obrazy nie zostały wyświetlone
Skuteczny sposób na wypadanie macicy

Skuteczny sposób na wypadanie macicy

Problem z wypadaniem lub obniżeniem narządów rodnych dotyka szerokiej grupy kobiet w różnym wieku. Na schorzenie narażone są zarówno panie, które urodziły duże dziecko (powyżej 4 kg) lub często rodziły, jak i kobiety w okresie menopauzy, które mają zmniejszoną jędrność i elastyczność tkanek wskutek niedoboru estrogenów.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wypadanie macicy spowodowane jest osłabieniem mięśni miednicy i może objawiać się bólem podbrzusza oraz krzyżowej części kręgosłupa, nietrzymaniem moczu czy dyskomfortem podczas współżycia. Problem z czasem narasta i prowadzi do zaparć, hemoroidów, powracających zakażeń dróg moczowych.

Wypadanie macicy – przyczyny

U każdej młodej kobiety dzięki wydzielanym przez organizm hormonom, struktura mięśni dna miednicy jest silna, elastyczna. Jednak w wieku okołomenopauzalnym, gdy ograniczony zostaje poziom hormonów w organizmie, osłabieniu ulegają mięśnie podpierające miednicę. Słabe, mało elastyczne struktury nie są w stanie podtrzymywać macicy oraz innych narządów (jak cewka moczowa, czy odbytnica). To wszystko skutkuje ich wpuklaniem się do pochwy.

Wśród przyczyn wypadania narządów rodnych wymienia się, oprócz menopauzy i przebytych porodów, także prace fizyczne związane z dźwiganiem, wykonywane przez większą część życia. Oprócz tego przyczyną zaburzenia może być otyłość oraz predyspozycje dziedziczne.

✔ Przeczytaj również: Domowe testy diagnostyczne. Jak to działa? Gdzie kupisz bez recepty?

Objawy obniżenia i wypadania narządów rodnych

W jaki sposób zatem rozpoznać wypadnie lub obniżenie narządów rodnych? W zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia może ono przybierać różne objawy. Mogą to być objawy ze strony układu moczowego (nietrzymanie moczu, zwiększona częstość oddawania moczu), objawy pochwowe (uczucie pełności w kroczu, uczucie parcia), objawy ze strony układu pokarmowego (nietrzymanie gazów, stolca) oraz objawy seksualne (obniżone poczucie własnej wartości, bolesne stosunki płciowe). Występowanie którejkolwiek grupy objawów jest sygnałem do wizyty u lekarza ginekologa i poinformowania go o niepokojących symptomach. Im wcześniej zdiagnozowane zostanie zaburzenie, tym mniej inwazyjnej metody leczenia będzie wymagało.

Leczenie wypadania macicy

Jedną z takich skutecznych i mało inwazyjnych metod leczenia wypadania macicy jest pessaroterapia. Polega ona na stosowaniu przez pacjentkę krążka w celu podparcia obniżonych narządów i uniesienia ich do naturalnego umiejscowienia. Pessar może być wykonany z różnych materiałów, jednak warto rozważyć giętki winyl, który nie wchłania zapachu i nie wchodzi w reakcje chemiczne z naturalnym środowiskiem pochwy. Doboru odpowiedniego rozmiaru pessara dokonuje lekarz na podstawie badania szerokości pochwy. Pacjentka podczas pierwszej wizyty uzyskuje także wskazówki dotyczące samodzielnego wyjmowania i ponownego zakładania pessara oraz sposobów dbania o higienę.

Pessaroterapia to metoda łatwa w stosowaniu dla pacjentki. Co istotne, odpowiednio dobrany rozmiar i kształt pessara powinien przynieść ulgę praktycznie od razu po założeniu. Ponadto metoda jest mało kosztowna i nie wymaga od pacjentki dużego zaangażowania i codziennego pamiętania.

Szczegółowe informacje na temat zaburzenia, metod leczenia i pessaroterapii dostępne tutaj: www.pessar.pl

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Może Cię zainteresować:

Testy diagnostyczne – profilaktyka w domowym zaciszu seniora

Magnetoterapia w domu? Dziś to możliwe. Poznaj przenośne urządzenie do domowego użytku.

Redakcja
Kategorie
Tagi
Udostępnij