Małe patelnice wstęgoogonowe

Małe patelnice wstęgoogonowe

Niespodzianka we wrocławskim ZOO. Urodziły się patelnice.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Żyworodne patelnice

patelnice

Płaszczka

Niby nic nadzwyczajnego, że urodziły się płaskie ryby. A jednak u opiekunów te młode wyzwoliły spore emocje. Kiedy 8 lat temu do Kanału Mozambickiego były wpuszczane ryby, wrocławscy opiekunowie — akwaryści nie mieli praktyki jak się opiekować zwierzętami. Z roku na rok przybywało wiedzy o sposobach karmienia, o zachowaniach ryb, rekinów, żółwi. Dla obrońców gatunku najważniejsze jest jednak jak doprowadzić do rozrodu. Po to w końcu obserwują godzinami zwierzęta, by zapisać i przekazać wiedzę o sposobach karmienia, pielęgnacji i rozrodzie. Inaczej ZOO jako instytucja mogłaby nie istnieć. – Świadomie hodujemy we Wrocławiu wiele mało poznanych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. To nasz wkład w ochronę bioróżnorodności na Ziemi.

Planując Afrykarium, przewidzieliśmy również miejsce dla tych dużych płaszczek. – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Zwykle tak jest w świecie, że rozmnażanie związane jest ze spełnieniem minimalnych wymagań środowiskowych. Zwierzęta nie będą rozmnażały się, gdy brakuje paszy, jest zbyt zimno, albo brakuje któregoś, ze składników pokarmowych.  Tutaj możecie posłuchać i obejrzeć wywiad z opiekunem z wrocławskiego akwarium.

patelnice

młode mają po 30 cm średnicy

Ryby w większości rozmnażają się, składając ikrę na różnych roślinkach, a później dostarczają natlenioną wodę, wachlując płetwami. Niektóre rekiny są żyworodne. Tak jest z patelnicami. Rodzą się formie zwiniętych rulonów i po wydostaniu się do wody rozpościerają zrośnięte płetwy, przypierając formę płaskiego dysku. Zaraz starają się zakamuflować w bezpiecznym miejscu na przetrwanie pierwszych dni i tygodni. W oceanie niebezpieczeństw mnóstwo a najbardziej życiu zagraża człowiek. Masowe odłowy i trałowanie dna morskiego niszczy bezpowrotnie siedlisko życia. Podnoszone osady denne w czasie ciągnięcia sieci po dnie na wiele dni ograniczają dostęp światła i uwalniają gaz błotny zatruwający wiele form życia.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Zamiast patelnic dominują patelnie

Wybrzeża z bagiennymi terenami pełniły kiedyś formę oczyszczania wód spływających do morza.

Teraz na tych naturalnych oczyszczalniach płytkie stoją rzędy hoteli, a tysiące turystów zanieczyszcza plaże. Ciepłe płytkie obszary przybrzeżne zostały zagospodarowane turystycznie i ryby straciły miejsce do rozrodu. Nie dość, że wyławiamy ogromne ilości zwierząt morskich, to jeszcze dewastujemy dno morskie, tak by ryby nie mogły ponownie obszaru zasiedlić.

Sami sobie odpowiecie na pytanie, czy już weszliśmy w kolejny okres masowego wymierania gatunków?

Oczywiście pamiętacie o tym, że wrocławskie ZOO dla seniorów 75+ przygotowało darmowe wejściówki do pobrania po okazaniu dowodu, a dla młodszych specjalne oferty, z którymi zapoznacie się tutaj

Leniwce i gibony we Wrocławiu

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds