Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świętujesz czytając czy grillując?

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świętujesz czytając czy grillując?

Biblioteka w pałacu była pod pieczą bibliotekarza. Oprawione w skórę i wyzłocone tomy były cenne.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wyróżnikiem domu była kiedyś biblioteka. Zawarta w nich wiedza pozwalała unikać pułapek i żyć w zgodzie z osiągnięciami nauki. Encyklopedie, podręczniki, słowniki, atlasy były równie ważne jak obrazy w salonie. W zamożnych domach arystokracji to bibliotekarz porządkował zbiory, wpisywał je do katalogu i często także uczył dzieci.

Bibliotekarz w PRL

W PRL biblioteki były w każdej gminie. Gromadzone tam książki miały nieść oświatę pod strzechy. Jednak wcześniej trzeba było nauczyć wszystkich mieszkańców gminy podstawowej umiejętności czytania i pisania. A to musi trwać. Czytać i pisać nie jest łatwo, kiedy skóra rąk stwardniała, od ciężkiej fizycznej pracy.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Bibliotekarz króla Jana

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Bibliotekarz zaprojektował zegar słoneczny w Wilanowie

Mało znanym a wielce zasłużonym bibliotekarzem był matematyk Adamady Kochański. W Wilanowie, na fasadzie ogrodowej pałacu w Wilanowie można oglądać zaprojektowany przez niego zegar słoneczny. Zasłynął w świecie naukowym swoją konstrukcją wykreślania liczby π (3,14), zwanej także ludolfiną lub stała Archimedesa. A oprócz wykładów z matematyki zajmował się kształceniem królewiczów króla Jana. Wykładał matematykę w szkołach jezuickich we Wrocławiu a później w Warszawie. Twierdził, że jeśli dwa punkty są dostatecznie daleko od siebie oddalone, to można przez nie przeprowadzić dowolna ilość prostych. Dzisiaj takie pomysły wykorzystuje się w opisywaniu czasoprzestrzeni.

Reklama Reklama PolisyTravel

Nie ma naukowców bez biblioteki

Matematycy, fizycy jakby inaczej postrzegają świat. W swoich rozważaniach dociekają czy to, co postrzegamy wzrokiem, znajduje uzasadnienie w teoriach naukowych. Niewielu kojarzy Einsteina z molem książkowym, ale trzeba pamiętać, że opublikował ponad 300 prac naukowych. Był więc człowiekiem pióra. Ten nasz intuicyjny pogląd na świat, w którym żyjemy, jest jakby niezmienny od tysięcy lat. Tymczasem ten teoretyczny, o którym dyskutują fizycy i opisują go matematycy, jest wielowymiarowy i zdecydowanie inny.

Kopernik

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek może warto zastanowić się, czy Kopernik miał rację, bo intuicyjnie widzimy, że to niebo porusza się nad nami i słońce wschodzi na wschodzie, chociaż wschód geograficzny wskazywany przez kompas jest gdzie indziej. A może to zbędny trud?

To od nas zależy jakie książki będziemy czytali, bo bibliotekarze czytają wszystko. Biblioteki w formie tradycyjnej pewno będą zanikały, skoro można szybciej dostać się do opasłych tomów w internecie. Bibliotekarze i biblioteki zostaną, a może nawet zwiększy się ich udział w cyfrowym świecie. Wszak w programowaniu biblioteki to podstawa.

Może Cię zainteresować: 

“Księga utraconych imion” Kristin Harmel

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz wybór Światowej Stolicy Książki w 2021

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds