O ile emeryt będzie biedniejszy? Czy waloryzacja wyrówna wzrost kosztów utrzymania?

O ile emeryt będzie biedniejszy? Czy waloryzacja wyrówna wzrost kosztów utrzymania?

Zbliża się waloryzacja. Czy po waloryzacji emeryt będzie biedniejszy?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Budżet państwa

Budżet państwa już zatwierdzony. Na waloryzację emerytur zapewniono finanse w takiej wysokości, by starczyło na wypłaty o 12,3% więcej niż dotychczas. Za nami już pierwsze podwyżki cen w nowym roku. Zatem warto zajrzeć w głąb portfela i spróbować oszacować, o ile w tym roku zbiednieją emeryci, bo to, że się nie wzbogacą przy planowanych podwyżkach emerytur to pewne.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Jak biedniejemy

Oczywiście każdy zbiednieje w innym stopniu, bo przecież mamy różną strukturę wydatków i różne dochody. Gdybyśmy patrzyli na wydatki przez pryzmat cen żywności, to ostatnie 6 lat ze względu na drożyznę było tragiczne. Podrożały cukier, mąka płatki owsiane, makarony, ziemniaki, ryby, mięso, wędliny, ser, mleko, masło. Jeśli w ciągu roku zużywasz 3 kilo cukru, to strata niewielka, raptem 6 złotych rocznie. Mąki w domu zużywamy więcej, tak z kilogram miesięcznie zatem to strata 12 złotych w roku. Podwyżkę cen cukru i mąki nawet najubożsi emeryci dadzą radę udźwignąć. Gorzej z komornym. Tutaj koszty wzrosły już o setki złotych.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Dieta emeryta

W trosce o długowieczność emerytów rząd podnosi ceny żywności poprzez inflację i podatki. Wiadomo, co wykazały badania na zwierzętach. Dieta powinna być zrównoważona i raczej oszczędna. Od lat w różnych dietach zwycięża, ta śródziemnomorska. Nie, żebyśmy namawiali do jedzenia krewetek i ośmiornic. Te zostawmy politykom, jak lubią jeść odpady zbierane z morskiego dna przez pajęczaki to ich sprawa. Dieta dla osoby na emeryturze to przecież nie więcej niż 2000 kcal dziennie. Białko, tłuszcz roślinny, błonnik z warzyw i owoców i trochę węglowodanów. Jeśli wolicie białko roślinne, to nic nie stoi na przeszkodzie. Emeryt alkoholu i tytoniu przecież nie będzie używał, to przecież trucizny. Dietę w zależności od zapotrzebowania uzupełniamy po konsultacji z lekarzem suplementami i lekami. Pigułki to stały element diety seniorów. A pigułki podrożały znacznie.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Ile podrożała żywność?

Bardzo mocno zdrożały ryby, masło i sery twarde, drób, wołowina, cielęcina. Wieprzowina i jej przetwory zdrożały mniej. Ile wydajemy w Polsce na jedzenie? Na portalu tutaj link znajdziecie wyliczenie, że niecałe 400 złotych miesięcznie. Przeszukaliśmy Internet i okazało się więźniowie w zakładach karnych, będą mieli dzienną stawkę żywieniową wynosząca około 20 złotych. Emeryci nie muszą jeść tyle, co więźniowie. Przygotowanie posiłków w żywieniu zbiorowym jest zdecydowanie tańsze, niż w warunkach domowych. Zatem możemy spokojnie przyjąć stawkę dzienną dla emeryta w wysokości 20 złotych. Zatem miesięcznie na wyżywienie jednego emeryta potrzebujemy 600 złotych.

Inne wydatki

Drugie 600 złotych kosztuje komorne, jak masz małe mieszkanie własnościowe w spółdzielni. Do tego podrożała energia elektryczna i będzie nadal drożała. Oszczędny emeryt zużywa 2000 kWh na rok i dostaje premię. Koszt energii elektrycznej 150 złotych miesięcznie. Trochę na kulturę i odzież tak z 200 złotych i 2 tygodnie wakacji w roku to koszt jakieś 300 złotych na miesiąc.

Minimalna emerytura nie powinna być niższa niż 1850 złotych na miesiąc na rękę.

Przychody dyskontów

W dyskontach kupują ludzie o niższych dochodach. Wiadomo, że w dyskontach są zawsze jakieś promocje i można taniej zaopatrzyć się w artykuły przemysłowe. Dlatego ważne jest śledzenie wyników finansowych tych sprzedawców. Przychody dyskontów były w całym 2023 roku wyższe o około 20% niż rok wcześniej. Podobny wzrost przychodów zaistniał w Lidlu. O czym to świadczy? Ludzi w Polsce nie przybyło i chyba nie zjadamy więcej. O tyle wzrosły ceny w dyskontach na skutek inflacji. Realny wzrost płac to tylko 1% podał 9 lutego GUS.

Emeryt będzie biedniejszy

Zdecydowana większość emerytów, bo aż 90%, otrzymuje emerytury niższe niż minimalna płaca. To dlatego emeryci w zdecydowanej większości są z roku na rok coraz bardziej ubóstwa. Gdy rośnie płaca minimalna o 420 złotych, a większość emerytów dostaje waloryzację poniżej 300 złotych, nie może być inaczej. I nie pomogą tutaj żadne 13 i 14.

Wysoka inflacja i poszukiwanie popularności politycznej doprowadziło do trudnej sytuacji w zaopatrzeniu emerytalnym w Polsce. Czekają nas reformy, bo dalej tak być nie może. A teraz czekamy na komunikat czy waloryzacja emerytur będzie kwotowo — procentowa, czy tylko procentowa.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS [dane po waloryzacji 2023]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds