Seniorzy znów opanują Poznań! Senioralni 29 września

Koniec września to jednocześnie początek ósmej edycji imprezy „Senioralni. Poznań”. Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu po raz kolejny wraz z partnerami przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dedykowanych najstarszym mieszkańcom Poznania. W tym roku „Senioralni” potrwają dłużej niż zwykle, bo aż do 11 listopada.

Inauguracja odbędzie się w sobotę 29 września o godz. 12.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Prezydent Miasta Poznania tradycyjnie przekaże seniorom klucze do bram miasta, wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Po części oficjalnej odbędzie się Koncert Trzech Tenorów: Mirosława Niewiadomskiego, Mariusza Ruty oraz Bartosza Kuczyka, pokaz tańca w wykonaniu Mariny Ostopei oraz potańcówka z DJ-em Aciu. W trakcie inauguracji będzie można wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Centrum Medyczne Synexus zaprosi seniorów do skorzystania z bezpłatnych badaniach kontrolnych.
150 wydarzeń
Program tegorocznych „Senioralnych” prezentuje się imponująco – to aż 150 wydarzeń. Będzie można m.in. zobaczyć od środka Aquanet oraz elektrociepłownię na Garbarach, wybrać się na wycieczkę po Chartowie oraz spacer pod hasłem „Poznań 1918”. Odbędą się też tematyczne oprowadzania po Starym i Nowym Zoo, Ogrodzie Botanicznym UAM, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Bramie Poznania, Muzeum Sztuk Użytkowych, INEA Stadion, ośrodkach telewizji (TVP3 Poznań, TVK Winogrady, Telewizja WTK) i redakcjach radiowych (Radio Poznań). W Radiu Emaus odbędą się warsztaty radiowe.
Zapraszamy także na wykłady (m.in. o tajnikach starożytnego jubilerstwa, wielkich artystkach z okazji 100-lecia praw kobiet, turystyce kulturowej czy prawie spadkowym) oraz warsztaty (m.in. językowe, tworzenia biżuterii, wytwarzania mydła, psychologiczne, rozwoju osobistego, a nawet programowania komputerowego oraz obsługi smartfonów).
Nie zabraknie muzyki – w programie m.in. koncert zespołu Diapazon oraz koncert pieśni patriotycznych, a podczas Śpiewanek senioralnych będzie okazja do wspólnego muzykowania. W ramach „Senioralnych” zaplanowano też spotkanie poetyckie z udziałem aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak oraz wernisaż prac seniorek amazonek.
Dzień Seniora w Termach Maltańskich
Seniorzy znajdą wiele propozycji w zakresie poradnictwa – m.in. spotkanie z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy, ekspertem ZUS, przedstawicielami NFZ i policji. Będą zajęcia z fizjoterapeutą, aqua gimnastyka, nordic walking, tai chi oraz zumba oraz Dzień Seniora w Termach Maltańskich.
W trakcie „Senioralnych” skorzystamy z bezpłatnych badań wzroku, słuchu, pamięci i krwi. Odbędą się Dni Otwarte w dziennych domach pomocy społecznej, Wielkopolskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, stowarzyszeniu mali bracia Ubogich, Fundacji ORCHIdea oraz Miejskiej Radzie Seniorów. Podczas trwania imprezy seniorzy mogą liczyć na bilety w promocyjnej cenie na spektakle w Teatrze Nowym oraz na pływalnię „Chwiałka”.
Koncert Skaldów
Po raz pierwszy integralną częścią „Senioralnych” staną się targi VIVA SENIORZY! – 19 i 20 października w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nowością tegorocznej edycji będzie też podział na cztery strefy tematyczne: ZDROWIE, AKTYWNOŚĆ, WIEDZA i OTOCZENIE. W programie wydarzeń kulturalnych m.in. koncert Teresy Werner oraz zespołu Skaldowie, występ Chóru Kameralnego Poznańskie Senioritki, strefa tańca w wykonaniu tancerzy zespołu baletowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Drugiego dnia targów odbędzie się też Poznański Przegląd Twórczości Seniorów.
Wstęp na większość wydarzeń w ramach „Senioralnych” jest wolny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzeń: www.centrumis.pl. W formie gazety – w dniu inauguracji imprezy, później również w Centrum Inicjatyw Senioralnych ul. Mielżyńskiego 24, Centrum Informacji Miejskiej ul. Ratajczaka 44 oraz Centrum Kultury „Zamek” ul. Św. Marcin 80/82.

Do zobaczenia!!

Senioralni.Poznań Senioralni. Poznań

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds