Marzycie sobie w Dniu Marzyciela? Wolno pomarzyć

Marzycie sobie w Dniu Marzyciela? Wolno pomarzyć

Warto popuścić wodze fantazji i pomarzyć w Dniu Marzyciela.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Marzyciele i rewolucjoniści

Wielu marzy o bogactwie, jak ten Żyd ze „Skrzypka na dachu”. Inni marzą o ideach, o pięknych i wzniosłych momentach. Rewolucjoniści marzą o sprawiedliwości i wolności. Rewolucjoniści i marzyciele zdecydowanie innymi drogami dążą do spełnienia marzeń. To zasadnicza różnica pomiędzy rewolucjonistami i marzycielami. Wśród marzycieli znajdziecie takich, co to oddają się trudnej sztuce poezji.

Dniu Marzyciela

„Dziady” zbiory własne © Jerzy Dudzik

W szkołach w dalszym ciągu młodzież poznaje wiersze i poematy marzycieli Norwida, Mickiewicza i Słowackiego. Każdy mało szczęśliwy poeta w tamtej epoce był po trosze rewolucjonistą. To jednak niesamowite, że nagle na 50 czy 60 latach od ostatniego rozbioru nastąpił taki wyrzut wykształconych i twórczych marzycieli, prozaików i poetów.

We wrześniu jest także Narodowy Dzień Czytania. W 2012 roku Andrzej Seweryn czytał Pana Tadeusza, tutaj zobaczycie nagranie. Marzyciel, nieszczęśliwy poeta Adam Mickiewicz, na obczyźnie, w ramach marzeń o niepodległej ojczyźnie, napisał epopeję narodową Pana Tadeusza. Teraz każdy uczeń, zamiast uczyć się praktycznych rzeczy, jest zmuszany do deklamowania cytatów z „Pana Tadeusza”. Podobno na Litwie było sporo domów, gdzie kultywowano mowę wiązaną trzynastozgłoskową. Jednak to już przeszłość.

Teraz wśród Polaków dominuje zdecydowanie inny rytm i inne akcentowanie.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Marzyciel polonista

Pewno polonistom marzy się, by ludzie mówili poprawnie i nawet została uchwalona taka ustawa. Jednak większość woli na co dzień mówić niechlujnie. Zapomina o dźwięcznych końcówkach przynależnych do narodowego języka. Wśród gminu popularność zyskały dosadne wulgarne słowa zamiast dźwięcznej polskiej mowy. Przy użyciu kilku pospolitych słów potrafią wyrazić każdą emocję w sposób zrozumiały. Wszystko zależy od intonacji i akcentów, głównie na spółgłoskę r. Jak w słowie piernik.

Reklama Reklama PolisyTravel

Marzyciel wynalazca i ekolog

Dniu Marzyciela

w Dniu Marzyciela ekologa, fot© Jerzy Dudzik

Bez marzycieli pewno nie byłoby wielu wynalazków i gadżetów tak popularnych jak smartfon, nawigacja, samochód. Ekolodzy marzyciele pewno by chcieli, by te pojazdy nie truły środowiska, by zajmowały mniej miejsca, a zamiast parkingów i dróg, by rosły lasy, krzewy i latały motylki. Mogą sobie marzyć, nic z tego. Nawet dzieci do szkoły są wożone, choć to zaledwie kilkaset metrów.

 

A Wy, o czym marzycie w wolnych chwilach od zastanawiania się jak utrzymać młody wygląd, sprawność fizyczną i umysłową oraz prawidłową wagę? Chyba nie marzy się wam tak jak modelkom konkursów piękności, pokój na świecie. To utopia jak młodzi, piękni i bogaci. Jednak pomarzyć można.

Szczególnie w dniu 8 września, w Dniu Marzyciela.

Ile to jest metr? Na pewno wiesz

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds