Bolesny problem – choroba hemoroidalna. Wskazówki, preparaty, bezpłatny poradnik do pobrania.

Bolesny problem – choroba hemoroidalna. Wskazówki, preparaty, bezpłatny poradnik do pobrania.

Wszyscy mamy hemoroidy, które, stanowiąc hydrauliczny zawór uszczelniający odbyt, odgrywają ważną rolę w trakcie oddawania stolca. Normalnie są wypełnione krwią, w trakcie wypróżnienia krew powinna z nich odpłynąć. Co powinno nas zaniepokoić? Jak zdiagnozować chorobę hemoroidalną i jak wspomóc jej leczenie?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, są normalną strukturą anatomiczną, co oznacza, że ma je każdy zdrowy człowiek. Uszczelniają odbyt, spełniają także rolę w akcie defekacji – opróżniają się wtedy z krwi.

Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, które na skutek parcia pod ciśnieniem powiększają się, wypełniają krwią, ale nie opróżniają się z krwi do końca. Nadmierne zaciśnięcie zwieraczy odbytu powoduje także zły odpływ krwi. Powiększone hemoroidy mogą krwawić w kontakcie ze stolcem (szczególnie twardym), a także wypadać poza odbyt. Najczęstszą chorobą zewnętrznego splotu hemoroidalnego jest jego powiększenie i na skutek przepełnienia lub pęknięcia naczynia żylnego powstanie bolesnego guzka przy brzegu odbytu – zakrzepu brzeżnego. 75% dorosłych ma chociaż jeden raz w życiu epizod choroby hemoroidalnej. W grupie ludzi powyżej 50 r. życia aż połowę z nich dotykają objawy choroby hemoroidalnej.

Hemoroidy – Przyczyny

Przyczyny choroby hemoroidalnej wiążą się ze wzmożonym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych tworzących hemoroidy. Jej powstaniu sprzyjają: przewlekłe zaparcia, przewlekłe biegunki, siedzący tryb życia, otyłość. Chorobie sprzyjają także błędy dietetyczne (dieta bez warzyw, owoców, z małą ilością wody, przyprawy, alkohol), palenie tytoniu, dźwiganie, uporczywy kaszel oraz czynniki dziedziczne. Nie bez znaczenia jest także wiek – zwiotczenie tkanek sprzyja bowiem przekrwieniu i wypadaniu hemoroidów.

Czy to choroba hemoroidalna?

Do objawów choroby hemoroidalnej należą:

  • krwawienie z odbytu (najczęściej w czasie oddawania stolca, niebolesne),
  • pieczenie,
  • świąd,
  • śluzowe upławy (także plamienie bielizny śluzem i luźnym stolcem),
  • ból,
  • oraz wypadanie hemoroidów z kanału odbytu poza odbyt.

Co znaczące, ból nie jest objawem charakterystycznym choroby hemoroidalnej. Występuje w chorobach zewnętrznego splotu hemoroidalnego po powstaniu bolesnego guzka – zakrzepu brzegu odbytu lub kiedy choroba hemoroidalna jest już bardzo zaawansowana i połączona z trwałym wypadnięciem wewnętrznych guzków krwawniczych. Ból pojawia się również, gdy chorobie hemoroidalnej towarzyszy inna choroba odbytu połączona z bolesnym skurczem zwieracza, np. szczelina odbytu lub zapalenie krypty odbytu.

Pomocne w leczeniu

Każdy przypadek choroby hemoroidalnej i każde krwawienie z odbytu powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. Mimo że krwawienia z odbytu najczęściej związane są z chorobą hemoroidalną, to mogą być także objawem innych groźnych chorób jelita grubego, odbytnicy i odbytu, w tym nowotworów.

Aby wspomóc leczenie warto stosować czopki doodbytnicze zawierające kwas hialuronowy oraz substancje roślinne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Sprawdzi się także maść doodbytnicza Proktis-M, w składzie której znajduje się kwas hialuronowy oraz substancja znieczulająca i przeciwobrzękowa. Do oczyszczania okolicy odbytu po zabiegach proktologicznych i w istniejących proktologicznych stanach chorobowych (hemoroidy, szczelina, ropień, przetoka) najlepiej użyć aktywnej pianki Proktis-M, która przyspiesza gojenie uszkodzonej śluzówki odbytu, niweluje krwawienia, zapobiega chorobie hemoroidalnej i jej nawrotom. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, przywracając elastyczność oraz właściwe napięcie naczyń krwionośnych.

Bezpłatny poradnik

Dowiedz się więcej na temat procesu leczenia chorób proktologicznych – pobierz bezpłatny poradnik TUTAJ

Materiały źródłowe: Choroba hemoroidalna, Poradnik Pacjenta, Paweł Grochowicz, Małgorzata Kołodziejczak

Artykuł partnerski  

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds