Powstaje Polskie Archiwum Filmów Domowych. Seniorze, zgłoś swoje bezcenne archiwa!
Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt skupiony na gromadzeniu i digitalizacji filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Celem projektu jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm, a następnie udostępnienie ich na specjalnej platformie internetowej. Archiwum trafi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Właśnie ogłoszono nabór filmów do projektu. Do udziału szczególnie zachęcają seniorów z ich bezcennymi zbiorami!
Spis Treści
Polskie Archiwum Filmów Domowych – pomysł i pomysłodawca
Inicjatorem projektu jest artysta i reżyser filmowy Maciej Drygas, który tak określa charakter przedsięwzięcia: „Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Pozbawione dźwięku. Nieme świadectwo naszych czasów. Unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła… Ale też zwyczajna rejestracja codzienności. Uchwycona często niewprawną amatorską ręką. Źródłowy materiał. Czysty i bezinteresowny. Nieostemplowany artystycznym stygmatem. Tworzony z myślą o najbliższych. Żeby przetrwała pamięć. Ta najmniejsza. Mikropamięć domowej historii. Czasami nieostra. Naznaczona grubym ziarnem. Często wyblakła i pożółkła. Rwąca się na sklejkach. Archaiczna. Złożona w puszkach i pudłach. Na strychach i w piwnicach. Zapomniana. Niepotrzebna. Trudna do odtworzenia. Historia inteligentów i nieinteligentów. Rejestrowana w domach prześladowanych i prześladowców. Nasza wspólna. Ekumeniczna. Wspólna, ale pojedyncza. Radosna i przygnębiająca. Miejska i prowincjonalna. Kobieca i męska. Odległa i mniej odległa. Chciałbym znaleźć dla niej wspólny dom. Uratować od zapomnienia. Ósemki, Super ósemki, Szesnastki. Przegrać i opisać. Dla wszystkich…”.
Polskie Archiwum Filmów Domowych – termin nadsyłania filmów
Pierwsza publiczna odsłona Archiwum zaplanowana jest na grudzień 2020 roku. Polskie Archiwum Filmów Domowych to przedsięwzięcie realizowane od 2019 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół MSN, Festiwalem Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity oraz Fixafilm. Projekt realizowany dzięki wsparciu programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa. Organizatorzy proszą o nadsyłanie zgłoszeń do 31 maja 2020 roku poprzez formularz dostępny na stronie internetowej TUTAJ lub drogą pocztową na adres: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Filmoteka), ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa.
fot. Ilustracja na podstawie kadru filmu z archiwum rodzinnego Małgorzaty Markiewicz
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Polecamy również:
Drzewo genealogiczne, czyli idealny prezent dla seniorów rodu
- XXXII Targi Książki Historycznejw Warszawie (28.11 – 01.12). Wstęp wolny. - 28 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” – grudzień 2024 [12/2024]: Sprawdź, co w numerze! - 27 listopada, 2024
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024