Panowie w sukienkach. Do dziś ta moda panuje w niektórych profesjach

Panowie w sukienkach. Do dziś ta moda panuje w niektórych profesjach

Jeszcze 100 lat temu była moda na ubieranie małych chłopców w sukienki. Może wygodniej było zmieniać pieluchy?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Moda na suknie w stroju męskim pozostały do dziś wśród kleru i naukowców. Także cała palestra paraduje w togach.

Moda na odmienne stroje

Panowie w spódniczkach chodzą w Szkocji z okazji świąt, zaś panie na całym świecie chętnie wkładają jeansy. Także George Sand, partnerka Chopina, paradowała we fraku, czym wzbudzała sensację. Była znana z ekscentrycznego zachowania, paliła cygara i fajkę, ubierała się po męsku i przeklinała. Nie ma się co dziwić, skoro była praprawnuczką Augusta Mocnego.

Stary kawaler to dopiero odmieniec. O starej pannie nie mówiąc, ale o paniach w Polszcze zawsze wypowiadano się z godnością i szacunkiem.

Reklama Reklama Max Hemp

Moda na „normalność”

moda

tęcza to zjawisko przyrodnicze, fot.© J.Dudzik

Słomiany ogień w nawracaniu na „normalność” pojawił się wśród radnych różnych gmin i powiatów w 2019 roku. Niektórzy postanowili, że dadzą odpór tej części społeczeństwa, która głosi hasła wolności seksualnej dla wszystkich, a nie tylko dla heteroseksualnych i nie chce mieć nic wspólnego z tymi, co prowadzają się za ręce, albo co gorsze jeżdżą na rowerach. Na urzędowych blankietach w oficjalnych głosowaniach postanowili, że na terenie ich gminy już żaden odmieniec się nie pożyje. Do różnych organizacji, które postanowiły wspomagać tych z mniejszości seksualnych, wystosowano pisma, cofnięto dotacje.  Tęcza,  skądinąd  całkiem ładny kawałek wiosennego krajobrazu, została wrogiem numer jeden. Koniec z tęczą, Tęczy w naszej gminie nie będzie. Obraźliwe dla ortodoksów okazały się artystyczne kompozycje. Ruszyli z całym aparatem władzy, by ścigać tych, co to Najświętszą Panienkę obrażają i nasze religijne uczucia ranią.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Narobili takiej wrzawy, że sprawą zajął się Parlament Europejski

W marcu odbyła się debata i podjęta została uchwała Parlamentu Europejskiego, że te gminy i obszary, które nie chcą wyznawać wspólnych wartości kulturowych, nie dostaną wsparcia finansowego. Chcą ortodoksi uczyć nietolerancji w prywatnych sprawach obywateli, to nie dostaną grosza ze wspólnotowej kasy. I nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zniknęły tablice „Strefa wolna od LGBT”. Zostały unieważnione uchwały gminne i powiatowe, a nietolerancyjni ortodoksi podkulili ogon i zamilkli. Skończyła się moda na atakowanie tych, co manifestują swoją seksualność?

Niby nic się nie stało, trochę bałaganu w papierach. Jednak na forum europejskim heteroseksualni wojownicy pokazali się z marnej strony i wstyd przynieśli. Niczym chorągiewki na wietrze zmienili poglądy. Skończyła się moda na prześladowanie a nastała na korzystanie w unijnych dotacji. Marnie to świadczy o ich charakterach, a jeszcze gorzej o moralności i umiejętności przewidywania.

Każdy reżim potrzebuje wroga. W czasie rewolucji dla czerwonoarmistów wrogiem byli posiadacze ziemi i kułacy, fabrykanci i bankierzy. Moda na zabieranie bogatym przeszła przez spory kawałek świata. Zabrać wszystko, co posiadali bogaczom i zamknąć ich w odosobnieniu, by później marnotrawić i niszczyć pałace.

W czasie wojny w obozach koncentracyjnych zamykano homoseksualistów i oznaczano ich różowym trójkątem. Dla sfrustrowanych kryminalistów i kapo byli pierwszymi do bicia. Biciem i prześladowaniem miała się według nazistów oczyścić z różnych nieprawidłowości rasa panów.

Narodowe hasła i brak tolerancji w Polsce narasta. Czyżbyśmy nastała moda na brak tolerancji na innych?

Patronat medialny Patronat medialny Kongres Gospodarki Senioralnej

Queer znaczy po angielsku dziwne

Jeszcze w XIX wieku tak określano w Anglii homoseksualistów. Słowo zmieniło znaczenie z pejoratywnego na pozytywne w latach osiemdziesiątych, kiedy to działacze na rzecz równego traktowanie sami zaczęli go używać. Zmienił się świat, a badania naukowe potwierdzają, że ludzie mają różne poglądy na seks ze względów na uwarunkowania medyczne. Znane są przykłady wśród sportowców, kiedy to badania wykazały dwupłciowość, albo bardzo wysokie stężania hormonów wpływające na zachowania.

Świat jest jednak inny niż ten opisany w biblii i trzeba się z tym pogodzić. Tak jak, z tym że odwieczne prawa ludzkości zapisane w dekalogu nie są przestrzegane przez większość. A szczególnie to o miłości bliźniego. Czas by wróciła moda na dekalog.

 

Święto, Międzynarodowy Dzień Ziemi. Świętuj dla przyszłości

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds