Marzycie sobie w Dniu Marzyciela? Wolno pomarzyć

Marzycie sobie w Dniu Marzyciela? Wolno pomarzyć

Warto popuścić wodze fantazji i pomarzyć w Dniu Marzyciela.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Marzyciele i rewolucjoniści

Wielu marzy o bogactwie, jak ten Żyd ze „Skrzypka na dachu”. Inni marzą o ideach, o pięknych i wzniosłych momentach. Rewolucjoniści marzą o sprawiedliwości i wolności. Rewolucjoniści i marzyciele zdecydowanie innymi drogami dążą do spełnienia marzeń. To zasadnicza różnica pomiędzy rewolucjonistami i marzycielami. Wśród marzycieli znajdziecie takich, co to oddają się trudnej sztuce poezji.

Dniu Marzyciela

„Dziady” zbiory własne © Jerzy Dudzik

W szkołach w dalszym ciągu młodzież poznaje wiersze i poematy marzycieli Norwida, Mickiewicza i Słowackiego. Każdy mało szczęśliwy poeta w tamtej epoce był po trosze rewolucjonistą. To jednak niesamowite, że nagle na 50 czy 60 latach od ostatniego rozbioru nastąpił taki wyrzut wykształconych i twórczych marzycieli, prozaików i poetów.

We wrześniu jest także Narodowy Dzień Czytania. W 2012 roku Andrzej Seweryn czytał Pana Tadeusza, tutaj zobaczycie nagranie. Marzyciel, nieszczęśliwy poeta Adam Mickiewicz, na obczyźnie, w ramach marzeń o niepodległej ojczyźnie, napisał epopeję narodową Pana Tadeusza. Teraz każdy uczeń, zamiast uczyć się praktycznych rzeczy, jest zmuszany do deklamowania cytatów z „Pana Tadeusza”. Podobno na Litwie było sporo domów, gdzie kultywowano mowę wiązaną trzynastozgłoskową. Jednak to już przeszłość.

Teraz wśród Polaków dominuje zdecydowanie inny rytm i inne akcentowanie.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Marzyciel polonista

Pewno polonistom marzy się, by ludzie mówili poprawnie i nawet została uchwalona taka ustawa. Jednak większość woli na co dzień mówić niechlujnie. Zapomina o dźwięcznych końcówkach przynależnych do narodowego języka. Wśród gminu popularność zyskały dosadne wulgarne słowa zamiast dźwięcznej polskiej mowy. Przy użyciu kilku pospolitych słów potrafią wyrazić każdą emocję w sposób zrozumiały. Wszystko zależy od intonacji i akcentów, głównie na spółgłoskę r. Jak w słowie piernik.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Marzyciel wynalazca i ekolog

Dniu Marzyciela

w Dniu Marzyciela ekologa, fot© Jerzy Dudzik

Bez marzycieli pewno nie byłoby wielu wynalazków i gadżetów tak popularnych jak smartfon, nawigacja, samochód. Ekolodzy marzyciele pewno by chcieli, by te pojazdy nie truły środowiska, by zajmowały mniej miejsca, a zamiast parkingów i dróg, by rosły lasy, krzewy i latały motylki. Mogą sobie marzyć, nic z tego. Nawet dzieci do szkoły są wożone, choć to zaledwie kilkaset metrów.

 

A Wy, o czym marzycie w wolnych chwilach od zastanawiania się jak utrzymać młody wygląd, sprawność fizyczną i umysłową oraz prawidłową wagę? Chyba nie marzy się wam tak jak modelkom konkursów piękności, pokój na świecie. To utopia jak młodzi, piękni i bogaci. Jednak pomarzyć można.

Szczególnie w dniu 8 września, w Dniu Marzyciela.

Ile to jest metr? Na pewno wiesz

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds