Dawne przepisy – polskie dania przedwojenne z 1935 r.

Dawne przepisy – polskie dania przedwojenne z 1935 r.

Przepisy przedwojenne skrywają wiele kulinarnych niespodzianek i mogą zaskakiwać bogactwem składników. Krokiety z móżdżków cielęcych, pieczeń nerkowa, paprykarz cielęcy z francuskimi kluskami, a na deser legumina z suszonych śliwek w cieście. To przykładowe dania, które polecano w Polsce w roku 1935.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Cykl „7 dni dobrej gospodyni” z 1935 r. [czasopismo „As”]

W dzisiejszym kąciku „Retro” prezentujemy cykl „7 dni dobrej gospodyni”, który ukazywał się w przedwojennym czasopiśmie „AS”. Przepisy pochodzą z numeru 1 z 3 marca 1935 roku. Oto lista głównych dań, które powinny znaleźć się na stole każdego polskiego gospodarstwa domowego:

  • Niedziela: rosół z grzybów z makaronem; krokiety z móżdżków cielęcych; pieczeń nerkowa, marchewka, smażone ziemniaczki; pączki lub tort kakaowy.
  • Poniedziałek: czysty barszcz lub kapuśniaczek z kiełbaskami, kotlety ziemniaczane ze szpinakiem; paprykarz cielęcy z francuskimi kluskami; Omlet biszkoptowy z konfiturą.
  • Wtorek: rosół z kaszką; selery faszerowane grzybami; sztuka mięsa z sosem musztardowym; lagumina z suszonych śliwek w cieście.
  • Środa: zupa ziemniaczana przecierana z smażonym groszkiem; puree z grochu lub soczewicy z sadzonymi jajami; zrazy siekane z buraczkami; owoce lub kompot z pomarańcz i jabłek.
  • Czwartek: zupa grochowa z grzankami; gołąbki z ryżu; befsztyki z jarzynkami; naleśniki z serem.
  • Piątek: barszcz zabielany; dorsz smażony lub gotowany z sałatą ziemniaczaną; dołki.
  • Sobota: zupa owsianka; zrazy zwijane z grzybami; paluchy ziemniaczane; kapusta włoska z masłem; owoce.

Jednak to nie wszystko. Lista dań przewidywała jeszcze nie mniej ciekawe kolacje.

Stare przepisy przedwojenne

Źródło: Tygodnik „AS”, nr 1 z 3 marca 1935 r.

No dobrze, a jak przyrządzić polskie dania przedwojenne? Z pomocą przychodzą przepisy, opublikowane w ilustrowanym magazynie tygodniowym „AS”, nr 1 z 3 marca 1935 roku (pisownia oryginalna):

Cielęce ozorki w sosie

Parę ozorków cielęcych, obgotowanych i obciągniętych z błony, gotuje się w wodzie z jarzynami tak, aby po ugotowaniu mało tylko rosołu zostało. Parę pomidorków (obecnie z konserw) dusi się z cebulką i masłem, zasypuje łyżką mąki i zalewa rosołem z pod ozorków, następnie przeciera się wszystko przez sito, dorabia smak solą, szczyptą cukru oraz sokiem cytrynowym lub octem, wkłada pokrajane w skośne płatki ozorki i zaciąga jeszcze raz na ogniu.

Selery faszerowane z grzybami

Z średniej wielkości selerów ugotowanych w słonej wodzie, ścina się wierzchołki, wyżłabia i nadziewa grzybami, które namoczone przez noc gotuje się i następnie przyprawia jak świeże. Napełnione selery polewa się rumianem masłem.

Krokiety z móżdżków

Móżdżki oblanżerowane i obrane z błon udusić na maśle z cebulką 0 dodać 10 dkg pieczarek posiekanych i osobno w maśle uduszonych, wymięszać, zawijać w naleśniki, popanierować w jajku i bułeczce i szybko z obu stron osmażyć.

Dorsz

Morska ryba staję się u nas coraz bardziej popularną. Niemiły zapach, który wiele pań od używania ten ryby odstraszał, traci się zupełnie przez dokładne wymycie w kilku wodach lub w słabym rozczynie kali hipermanganicum. Ważną rzeczą jest natarcie ryby sokiem cytrynowym. Tak przygotowaną rybę kraje się w dzwonka, panieruje w jajku i bułce i smaży na maśle. Doskonały jest też dorsz gotowany w wodzie solonej i zakwaszony octem, posypany siekanym jajkiem i polany masłem.

Sałata z kapusty

Główkę białej kapusty skrajać cienko, rzucić na wrzącą wodę, gotować przez 5 minut, scedzić wodę, zalać na nowo gorącą wodą, posolić i gotować dalsze 5 minut, wyrzucić na durszlak. Na salaterce utrzeć majonez z surowego żółtka i łyżki oliwy dodawanej po kropli, dodać łyżkę octu, łezką gęstej śmietany, szczyptę soli i cukru, wymięszać z kapustą.

Kompot z pomarańcz i jabłek

Pomarańcze obrane i pokrajane w cienkie plastry i jabłko w drobny makaron, kropi się rumem i zalewa syropem nagotowanym z 5 dkg. Cukru, paru łyżek wody i cienko obranej i pokrojonej łupki z połowy pomarańczy. Przed wydaniem dobrze ostudzić.

Zupa z płatków owsianych

Na dwie osoby liczy się łyżkę płatków owsianych. Zalane zimną wodą lub rosołem gotuje się przez godzinę. Na wydaniu dodaje się łyżkę masła deserowego i zaprawia przyprawą rosołową Maggi lub podbija żółtkiem.

Śliwki w cieście

Śliwki suszone, namoczone w wodzie z cukrem przez noc, osączone z wody, przekroić z jednej strony, potem wyjąć pestkę, a na jej miejsce włożyć kawałek orzecha lub migdała. Następnie macza się w je w cieście trochę gęstszem niż na naleśniki, smaży na maśle i podaje otaczane w cukrze miałkim z cynamonem lub czekoladą.

Tort kakaowy

6 dekagramów masła utrzeć na panię, dodać 15 dkg. mączki cukrowej, 3 dkg. kakao, 2 żółtko, 4 łyżki mleka, pianę z białek i 15 dkg mąki. Mąka ma być zmięszana z łyżeczką proszku do pieczywa. Upieczony i wystudzony tort przekroić oraz napełnić marmoladą, przyrządzoną w ten sposób:2 łyżki marmolady, 1 łyżkę mączki cukrowej, oraz jedno białko, uciera się przez pół godziny, tj. tak długo, aż się utworzy gęsta różowa piana. Pianką tą pokrywa się również wierzch tortu.

„AS: ilustrowany magazyn tygodniowy”, nr 1 z 3 marca 1935 r.

Dawne przepisy przedwojenne


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Szukasz kulinarnych inspiracji? Dawne przepisy przedwojenne odnajdziesz także w artykule:

Dawne przedwojenne przepisy z 1936 r.

„Leczenie przez jedzenie” dr Neal D. Barnard. PRZEPISY + FRAGMENT KSIĄŻKI

Przepisy Barbary Czaykowskiej-Kłoś na proste, zdrowe i smaczne dania

Staropolskie przepisy kulinarne – spotkanie autorskie i pokaz kulinarny w Wilanowie

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds