiłki powinny zawierać białko, tłuszcze oraz węglowodany, ale trzeba też pamiętać o właściwej podaży witamin i składników mineralnych. Aby dieta dla cukrzyka spełniała swoje zadanie, powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Jeżeli interesuje Cię dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni, sprawdź przepisy na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/. Z zawartych tam informacji dowiesz się dokładnie, co może jeść cukrzyk – tabela rozwieje Twoje wątpliwości. 

Dieta cukrzycowa – co wolno a co nie? Pamiętaj, aby unikać produktów przetworzonych. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe. Dobrą opcję stanowią kasze gruboziarniste, ryż, amarantus i makarony. Za to należy wyeliminować produkty z białej mąki, słodycze, słodzone napoje, a także stuprocentowe soki. Ważne jest dodawanie warzyw do każdego posiłku. Zaleca się spożywanie niewielkich porcji pokarmów co 2-3 godziny o stałych porach. 

Ruch jako wsparcie diety w cukrzycy

W przypadku cukrzycy osoby z nadwagą powinny zredukować masę ciała tak, aby BMI wynosiło poniżej 25. Nie musisz zapisywać się na żadne zajęcia, możesz realizować plan treningowy w domu. Zobacz propozycje ćwiczeń, które są na stronie https://centrumrespo.pl/atlas/. Zdecyduj się na trening dla początkujących, jeżeli do tej pory w Twoim życiu było mało ruchu. Aktywność fizyczna a zdrowie to ważna zależność, jeśli chodzi o cukrzyków. Ruch pomaga w utrzymaniu stałego stężenia glukozy we krwi.

Odpoczynek i zdrowy styl życia jako istotny element leczenia cukrzycy

Zmęczenie bywa objawem cukrzycy, dlatego trzeba zadbać o dobry sen. Poza tym regeneracja organizmu jest ważna dla utrzymania właściwego stężenia glukozy. Zwróć uwagę na odpoczynek dobowy, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Zdrowy styl życia jest niezbędny, gdy chodzi o cukrzycę. Istotne znaczenie ma uzyskanie prawidłowej wagi, systematyczne ćwiczenie i dieta. To wszystko składa się na zdrowy tryb życia, ale odpoczynek w ciągu dnia oraz sen odgrywają równie dużą rolę. Nie każdy ma świadomość, na czym polega zdrowy styl życia, ale w przypadku choroby trzeba zrewidować dotychczasowe nawyki. Jak zacząć zdrowy tryb życia? Warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem i zastanowić się nad jakością snu.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds