Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu

6.04 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu. W Polsce coraz więcej osób zaczyna przygodę ze zdrowym trybem życia, a 30 proc. Polaków jest aktywnych minimum trzy razy w tygodniu. Światowe trendy w sporcie zmieniają się z roku na rok, a tradycyjne formy treningu uzupełniają coraz nowsze aktywności połączone ze sportową technologią.

Międzynarodowy Dzień Sportu 1

Zmiany zachodzące w społeczeństwie sprawiają, że aktywność fizyczna przestaje być jedynie drogą do lepszej sylwetki, ale czymś więcej. Okazuje się, że już 37 proc. aktywnych Polaków, czyli ok. 7,4 mln ludzi traktuje regularny ruch jako przepustkę do lepszego zdrowia. Do świata sportowych trendów, według raportu „Worldwide Survey of Fitness Trends 2019”, na miejsce czwarte powraca trend związany z  aktywizacją osób starszych, który w minionym roku zajmował 9. pozycję.

Według prognoz ONZ, do 2050 roku światowa populacja osób powyżej 60 roku życia ma się podwoić, a według ekspertów w 2030 roku choroby cywilizacyjne będą przyczyną aż 2/3 zgonów na świecie. Aktywność fizyczna może skutecznie ograniczyć ich negatywne konsekwencje, dlatego ważne jest, aby wspierać regularny ruch na każdym etapie życia. Okazuje się, że gdyby co drugi nieaktywny Polak zaczął ćwiczyć, w samej Polsce współczynnik umieralności byłby już o 6 proc. niższy – kontynuuje Adam Radzki z Benefit Systems.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom starszym aktywność fizyczną przez co najmniej 30 min dziennie 5 dni w tygodniu lub nawet bardzo intensywną aktywność przez co najmniej 20 min przez 3 dni w tygodniu. Mimo, że długość życia rośnie (Polska zajmuje obecnie 41. miejsce wśród wszystkich krajów świata pod względem długości życia mieszkańców), jego jakość nie polepsza się, a jedną z przyczyn jest niski wskaźnik aktywności fizycznej wśród seniorów – według raportu MultiSport Index 2018, aż 56 proc. osób po 60 roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej inicjatyw sportowych skierowanych do osób starszych, w tym dedykowane zajęcia fitness oraz karty sportowe dla osób 60+, takie jak np. MultiSport Senior, młodszy brat popularnej karty MultiSport. (więcej na: www.multisportsenior.pl).

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Motywacyjne zajęcia grupowe

Międzynarodowy Dzień Sportu 2

Drugie miejsce światowych trendów sportowych zajmują grupowe ćwiczenia z instruktorem, które w Polsce są drugim, zaraz po zajęciach indywidualnych, najpopularniejszym sposobem aktywnego spędzenia czasu (48 proc.).  Jest to świetne rozwiązanie dla seniorów, którzy lubią ćwiczyć z innymi. Ważnym elementem zajęć grupowych jest obecność instruktora sportowego, który zadba nie tylko o poprawność wykonywanych ćwiczeń, ale również o motywacyjną atmosferę podczas zajęć.

Wśród Użytkowników kart MultiSport widzimy zarówno nieustające zainteresowanie aktywnościami grupowymi, jak również treningami indywidualnymi na siłowni. Pierwsze z nich, czyli zajęcia grupowe z trenerem, są świetnym rozwiązaniem dla osób zaczynających przygodę z aktywnością oraz takich, które potrzebują więcej motywacji do ćwiczeń. Grupa motywuje, a gotowy plan treningowy odpowiednio wdrożony na zajęciach przez profesjonalnego instruktora pozwala na szybsze i bezpieczniejsze osiągnięcie sportowych celów – mówi Adam Radzki z Benefit Systems.

Według raportu MultiSport Index 2018, podczas treningów grupowych zazwyczaj towarzyszą nam znajomi (70 proc.), ewentualnie partnerzy życiowi (17 proc.). Z dziećmi ćwiczy tylko 6 proc. osób preferujących uprawianie sportu w towarzystwie.

Senior i technologia? Czemu nie!

Międzynarodowy Dzień Sportu 3

Internet i nowe technologie na dobre zadomowiły się w świecie profesjonalnego sportu, a teraz stają się sprzymierzeńcami miłośników aktywnego wypoczynku. Według raportu „Worldwide Survey of Fitness Trends 2019” największym fit-trendem tego roku jest technologia przenośna obejmująca fitness trackery, inteligentne zegarki, urządzenia do monitorowania tętna, kalorii czy czasu siedzenia. Po raz pierwszy trend pojawił się 2016 roku, utrzymując się na pierwszym miejscu przez dwa lata, po czym spadł na 3 miejsce w roku 2018.  W Polsce 11 proc. spośród osób uprawiających sport co najmniej raz w miesiącu używa gadżetów służących do pomiaru liczby kroków przebytego dystansu lub pulsu (MultiSport Index 2018).

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds