Jak uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych?

Jak uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych?

Towarzyszą Ci trudności w poruszaniu się, ale nie masz pieniędzy na urządzenia do niwelowania barier architektonicznych? Jeśli posiadasz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, możesz ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier ze środków PFRON. Jak to zrobić? Ile można dostać pieniędzy? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Na polskim rynku możemy znaleźć wiele urządzeń do niwelowania barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo. O urządzeniach takich jak: platformy schodowe, podnośniki pionowe, krzesełka schodowe i schodołazy pisaliśmy w poprzednich wydaniach czasopisma, znajdziemy je również w internetowym wydaniu „Gazety Senior” (lista artykułów na dole artykułu). Dziś skupimy się na tym, czym jest dofinansowanie do likwidacji barier i zakupu urządzeń do transportu osób po schodach i jak je uzyskać.

Dofinansowanie ze środków PFRON

Chcąc uzyskać dofinansowanie, należy zgłosić się i złożyć niezbędne dokumenty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Środki na likwidację barier do wymienionych jednostek są przekazywane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– O dotację ze środków PFRON może ubiegać się osoba niepełnosprawna, która posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (lub inne równoważne orzeczenie) oraz mieszka w miejscowości, w której zgłasza chęć otrzymania dofinansowania. Należy być zameldowanym w lokalu, w którym ma być zamontowane dofinansowane urządzenie – tłumaczy Rafał Kurzyna, właściciel firmy Windy schodowe.

Platforma schodowa

Platforma schodowa jako przykład likwidacji barier architektonicznych

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie możemy otrzymać w wysokości do 95% kosztów całego przedsięwzięcia. Istnieją jednak pewne ograniczenia, a ostateczny procent dofinansowania jest ustalany przez komisję na początku roku, po otrzymaniu środków PFRON. Warto zaznaczyć, że w zależności od poszczególnych regionów zakres udzielanej pomocy może się różnić.

Kiedy złożyć wniosek?

Początek roku to czas, kiedy instytucje otrzymują środki na likwidację barier. – To również idealny moment na złożenie wniosku przez osobę starającą się o dofinansowanie. Wnioski bowiem są często rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, więc im szybciej je złożymy, tym większa szansa na uzyskanie dofinansowania – radzi Rafał Kurzyna.

Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego z początkiem roku, zawsze warto dowiadywać się o możliwość otrzymania wsparcia nawet w listopadzie lub grudniu.

Platforma schodowa z dofinansowaniem

Platforma schodowa z dofinansowaniem

Więcej informacji o dofinansowaniach oraz o ofercie urządzeń dźwigowych można znaleźć na stronie internetowej: www.windy-schodowe.pl.

Specjaliści zachęcają także do kontaktu telefonicznego oraz e-mailowego:
tel. 692 449 474, 606 686 002
e-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl

Artykuł partnerski

Sprawdź, jak usunąć barierę architektoniczną. Galeria rozwiązań urządzeń dźwigowych firmy Windy Schodowe:

Podnośnik pionowy – zamiast windy. Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Platformy schodowe – bez barier we własnym domu

Krzesełka schodowe dla seniorów. Montaż, cena, dofinansowanie.

Schodołazy – mobilne urządzenia dla osób na wózkach

Sprawdź, jak pokonać bariery architektoniczne w domu, bloku, kamienicy

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds