Czym jest niezdolność do samodzielnej egzystencji?
Niezdolność do samodzielnej egzystencji bywa utożsamiana z niepełnosprawnością. Tymczasem różnice są istotne i warto je poznać, szczególnie przed złożeniem wniosku o 500+.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to stały, comiesięczny dodatek, który przysługuje pełnoletniej osobie, niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla osób, które łącznie ze środków publicznych nie otrzymują więcej niż 1600 zł. Wypłaty tzw. 500+ dla niepełnosprawnych rozpoczęły się w październiku 2019. Aby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek (można go pobrać ze strony www.zus.pl). Osoby ubiegające się o dodatek muszą przedstawić orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Tymczasem wiele wniosków nie ma dołączonego takiego dokumentu. Jak podaje rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Spis Treści
Czym różni się niezdolność do samodzielnej egzystencji od niepełnosprawności?
Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznaje się osobie, która potrzebuje pomocy drugiej osoby w najprostszych czynnościach życiowych. Oznacza to, że opiekun nie tylko musi zrobić zakupy i przygotować jedzenie, ale także nakarmić podopiecznego. O niezdolności do samodzielnej egzystencji mówimy wtedy, gdy potrzeba jest pomoc w codziennej higienie, poruszaniu się, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz praktycznie we wszystkich kontaktach z otoczeniem zewnętrznym. Krótko mówiąc, osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji jest całkowicie zależna od osób, które się nią opiekują.
– Odmiennie jest w przypadku orzeczeń o niepełnosprawności i jej stopniu, które wydają zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności a nie ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Osoby niepełnosprawne często pracują i prowadzą aktywne życie rodzinne, towarzyskie i sportowe. W takiej sytuacji lekarz orzecznik nie przyzna im statusu osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
Wskazówki ZUS
– Wiele osób, które przychodzą do nas pyta o to czy fakt, iż mają przyznany określony stopień niepełnosprawności daje im gwarancję dostania 500+ i są bardzo rozczarowane, gdy dowiadują się, że to nie wystarczy. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że aby otrzymać świadczenie uzupełniające, czyli. tzw. „500+”, należy posiadać ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Przyznany „poza ZUS-em” stopień niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania dodatku, bo o tym czy go dostaniemy decyduje lekarz orzecznik ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
Co powinny zrobić osoby, które chcą otrzymać wsparcie, a nie posiadają orzeczenia wydanego przez zusowskiego lekarza orzecznika? Rzeczniczka ZUS radzi, aby do wniosku o dodatek dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody, które pomogą orzecznikowi przy wydaniu orzeczenia. Mogą to być na przykład: karta badania profilaktycznego, dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza opiekującego się pacjentem. Co ważne, dokumenty nie mogą być wystawione wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Może Cię zainteresować:
Emerytura bez podatku, ale z wyższą składką zdrowotną. Polski Ład dla emeryta (TABELA)
Jak uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych?
PRACA DLA SENIORA. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021