Pająk, czy może podłaźniczka

Pająk, czy może podłaźniczka

Tradycyjne drzewko wieszane u powały to podłaźniczka. Pająki wieszane z okazji świąt Bożego Narodzenia wymagały więcej zachodu.

Podłaźniczka

kolorowy pająk

W czasach kiedy ludzie mieszkali w wiejskich chałupach, nikt nie szczędził czasu i trudu, by na święta przyozdobić pomieszkanie. Im bardziej wyrafinowana ozdoba, tym obficiej pomyślność powinna spłynąć w nowym roku.
Nie należy ryzykować, jak czas magiczny. Co to szkodzi Panu Bogu świeczka i temu drugiemu ogarek? Rajskie drzewko wieszane u powały w wiejskiej chałupie, w świętym kącie, tam, gdzie obrazki i gromnica, symbolizowało drzewo z ogrodów Edenu. Pytanie które, drzewo życia, czy może drzewo poznania dobra i zła. A z którego Ewa zerwała jabłko? Pamiętacie? Może dlatego podłaźniczka została zastąpiona formą pająka, a może było odwrotnie. Najpierw był kierec, a później padłaźniczka? A może jeszcze inaczej. Przecież wielu wiesza dzwonki wietrzne, zwane też łapaczami snów, które w formie, jako żywo, przypominają pająka. Przenikają się zwyczaje, kiedy ludzie więcej podróżują. Każdy sobie sam odpowie jak świętować i czym ozdabiać mieszkanie w czasie magicznym krótkich dni i długich nocy. Jedno pewne, choinka żywa czy plastikowa obwieszona bombkami to tradycja całkiem niedawna. Ma tak ze sto albo i mniej lat, podobnie jak ten Mikołaj w czerwonym kaftanie. I czy ten Santa rozpowszechniony przez dekoracje świąteczne w marketach to lepsza odmiana świętego Mikołaja?

Dla wielu będące w powszechnym użyciu jeszcze 100 lat temu słowa nie mają obecnie znaczenia. Oto kilka z nich:
-polepa — posadzka z gliny, na święta zwykle odnowiona
-powała — zwykle oznaczała strop z desek
-siestrzan — to belka podtrzymująca strop
-kierec, zwany też pająkiem — ozdoba wieszana u sufitu, u powały,
-diduch — snop stawiany w rogu izby na pomyślność
-pośnik — wigilijna wieczerza, ale też postna strawa
-dzieża — naczynie do rozczyniania mąki i wyrastania ciasta chlebowego
-kołacz — słodkie ciasto pieczone na wałku, czasami przywożone z jarmarku
-dwór — miejsce, gdzie mieszkał dziedzic.

W muzeach etnograficznych znajdziecie różne przedmioty, które pełniły ważne funkcje w czasie świąt.  Tutaj możecie poczytać o obrzędach w Polsce. Jednym z nich jest wypisywanie kredą na drzwiach K+M+B. Co oznacza? Znajdziesz tutaj. Teraz kiedy wiesz, sam wybierzesz jak pisać.

Tradycyjne potrawy stawiane na stole w czasie wigilii w zależności od regionu też bywały różne. Jedni uważają, że ma być 12, inni, że obowiązkowo nieparzysta liczba dań. Jedno pewne ma być różnorodnie, z lasu, z sadu, z wody, z pola. Groch z kapustą, czy pierogi z grzybami i kapustą, deser makowy, czy kutia, siemieniotka, czy zupa z migdałów. W różnych regionach zwyczaje trochę się różniły tak jak stroje i język. Natomiast telewizja wprowadziła całkiem nowe nawyki i teraz większość w czasie świat ogląda Mikołaja od Coca-Coli i Kevina. Takie mamy czasy. A więc co to jest ta tradycja?

Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.