Serce, a może dwa serca. Ilu używasz na co dzień?
Jedno serce masz do pompowania krwi, drugie do kochania. Symbol serca tego do kochania znalazł się na kartach do gry.
Spis Treści
Serce, to od pompowania krwi
Piękne nie jest. A wiecie kiedy zaczyna bić? Mamy pewno wiedzą, wyczytały sobie w różnych poradnikach medycznych. Przyznacie, ze to wspaniała pompa. Działa nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat. My sobie śpimy, a ono pompuje. Biegamy, pompuje. Oglądamy telewizja, a ono nic sobie z tego nie robi i rytmicznie tłoczy krew. Przepycha tymi zatkanymi tłuszczem tętnicami i żyłami. Niesamowite. Niewielu zastanawia się, dlaczego to działa i dopóki nie zacznie boleć, nie zauważamy jego istnienia. Podobno większość informacji pozyskujemy oczami, a ponieważ nie możemy jeszcze zajrzeć do wnętrza własnego ciała to tak po prawdzie wcale nie wiemy jak wygląda nasze serce. I nigdy nie będziemy wiedzieli.
Serce do kochania
Co innego to drugie serce, które służy do kochania. Pojawia się tak gdzieś w okresie szkolnym. Tak po prawdzie to ono jest trochę jakby wirtualne. Nie bardzo wiemy, gdzie się mieści. Możliwe, że Amor wie, skoro strzela do niego miłosnymi strzałami. Jednak Amor także niewidzialny. Wprawdzie wiemy, co to serce potrafi, ale chyba nikt nie widział go w rzeczywistości. To taki niematerialny byt, jak motyle w brzuchu. Może zostać narysowane na ławce lub może jakiś wandal wytnie nożem w korze buka. Rozłożyste buki ze srebrzystą korą idealnie nadają się wycinania serca. Później już z górki. Lizak w kształcie serca, piernik, w końcu jubiler i takie serduszko z dwóch części. To czas kiedy posługujemy się symbolem i nie zastanawiamy się, dlaczego na taki kształt. Całym sercem kochają dziecko rodzice. Tylko którym?
Kier, czyli serce
Z biegiem lat kiedy już miłosne emocje przepadają, zaczynamy szukać innych podniet. I tu z pomocą przychodzą serduszka i inne symbole narysowane na kartach do gry. Ileż to emocji, gdy kierowy szlem zdarzy się w czasie zabawy z przyjaciółmi. Albo zabawa w kierki.
Równie wielka radość może przysporzyć w czasie wędrówek po różnych leśnych polach biwakowych taka drewniana budka stojącą na uboczu z serduszkiem wyciętym w drzwiach.
Zastanawialiście się, co łączy kier z kart do gry, z tym symbolem serduszka? Czasami mówiono o tym ustronnym miejscu sławojka, a czasami kiedorek. Ten drugi wyraz powstał z połączenia dwóch słów kier i fetorek. Każdy oczywiście może mieć inne skojarzenia, ale cieśla od budowy kiedorka miał jedno i dlatego ozdobił serduszkiem sławojkę. Zatem może to właśnie tam pogański Amor umieścił to drugie serce?
Słowo serce
I tak przez całe życie z tym serduszkiem bawimy się na różne sposoby. Wyrazy podobno mogą być ładne lub brzydkie. Nie bardzo wiadomo, dlaczego na przykład serce jest wyrazem ładnym, a taki popularny określający tę część ciała poniżej pleców, na którą spoglądają lubieżnie zarówno panie jak i panowie ma być brzydki. Zatem kiedy usłyszysz „serce ty moje” to, co autor miał na myśli, jest głęboko ukrytą tajemnicą. I niekoniecznie przyzwoitą.
Symbol serca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Jakże popularny, pod koniec stycznia zwyczaj przyklejania czerwonego serduszka oznacza wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Czerwony Krzyż ma swój rodowód w misji kościołów do pomagania chorym. Lubimy orkiestrę, lubimy pomagać. Serce WOŚP oznacza miłość do bliźniego i świetnie się sprawdza. Nie należy psuć i przeszkadzać tym którzy czynią dobro.
Zatem serce niby mamy jedno, a do tego sporo tych innych domniemanych, wirtualnych, ulotnych i symbolicznych. Serca otaczają nas nie tylko w dniu walniętego świętego Walentego.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Seks seniorów, randki emerytów, zdrowie intymne i higiena po 60. Seksualność seniorów BEZ TABU
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024