Krzesełko schodowe – technikalia, które musisz znać podczas wyboru krzesełka schodowego

Krzesełko schodowe – technikalia, które musisz znać podczas wyboru krzesełka schodowego

Jeśli codzienne pokonywanie schodów jest dla Ciebie problematyczne, możesz zdecydować się na praktyczne krzesełko schodowe, które znacznie ułatwi Ci poruszanie. Dzięki temu będziesz mógł dostać się na piętro w domu bez pomocy innych osób. Nie będziesz musiał czekać, aż bliscy wrócą do domu, by pomóc Ci pokonać schody. Przed zakupem krzesełka schodowego powinieneś jednak pozwać pewne zagadnienia techniczne, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model krzesełka. Co musisz wiedzieć, gdy będziesz szukał krzesełka schodowego dla siebie? Wyjaśniają pracownicy firmy Windy Schodowe.

Materiał reklamowy Windy Schodowe

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zagadnienia techniczne, które musisz znać

Wybór krzesełka schodowego musi być przemyślany. Tylko dobrze dobrane krzesełko będzie spełniać swoją rolę. Na jakie aspekty techniczne musisz zwrócić uwagę? Najistotniejszy jest udźwig windy schodowej. Oprócz tego warto sprawdzić, z jaką prędkością porusza się dany model krzesełka schodowego oraz jak jest zbudowany. Czy posiada pasy bezpieczeństwa? Czy siedzisko, podnóżek i podłokietniki są składane? Wyjaśnimy Ci wszystko krok po kroku, byś mógł ze spokojem wybrać idealne krzesełko schodowe dla siebie.

Jaki udźwig mają krzesełka schodowe?

Krzesełka schodowe mają różny udźwig. Oznacza to, że mogą z niego korzystać osoby o określonej przez producenta wadze. Musisz mieć na uwadze, że jeśli przekroczysz dopuszczalną wagę, winda schodowa może stanowić dla Ciebie zagrożenie. Każdy element krzesełka jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa i na tej podstawie określany jest najwyższy dopuszczalny ciężar osoby, która będzie z niego korzystać. Standardowe windy schodowe mają udźwig ok. 120-130 kg. Jeśli ważysz więcej lub Twoja waga charakteryzuje się dużymi wahaniami, przez co możesz przekroczyć 130 kg – polecamy Ci krzesełka typu heavy duty. Są one przeznaczone dla osób o wadze do 150 kg. Takie krzesełka oferuje firma Windy Schodowe.

Jak szybko poruszają się windy schodowe?

Krzesełka schodowe poruszają się z prędkością, którą określa Dyrektywa Maszynowa. Według przepisów prędkość nie może przekraczać 0,15 metra na sekundę. To równowartość 9 metrów na minutę. Większość modeli krzesełek porusza się z prędkością 0,10 metra na sekundę, czyli 6 metrów na minutę. Dzięki takiej prędkości krzesełko jest bezpieczne i możesz czuć się na nim komfortowo.

W jaki sposób są zbudowane krzesełka schodowe?

Wszystkie krzesełka schodowe mają podobny schemat budowy. Dzięki temu możesz porównywać je między sobą i skupić się na najbardziej istotnych dla Ciebie elementach. Podpowiemy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Szyna jezdna

By krzesełko schodowe mogło się poruszać w górę i w dół, musi posiadać szynę jezdną. Montuje się ją na stopniach schodów. By to zrobić, monterzy muszą wywiercić otwory w co drugim lub co trzecim stopniu. Niektóre modele szyn wymagają także przymocowania do podłogi zarówno na dole, jak i na górze schodów.

Pas bezpieczeństwa

Krzesełko, które wybierzesz, musi mieć pas bezpieczeństwa. Z urządzenia możesz korzystać tylko i wyłącznie z zapiętym pasem. Możesz wybrać windę krzesełkową z wąskim lub szerokim pasem, albo z napinaczami. W niektórych modelach krzesełek schodowych pas do złudzenia przypomina samochodowy. W innych zapina się na sprzączkę. To od Ciebie zależy, który pas wybierzesz. Kieruj się własną wygodą i wybierz pas bezpieczeństwa, z którym sobie samodzielnie poradzisz.

Pas bezpieczeństwa w krzesełku schodowym

Siedzisko, podłokietniki i podnóżek

Oprócz pasa bezpieczeństwa, krzesełka posiadają także podłokietniki oraz podnóżek. Dzięki temu możesz wygodnie oprzeć zarówno ręce, jak i nogi. W niektórych modelach jest on częścią siedziska, a w innych jest dodatkowo przykręcany. Podnóżek powinien posiadać antypoślizgową powierzchnię, byś nie poślizgnął się, podczas siadania lub wstawania z krzesełka.

Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model krzesełka pozwala na składanie siedziska, podłokietników i podnóżka. W czasie, gdy nie będziesz z niego korzystać, możesz złożyć poszczególne elementy. Dzięki temu będzie zajmować mało miejsca i nie będzie przeszkadzać innym domownikom w korzystaniu ze schodów.

Wysokiej jakości krzesełka schodowe, które posiadają wszystkie te funkcje, oferuje firma Windy Schodowe. Możesz skontaktować się z jej przedstawicielami, którzy wyjaśnią Ci wszystkie ważne zagadnienia związane z zakupem krzesełka i dobiorą model, który będzie dla Ciebie wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. Możesz napisać na adres mailowy info@windy-schodowe.pl lub zadzwonić pod numer +48 692 44 94 74.

Poradnik powstał we współpracy z ekspertami z firmy www.windy-schodowe.pl, z którymi porozmawiasz, dzwoniąc pod numer telefonu +48 692 449 474.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z podobnymi wiadomościami dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Krzesełka schodowe – zobacz, jak wygląda proces zakupu i montażu

Krzesełka schodowe – cena, koszty konserwacji, serwisu i naprawy 2022. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds