Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – poradnik dla bliskich seniorów i opiekunek

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – poradnik dla bliskich seniorów i opiekunek

Starzejące się społeczeństwo powoduje, że zapotrzebowanie na opiekunki i opiekunów osób starszych jest coraz większe. Jak wybrać opiekunkę? Jak opiekunka może szybko znaleźć rodzinę, której seniorem będzie mogła się profesjonalnie opiekować?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na czym dokładnie polega opieka nad osobami starszymi?

Zakres opieki nad seniorem zależy od jego stanu zdrowia. W Niemczech kwestię tę ustala się poprzez przyznanie stopnia zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską. Od 2017 r. w Niemczech funkcjonuje 5-stopniowa skala (tzw. Pflegegrad), która zastąpiła wcześniejsze rozwiązania. Ocena stanu zdrowia seniora uwzględnia zarówno ograniczenia fizyczne, jak i umysłowe (np. demencja).

Rodziny seniorów z Niemiec, które chcą zatrudnić opiekunkę lub opiekuna z Polski, powinny sprecyzować swoje oczekiwania. Jeżeli jest to możliwe, należy to zrobić w porozumieniu z seniorem. Stan zdrowia osoby starszej  ma ogromne znaczenie, gdyż na jego podstawie można wskazać kompetencje i umiejętności opiekunki, która będzie się miała nią zająć. Gdy senior nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, rozwiązaniem jest całodobowa opieka z Polski. I odwrotnie – zdarza się, że senior potrzebuje przede wszystkim towarzystwa i pomocy przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Wówczas lepszym wyborem jest pomoc domowa z Polski.

Określenie zakresu obowiązków opiekunki pomaga w znalezieniu odpowiedniej osoby. To również prosty sposób, aby uniknąć rozczarowania i nieporozumień. Dzięki temu, że opiekunka będzie znała oczekiwania względem niej jeszcze przed rozpoczęciem opieki, łatwiej będzie jej zadeklarować gotowość do pracy. Z kolei rodzina będzie miała pewność, że całodobowa opieka z Polski będzie odbywała się zgodnie z jej oczekiwaniami.

Praca opiekunki nad osobami starszymi

Całodobowa opieka z Polski – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech często jest wykonywana przez opiekunki z Polski. Dlaczego to właśnie polskie opiekunki cieszą się tak dużym zaufaniem wśród niemieckich rodzin, które muszą zadbać o swoich seniorów? Powodów jest wiele. Za główne należy jednak uznać:

  • Duże doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Część opiekunek z Polski to byłe pielęgniarki, które mają wysokie kompetencje niezbędne do opiekowania się seniorami leżącymi czy upośledzonymi umysłowo, którzy wymagają całodobowego wsparcia. Wiele opiekunek podnosi swoje kwalifikacje jeszcze przed pierwszym wyjazdem z Polski, biorąc udział w specjalistycznych kursach.
  • Znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. To niezbędne, aby móc powiedzieć, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech odbywa się w sposób profesjonalny. Opiekunki wyjeżdżające przez agencje opiekunek z reguły podnoszą swoje umiejętności językowe, uczestnicząc w kursach języka niemieckiego.
  • Zaangażowanie i empatia – posiadanie cech pożądanych u opiekunek. Opieka nad osobami starszymi jest obciążająca psychicznie. Osoby z Polski podejmujące się opieki nad seniorami z Niemiec są chwalone przez pracodawców za aktywność, oddanie i zrozumienie.

Pozytywne referencje, jakie niemieckie rodziny wystawiają pracującym dla nich opiekunkom z Polski, powodują, że opiekunki nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

kolacja w ogrodzie z seniorem

Opieka nad osobami starszymi – jak znaleźć rodzinę, a jak opiekunkę?

W łączeniu rodzin i opiekunów pomagają działające na rynku agencje opiekunek. Kontaktować z nimi powinny się zarówno rodziny poszukujące opiekunki dla seniora, jak i same opiekunki, które interesuje opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Agencje opiekunek reprezentują każdą ze stron, a dzięki doświadczeniu są w stanie szybko znaleźć opiekunkę o konkretnych kompetencjach, która w profesjonalny sposób zajmie się seniorem. Jak wygląda procedura?

Na stronie agencji opiekunek seniorenpflege-24h.de można przeczytać, że składa się ona z kilku etapów. W pierwszej kolejności rodzina odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia seniora, przy czym uwzględniany jest też przyznany seniorowi stopień zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską. Na tej podstawie następuje określenie umiejętności pożądanych u opiekunki. Kolejne kroki to znalezienie osoby, która będzie mogła zająć się seniorem i podpisanie z nią umowy.

Na czas trwania opieki nad osobami starszymi w Niemczech opiekunka może liczyć na stałe, merytoryczne i psychologiczne wsparcie ze strony koordynatorów agencji. W razie pojawienia się pytań może ona skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. Za swoją pracę opiekunka jest odpowiednio wynagradzana. Opieka nad osobami starszymi, a przede wszystkim całodobowa opieka, to ogromne wyzwanie.

Najlepsze agencje na rynku zapewniają opiekunkom wysokie wynagrodzenie, adekwatne do posiadanych przez nie umiejętności, doświadczenia i znajomości języka niemieckiego. Z reguły opiekunki mogą też liczyć na dodatkowe bonusy za dobrze sprawowaną nad seniorem opiekę czy premie świąteczne.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds