Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego? Poznaj sprawdzone metody

Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego? Poznaj sprawdzone metody

Mierząc buty w sklepie, czy od razu po dostawie do domu, możesz mieć wrażenie, że dany model pasuje prawie idealnie. Zachwyt nowym nabytkiem często wpływa na ich odbiór. Co zrobić, gdy okaże się, że but ostatecznie nie pasuje i nie da się go zwrócić?

Materiał reklamowy answear.com

Sposoby na rozbicie butów z tworzywa sztucznego

Buty z tworzywa sztucznego z reguły są łatwiejsze w przechowywaniu względem butów skórzanych. Jednak nie należą do grona obuwia, które da się po kilku tygodniach rozciągnąć poprzez chodzenie. Z pewnością nie raz masz okazję skorzystać z tej możliwości w przypadku butów skórzanych – to dzięki ich właściwościom dostosowywania się do potrzeb ludzkiej stopy.

W przypadku tworzywa sztucznego wielu poddaje się po kilku próbach rozciągania ze względu na konieczność zastosowania specyficznych technik. Z czasem zaczynają pojawiać się liczne produkty i preparaty, które mają ułatwić ten proces. Specjaliści szczególnie zalecają korzystanie z takich nowości dostępnych w sklepach obuwniczych. Możliwości jest coraz więcej, jednak czy zakup takiego środka się opłaca. Może lepiej udać się ze zleceniem do szewca?

Jak rozciągnąć gumowe klapki?

Oprócz specyficznych preparatów do rozciągania butów, takich jak pianka w sprayu, możesz skorzystać z kilku domowych sposobów. W jednym z nich wykorzystamy spirytus rektyfikowany. Parę grubych skarpet musisz zamoczyć w misce z około 50-100 ml bezbarwnego denaturatu. Gdy już przesiąkną alkoholem, należy włożyć je w miejsce ucisku. Cały proces warto powtórzyć kilka razy, aż miejsce ucisku lekko się rozciągnie. Na koniec wypłucz but z zaschniętej cieczy i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj jednak, że spirytus może przyczynić się do odbarwienia niektórych elementów obuwia.

Crocs Classic Platform

Crocs Classic Platform

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozciągnąć gumowe klapki, możesz wykorzystać następną metodę. Zamocz grube skarpetki, następnie nałóż je na stopy i rozchodź klapki. Następnie wypchaj klapki gazetami i pozostaw je tak na całą noc. W ten sposób rozszerzysz również kalosze czy między innymi klapki z kolekcji Crocs Classic Platform, które znajdziesz an stronie: https://answear.com/h/crocs-classic-platform.

Czy lód i suszarka to dobre metody, aby rozciągnąć buty?

Z pewnością słyszysz nie raz o metodach na rozciąganie butów z tworzywa sztucznego wykorzystujące zamrażarkę czy suszarkę. Ich skuteczność jest niepodważalna, gdyż prowadzą ostatecznie do powiększenia przestrzeni w bucie. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że but nie nadaje się do użycia po takim rozciąganiu.

W pierwszej z nich wkłada się woreczki wypełnione wodą do wnętrza buta. Następnie chowa się je do zamrażarki na kilka godzin. Taki sposób jest ryzykowny, gdyż guma może w pewnym momencie pęknąć.

Druga metoda polega na wykorzystaniu suszarki do włosów. Tutaj ryzyko wynika z działania bezpośrednio na but wysokimi temperaturami. Włóż na stopy grube skarpetki, załóż ciasne buty, ruszaj palcami i skieruj strumień ciepłego powietrza na ciasne miejsce. Teraz musisz chodzić w butach, aż ostygną. Uważaj, aby się nie poparzyć.

Czy rozciąganie butów z tworzywa sztucznego ma sens?

Obuwie z reguły powinno dostosowywać się do stopy, która się w nim znajduje. Niestety, gdy zdecydujesz się na małe buty, wtedy możesz liczyć na otarcia i odciski. Zbyt ciasne obuwie da się rozbijać na wiele sposobów, między innymi przy użyciu specjalistycznych preparatów czy suszarki. Należy jednak robić to prawidłowo i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W innym wypadku można je w kilka chwil uszkodzić i rozszerzanie balerin, botków czy klapek skończy się fiaskiem.

Czy warto udać się do szewca?

Jeżeli chcesz poprawić komfort nowych butów, gdyż ich rozmiar jest niewłaściwy, warto udać się do specjalisty w kwestii obuwia, czyli szewca. Szewc zna swoje rzemiosło, na tyle, aby sprawnie kleić odpadające wkładki, szyć w okolicach podeszwy czy rozciągać gumowe buty. Doświadczony szewc podpowie również, jak dopasować obuwie do Twojej stopy w przyszłości.

Jak rozciągnąć skórzane buty? Domowe sposoby

Rozbijanie skórzanych butów jest powszechnie wykorzystywane w domach. Obuwie skórzane jest bardziej podatne na wszelkie metody rozciągania obuwia. Jedną z nich jest na przykład wkładanie wewnątrz buta cedrowego prawidła. Pozwala nie tylko na zwiększenie ciasnej przestrzeni, ale także zapobiega powstawaniu wgnieceń czy fałd. W ten sposób zwiększamy długość ciasnego pantofelka, ale także jego szerokość. Tym samym but staje się wygodniejszy, a skóra naturalna nadal ma swoje wytrwałe właściwości.

W przypadku obuwia skórzanego, które obciera stopę, warto założyć je na stopy i tak się w nich przespacerować. Należy jednak pamiętać o założeniu grubych skarpet przed takim rozciąganiem. Tym samym but będzie swobodnie dopasowywał się do stopy, aż ostatecznie przybierze oczekiwany kształt. Jeżeli natomiast nie masz ochoty na rozbijanie butów, wykorzystaj możliwość wymiany buta na nowy model. Do tego wystarczy tylko paragon i dobre nastawienie.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds