Ponad 6 mln emerytów. ZUS bije rekordy

Ponad 6 mln emerytów. ZUS bije rekordy

W listopadzie 2020 r. liczba emerytów, którym ZUS wypłaca świadczenie, przekroczyła 6 mln osób – informuje serwis Prawo.pl. Po raz pierwszy od grudnia 2019 roku zwiększyła się też liczba ubezpieczonych w ZUS – do ponad 16,61 mln osób. Wypłacono też 40,3 tys. zasiłków pogrzebowych – najwięcej w całym 2020 r.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Z danych ZUS wynika, że właśnie w listopadzie liczba emerytów wyniosła dokładnie 6 007,0 tys. osób (jeszcze w październiku było 5 994,8 tys. osób). „Oznacza to, że w ciągu 5 lat liczba emerytów w ZUS zwiększyła się o 20 proc., czyli o 1 mln osób w porównaniu do danych z 2015 roku” – mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Według niego oznacza to, że starzenie się społeczeństwa już ma miejsce w polskim systemie, a przekroczenie tej psychologicznej bariery pokazuje, że przed polską gospodarką coraz trudniejsze czasy.
Jak podaje portal, pandemia nie była powodem wzrostu liczby emerytów. Od jej wybuchu w 2020 r. liczba emerytów zwiększyła się o około 93 tys. osób, czyli dokładnie o tyle, ile należało się spodziewać w normalnych warunkach. Zdaniem dr. Kolka obniżenie wieku emerytalnego oraz wychodzenie z ryku pracy osób urodzonych w latach 50. XX wieku sprawiło, że w ciągu pięciu lat liczba emerytów w ZUS wzrosła aż o 1 milion osób. „Tak znaczący wzrost sprawił, że roczne wydatki ZUS na emerytury wzrosły w tym czasie ze 126 mld zł do 176 mld zł” – podkreśla ekspert.
Antoni Kolek wyjaśnia, że wzrost wydatków funduszu emerytalnego o 40 proc. (tj. 50 mld zł) wiąże się zarówno ze wzrostem liczby emerytów, jak też waloryzacją świadczeń.
Według Prawo.pl spodziewany jest dalszy wzrost liczby emerytów. Zgodnie z prognozami Instytutu Emerytalnego, kolejnego dodatkowego miliona świadczeniobiorców należy spodziewać się w ciągu najbliższych 5 lat. „Wiek emerytalny osiągają właśnie osoby urodzone w 1956 roku (mężczyźni) oraz w 1961 (kobiety). W tych latach miał miejsce powojenny wyż demograficzny, a każdego roku średnio rodziło się 720 tys. osób, które właśnie kończą karierę zawodową” – mówi dr Antoni Kolek.

Smutny rekord ZUS

Listopad 2020 roku miał też swój smutny rekord. W tym czasie ZUS wypłacił 40,3 tys. zasiłków pogrzebowych. To najwięcej w całym 2020 roku. Rekordowa była również kwota wypłat, która wyniosła 161 055,8 tys. zł.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Może Cię zainteresować:

Gazeta Senior wydanie luty 02/2021

Szczepienia dla seniorów przeciw Covid-19. Aż 20 pytań i odpowiedzi dot. SENIORÓW. Aktualne terminy, zapisy, skierowanie, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, szczepienie w domu


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds