Mistrzowie Kina Japońskiego na wielkim ekranie [PRZEGLĄD]

Mistrzowie Kina Japońskiego na wielkim ekranie [PRZEGLĄD]

Od wybitnej klasyki po legendarne anime i współczesne reżyserskie głosy – Kino Nowe Horyzonty zaprasza na drugą edycję przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego, który w tym roku przywołuje na ekran epicki samurajski dramat („Siedmiu samurajów”), kultowego gada („Godzilla”) i waleczną „Księżniczkę Mononoke”. Co jeszcze czeka na nas w programie?

Materiał reklamowy Kina Nowe Horyzonty

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Kurosawa, Honda, Miyazaki i inni mistrzowie kina japońskiego

Przegląd zainauguruje arcydzieło kina niemego i jeden z najbardziej autorskich dzieł Yasujirô Ozu. Niemal stuletnia „Opowieść dryfujących trzcin” zaprezentowana zostanie z muzyką na żywo wykonaną na tradycyjnych instrumentach japońskich: Koto, Shamisen, na których zagra Hisako Tachibana z Japonii, oraz Shakuhachi (rodzaj fletu) w wykonaniu Igora Pietraszewskiego.

Zestaw żelaznej klasyki filmowej uzupełni „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy: rozgrywająca się w XVI-wiecznej Japonii, powalająca metrażem i kunsztem historia o wojownikach stawiających czoła niesprawiedliwości. Kino przygody? Rozprawa na temat dobra i zła? Lekcja kodeksu samurajskiego? Dzieło Kurosawy godzi w sobie wiele warstw i środków wyrazu, a przez wielu uznawane jest za jeden z najważniejszych filmów w historii kina.

Wśród przełomowych produkcji nie można zapomnieć o „Godzilli”: pokryty łuskami fenomen japońskiej popkultury obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji w ramach przeglądu zobaczymy pierwszą wersję filmu z 1954 roku.

Ekran rozświetlą również tytuły spod szyldu legendarnego Studia Ghibli wyreżyserowane przez Hayao Miyazakiego. Jego niezwykła zdolność do opowiadania o przenikających się wymiarach i światach, zmaterializowała się chyba najpełniej w nagrodzonym Oscarem „Spirited Away: W krainie Bogów”. Baśniowe postacie, duchy i groźne demony obecne są także w słynnej „Księżniczce Mononoke”, która stawia pytanie o relacje człowieka z naturą.

Mistrzowie Kina Japońskiego Wielogłos mistrzów kina japońskiego uzupełniają nazwiska Ryûsuke Hamaguchiego oraz Hirokazu Koreedy. Blisko festiwalowej publiczności, umacniają kino japońskie na międzynarodowej mapie jako wnikliwi obserwatorzy i godni następcy Ozu.

Przegląd odbywa się w ramach Festiwalu Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji.

Zobacz również: Nowe Horyzonty dla Seniorki i Seniora; nowy sezon na ekranie

„Mistrzowie Kina Japońskiego”: program przeglądu

13 maja, poniedziałek, 19.30
„Opowieść dryfujących trzcin”
reż. Yasujirô Ozu / Japonia 1934 / 86’

14 maja, wtorek, 19.30
„Drive my car”, reż. Ryûsuke Hamaguchi / Japonia 2021 / 179’

15 maja, środa, 19.30
„Nasza młodsza siostra”, reż. Hirokazu Koreeda / Japonia 2015 / 128’

16 maja, czwartek, 19.30
„Spirited Away: W krainie bogów”, reż. Hayao Miyazaki / Japonia 2001 / 125’

17 maja, piątek, 19.30
„Godzilla”, reż. Ishirô Honda / Japonia 1954 / 96’

18 maja, sobota, 19.30
„Siedmiu samurajów”, reż. Akira Kurosawa / Japonia 1954 / 207’

19 maja, niedziela, 17.30
„Księżniczka Mononoke”, reż. Hayao Miyazaki / Japonia 1997 / 133’

Bilety na seanse do kupienia w kasach kina i na kinonh.pl (program przeglądu).


Jeżeli interesują Cię informacje kulturalne dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Kino bez barier – dostępne pokazy filmowe w Kinie Nowe Horyzonty

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds