Parametry żaluzji – na te cechy koniecznie musisz zwrócić uwagę

Przesłon okiennych nie zmienia się co sezon ani nawet co kilka lat, dlatego ich zakup powinien zostać bardzo dobrze przemyślany. Twój wybór padł na żaluzje? Zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów, które będą miały wpływ na funkcjonalność i wygląd zarówno okien, jak i całego wnętrza.

Materiał reklamowy Clicky

Rozmiar żaluzji wewnętrznych

Jedną z najważniejszych cech żaluzji jest rozmiar. Zwróć uwagę na szerokość i wysokość całej przesłony. Zastanów się, czy masz okna o standardowym, czy raczej o nietypowym rozmiarze. Od tego zależy, czy możesz kupić produkt gotowy, czy potrzebne Ci będą przesłony na miarę. Zamawiając żaluzje na wymiar, pamiętaj o poprawnym wymierzeniu okna. Musisz też mieć na uwadze, że w zależności od wybranego sposobu montażu rozmiar przesłony będzie inny.

Szerokość lameli w żaluzjach

Przed zakupem zdecyduj o preferowanej szerokości lameli. Standardowym rozwiązaniem są żaluzje z listewkami o szerokości 25 mm. Pasują one do zdecydowanej większości okien. Przy dużych przeszkleniach warto postawić na przesłony z szerokimi lamelami (50 mm). Prezentują się one bardzo efektownie na wysokich, zajmujących całe ściany oknach, a ich opuszczanie, podnoszenie i czyszczenie zajmuje niewiele czasu.

Materiał żaluzji okiennych

Kolejnym, bardzo istotnym parametrem żaluzji okiennych jest materiał, z którego zostały wykonane. Żaluzje wewnętrzne do okien produkuje się obecnie z różnych surowców. Popularnością w domach i mieszkaniach cieszą się m.in. żaluzje drewniane, aluminiowe, kompozytowe i tekstylne. Każdy rodzaj ma swoje zalety. Aby podjąć trafną decyzję, zastanów się, w jakim stylu urządzasz pomieszczenie. W cieplejszych aranżacjach doskonale prezentuje się drewno. Białe żaluzje drewniane są bardzo często wybierane do przytulnych, eleganckich i funkcjonalnych wnętrz skandynawskich. Z kolei do pomieszczeń minimalistycznych i loftowych doskonale pasują żaluzje aluminiowe. Materiał wpływa również na odporność żaluzji na wilgoć. Najbardziej wrażliwe na kontakt z wodą są lamele z rodzimych gatunków drewna. Zdecyduj więc, do jakich pomieszczeń szukasz przesłon i jakie warunki panują w tych miejscach.

żaluzje kuchenne

Kuchnia w stylu skandynawskim, a w niej białe żaluzje drewniane marki Clicky

Funkcjonalność żaluzji

Zwróć uwagę na jakość mechanizmu żaluzji. Powinien zapewniać płynną, intuicyjną obsługę przez długie lata. Upewnij się, że producent oferuje wieloletnią, a najlepiej dożywotnią gwarancję na mechanizm. Zyskasz spokój i pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Warto też wiedzieć, że dostępne na rynku żaluzje mogą posiadać różne funkcje dodatkowe. Produkty z wyższej półki pozwalają m.in. na niezależne podnoszenie i opuszczanie poszczególnych części. To bardzo użyteczne rozwiązanie w przypadku szerokich okien.

dwupłaszczowe żaluzje

Dwupłaszczowe żaluzje z szerokimi lamelami mają luksusowy design, są łatwe w montażu i cechują się wysoką funkcjonalnością

Kolor żaluzji wewnętrznych

Jeśli chcesz, żeby żaluzje pasowały do aranżowanej przestrzeni i dyskretnie wtapiały się w tło i masz jasne okna i ściany, wybierz modele w neutralnych, pastelowych barwach, np. białe drewniane żaluzje. Jeśli chcesz postawić na kontrast, zastanów się, jak bardzo wyrazistym elementem tworzonego wystroju mają być żaluzje. Najlepiej zamówić najpierw wzornik kolorów i zobaczyć, jak prezentuje się dany odcień na żywo, w docelowej lokalizacji. Zyskasz 100% pewność, że upatrzony kolor jest dokładnie taki, jakiego szukasz. Pamiętaj przy tym, że żaluzje drewniane mogą nieznacznie różnić się odcieniami. To naturalne w przypadku drewna.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds