Leczniczy ucisk, czyli pończochy uciskowe

Materiały uciskowe, w tym pończochy uciskowe są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu chorób układu żylnego oraz limfatycznego. Metody uciskowego leczenia chorób żył stosowane były już w starożytności przez Hipokratesa, Celsusa czy hinduskiego chirurga Sursutę.

Pończochy uciskowe

Ucisk obniża nieprawidłowe ciśnienie w układzie żylnym, zmniejszając średnicę naczynia i redukację tzw. refluksu po zbliżeniu zastawek żył. Przyspieszenie przepływu krwi powoduje szybsze opróżnianie żył i ułatwia napływ krwi tętniczej. Zewnętrzny ucisk poprawia także działanie tzw. pompy mięśniowej, która również odpowiada za prawidłowy przepływ krwi żylnej. Obecnie kompresjoterapia stanowi podstawową metodę postępowania w łagodzeniu objawów i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Pończochy uciskowe i nie tylko

Stosuje się głównie opaski elastyczne i pończochy uciskowe. Te drugie mają przewagę, ponieważ mogą być stosowane samodzielnie przez pacjentów na co dzień. Pończochy uciskowe produkowane są ze specjalnych materiałów, podzielonych na klasy ze względu na ciśnienie, które wywierają. W Polsce stosowana jest najczęściej 4-stopniowa skala kompresji. Im wyższa klasa tym silniejszy ucisk. Norma, jaką stosuje się w gwarancji bezpiecznej i efektywnej kompresji to standard RAL-GZ387/1.

Jak mierzyć prawidłowo?

Najważniejszy wymiar to obwód podudzia tuż nad kostką stawu skokowego, pozostałe pomiary mają na celu dopasowanie rozmiaru pończochy do kończyny. Pomiaru najlepiej dokonać rano, tuż po odpoczynku nocnym, zanim na kończynach pojawi się obrzęk.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Dla kogo

Wyroby medyczne z niższą klasą kompresji polecane są w profilaktyce żylaków, eliminacji uczucia ciężkich nóg oraz w profilaktyce przeciwzakrzepowej. Wyższą klasę kompresji zaleca się w okresie okołooperacyjnym, jako leczenie zachowawcze po zabiegach chirurgicznych naczyń krwionośnych, w przewlekłej niewydolności żylnej oraz w leczeniu obrzęków pochodzenia limfatycznego i pourazowego.

Bogata oferta Aries

Pończochy uciskowe Avicenum

Pończochy uciskowe Avicenum_Reklama

Dziś nie dziwią już koronki i lamówki jako standard wykończenia pończoch. Skarpetki mają wygodne, niezostawiające wgnieceń i nieograniczające krążenia krwi w nodze ściągacze. Włókno elastanu może podrażniać wrażliwą skórę, lycra jest więc owijana podwójnym włóknem ochronnym, co zwiększa komfort noszenia, ale i trwałości produktu. Niektóre produkty mają domieszkę Sanitized® Silver, to wysokiej jakości przeciwbakteryjne wykończenie.

Źródło: Kompresjoterapia dr n. med. Piot Bera, dwumiesięcznik Aesthetica

 

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds