„NA PEŁNY ETAT” w kinach od 25 listopada [ZWIASTUN]

„NA PEŁNY ETAT” w kinach od 25 listopada [ZWIASTUN]

„Na pełny etat” to przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu. W głównej roli wystąpiła gwiazda francuskiego kina, Laure Calamy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

„Na pełny etat” społeczny thriller

Uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” ubiegłorocznego weneckiego festiwalu Éric Gravel, w bardzo realistyczny sposób opowiada o dobrze znanych nam dzisiaj problemach – niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy, społecznych niepokojach, braku bezpieczeństwa socjalnego.

Film kanadyjczyka wciąga w historię Julie od samego początku. Reżyser w wywiadach podkreśla, że chciał stworzyć mocne kino społeczne, a thriller wydał mu się do tego idealny. „Gdy zostajemy wepchnięci w życie bohaterki, mamy wrażenie że jedziemy na rollercoasterze emocjonalnym. Napięcie w filmie potęguje pulsująca muzyka oraz duże tempo rozgrywającej się akcji. Nie ma tu jednak żadnego morderstwa czy tajemnicy. Chciałem, żeby intensywność emocji płynących od Julie, tworzyła klimat najlepszego thrillera, który zwróci uwagę na pewne społeczne problemy. I będzie też uznaniem dla wszystkich samotnych matek.”

Na pełny etat” pokazuje bowiem z jaką presją i szalonym pędem muszą sobie radzić samotne matki. Przed jakimi stają dylematami, by zapewnić rodzinie szczęście. Eric Gravel przedstawił zwykłą historię w niezwykły sposób, ukazując fantastyczny obraz rodzicielstwa.

„Na pełny etat” – fabuła

Na pełny etat” śledzi kilka dni z życia samotnej matki Julie (rewelacyjna Laure Calamy, która za tę rolę otrzymała nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji), w trakcie których wszystko, co może pójść źle, idzie źle.

Ogólnokrajowy strajk oznacza całkowite zatrzymanie transportu publicznego, zagrażając jej dojazdom do pracy. Ostatnia próba znalezienia pracy bardziej zgodnej z wykształceniem Julie, naraża ją na niebezpieczeństwo utraty obecnej. Opiekunka dzieci odchodzi. W weekend musi zorganizować przyjęcie urodzinowe syna. A jej były mąż spóźnia się z wypłatą alimentów, przez co Julie zostaje bez pieniędzy.

Kolejne problemy tworzą nowe kryzysy, wpędzając Julie w jeszcze większy stres i lęk. Kobieta żyje pod coraz większą presją. Taka sytuacja może doprowadzić do nieszczęścia…

W całym filmie widz jest blisko Julie, która znajduje się prawie w każdym kadrze. Nigdy nie jest sama, niezależnie od tego, czy spaceruje, je kolację czy biegnie do pracy albo pociągu. Dzięki temu zabiegowi, odczuwa się jeszcze mocniej napięcie płynące z ekranu.

Laure Calamy w roli głównej

Grająca główną rolę w „Na pełny etat” Laure Calamy, to jedna z najbardziej znanych francuskich aktorek, którą polscy widzowie znają z wielu fantastycznych ról. „Ava”, „Tylko zwierzęta nie błądzą”, „Pamiątki Claire Darling” czy „Spódnice w górę”, to tylko kilka z nich.

Calamy była aż czterokrotnie nominowana do Cezarów. Nagrodę zdobyła w 2021 roku za rolę w filmie „Osiołek, kochanek i ja”, a nominację m.in za występ w „Tylko zwierzęta nie błądzą” (2020). Jest zdobywczynią nagród na festiwalach Sundance oraz w Wenecji. To właśnie tam w ubiegłym roku, w sekcji „Nowe Horyzonty” otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki za film „Na pełny etat„.

Krytycy oraz publiczność festiwalowa na całym świecie, są zachwyceni rolą Calamy w „Na pełny etat„. Dziennikarze piszą, że „Zapiera dech w piersiach”, jest „Oszałamiająca i wyjątkowa” czy „Znakomita”.

Jak sama przyznaje „Przygotowania do filmu „Na pełny etat” nie były dla mnie męczące. W życiu prywatnym jestem bardzo aktywna fizycznie, dlatego czasem na planie, ekipa operatorska miała problem żeby za mną nadążyć” – mówiła w jednym z wywiadów. – „To, czego potrzebowałam, aby przygotować tę postać, to spotkanie z prawdziwymi pokojówkami hotelowymi. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam, jak przygotowują łóżko, byłam zafascynowana. Zabierały się do pracy i miały przygotowaną konkretną choreografię ruchów, aby zoptymalizować czas. Mam nadzieję, że udało mi się to oddać w filmie.” – dodawała w innej rozmowie.

Oboje z reżyserem zgodnie twierdzą, że złapali nić porozumienia od pierwszego spotkania. I to dzięki temu, udało im się stworzyć tak realistyczny i mocny film. A Calamy według wielu krytyków, zagrała w nim jedną ze swoich najlepszych ról.

„Na pełny etat” ZWIASTUN

„Na pełny etat” w kinach od 25 listopada.

Cykl Kino dla seniora

Cykl promujący kinematografię wśród seniorów to inicjatywa Gazety Senior oraz Aurora Films. Chcemy w ten sposób wyróżnić widzów powyżej 60 roku życia, którzy są świadomymi i wrażliwymi odbiorcami sztuki filmowej.

Kino dla seniora konkursy

W ramach Kina dla senior organizujemy konkursy, w którym można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje do Kina we Wrocławiu. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka.

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Kino dla Seniora. Sprawdź, co polecaliśmy:

„Między dwoma światami” poruszająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. KINO DLA SENIORA [ZWIASTUN]

„ILUZJA” z Agatą Buzek i Marcinem Czarnikiem. KINO DLA SENIORA [ZWIASTUN]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds