Wypadanie macicy – skuteczne metody leczenia nieoperacyjnego

Wypadanie macicy – skuteczne metody leczenia nieoperacyjnego

Wypadanie macicy, definiowane jako obniżenie narządów rodnych, dotyka szerokiej grupy kobiet w różnym wieku. Powodem tej dolegliwości jest rozciągnięcie mięśni miednicy, pochwy i odbytu. Na wypadanie macicy są narażone zarówno panie po porodzie (przede wszystkim wieloródki lub kobiety, które urodziły duże dziecko – o masie powyżej 4 kilogramów), jak i kobiety w okresie menopauzy, które mają zmniejszona elastyczność i jędrność tkanek, spowodowaną niedoborem estrogenów. Narządy rodne nie są jedynymi narządami, które mogą ulec wypadnięciu – możliwe jest również obsunięcie się pęcherza. Jakie są przyczyny wypadania macicy? Jak żyć z wypadającą macicą? Jakie są najnowsze metody leczenia wypadania macicy? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule. 

Aktualizacja 27.01.2022

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wypadająca macica – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

U młodych kobiet obniżenie narządów rodnych spowodowane jest najczęściej trudnym porodem, podczas którego miały miejsce komplikacje. Przyczyną wypadania macicy może być również urodzenie dużego dziecka – ważącego powyżej 4 kilogramów lub przejście kilku porodów.

W organizmie każdej młodej kobiety wydzielane są hormony, dzięki którym struktura mięśni dna miednicy pozostaje silna i elastyczna. Jednak u starszych kobiet, w wieku okołomenopauzalnym, może wystąpić obniżenie macicy na skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej i niskiego poziomu estrogenu w organizmie. Niedobór tego hormonu prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu, co w rezultacie objawia się zwiotczeniem mięśni i tkanek pobierających narządy rodne. Mało elastyczne i słabe struktury nie są w stanie utrzymywać macicy i innych narządów, takich jak cewka moczowa, czy odbytnica, co w rezultacie skutkuje wypadaniem pochwy.

Dolegliwości zwiększające ryzyko wypadania macicy

Istnieją też inne dolegliwości, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wpuklania macicy. Są to między innymi silne i długotrwałe zaparcia, nadwaga lub otyłość czy choroby układu oddechowego. Wszystkie te przypadłości mogą prowadzić do zwiotczenia mięśni, których zadaniem jest podtrzymywanie narządów rodnych.

Wśród przyczyn wypadania macicy wymienia się także długoletnie wykonywanie ciężkich prac fizycznych, związanych między innymi z dźwiganiem lub trenowanie wysiłkowej dyscypliny sportu, takiej jak podnoszenie ciężarów.

Ponadto przyczyną tego zaburzenia mogą być też predyspozycje dziedziczne. Znany jest zespół Ehlersa-Danlosa – zespół chorób genetycznych – który cechuje się nadmierną elastycznością skóry oraz stawów. Jako następstwo tej choroby wymienia się osłabienie mięśni podtrzymujących narządy rodne.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Objawy obniżenia i wypadania narządów rodnych

W jaki sposób rozpoznać wypadającą szyjkę macicy lub obniżenie narządów rodnych? Objawy zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania tego zaburzenia. Objawami wypadania macicy są między innymi bóle podbrzusza, dolegliwości związane z układem pokarmowym (nietrzymanie gazów i stolca) i kręgosłupa w części krzyżowej.

Ze strony układu moczowego występują takie objawy jak nietrzymanie moczu, uczucie parcia i pełności w pęcherzu, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, nieprawidłowy strumień moczu, uczucie niekompletnego wypróżnienia pęcherza.

Jako objawy pochwowe wymienia się uczucie pełności w kroczy, uczucie parcia i ciężkości oraz poczucie wysuwania się czegoś z pochwy.

Dodatkowo obniżenie i wypadanie narządów rodnych może się przejawiać dyskomfortem podczas współżycia. Stosunki seksualne są bolesne lub niemożliwe, przez co następuje obniżenie własnej wartości.

U kobiet miesiączkujących obniżenie narządów rodnych może skutkować krwistymi upławami i krwawieniami.

Im szybciej zdiagnozowane zostanie obniżenie lub wypadanie narządów rodnych, tym mniej inwazyjne metody leczenia będą konieczne. Nieleczona dolegliwość może z czasem prowadzić do nasilenia się objawów, zaparć, nawracających zakażeń dróg moczowych i hemoroidów.

Jak żyć z wypadającą macicą?

Obniżenie narządów rodnych to przykra dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Bez względu na przyczyny i wiek, wypadanie macicy pogarsza komfort życia każdej z pań. Pacjentki cierpiące na nietrzymanie moczu często zmuszone są do codziennego noszenia wkładek. Brak kontroli nad oddawaniem moczu może skłaniać kobiety do wycofania się z życia społecznego lub zawodowego. Obniżenie narządów rodnych zaburza relacje rodzinne i prowadzi do pogorszenia się jakości życia seksualnego i spadku poczucia własnej wartości u wielu pań. Dlatego ważna jest profilaktyka, jak i leczenie tej dolegliwości.

Wychodząca macica – najnowsze metody leczenia

Jakie są najnowsze metody leczenia wypadającej macicy? Wypadająca szyjka macicy to przypadłość, która wymaga specjalistycznego leczenia. Choroba ta nie może być w żaden sposób ignorowana, gdyż jej postępowanie może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Jednym ze skutecznych i nieoperacyjnych sposobów leczenia wypadania macicy jest stosowanie pessarów. Są to krążki lub dyski, które podtrzymują ściany pochwy.

Inne nieoperacyjne sposoby leczenia obniżenia narządów rodnych opierają się najczęściej na kuracji zachowawczej, która polega na farmakoterapii, czyli dopochwowym aplikowaniu kremów, stosowaniu maści lub globulek zawierających estrogen, w celu ujędrnienia ścian pochwy oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy, zwłaszcza treningi mięśni Kegla.

Wypadanie macicy – leczenie nieoperacyjne

We wczesnym stadium obniżenia macicy operacja często nie jest konieczna. Jakie leczenie nieoperacyjne można zastosować?

Wypadanie macicy, a pessaroterapia

Pessaroterapia to jedna ze skutecznych i mało inwazyjnych metod leczenia wypadania narządów rodnych. Zastosowanie pessara polega na wykorzystaniu przez pacjentkę krążka, którego zadaniem jest podparcie obniżonych narządów oraz ich uniesienie do naturalnej pozycji. Pessary są wykonywane z różnych materiałów. Najbardziej poleca się krążki z giętkiego winylu, które nie wchłaniają zapachu i nie wchodzą w reakcje chemiczne z naturalnym środowiskiem pochwy. Lekarze są odpowiedzialni za dobór odpowiedniego rozmiaru pessara na podstawie badania szerokości pochwy. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej pacjentki uzyskują szereg najważniejszych informacji i wskazówek dotyczących samodzielnego zakładania pessara, wyjmowania go oraz sposobów dbania o higienę.

Wypadanie macicy – na czym polega pessaroterapia?

Pessaroterapia to metoda łatwa w stosowaniu dla kobiet. Odpowiednio dobrany kształt i rozmiar pessara daje możliwość poczucia ulgi chwilę po jego założeniu. Dodatkowo pessary to mało kosztowny sposób leczenia wypadania macicy, który nie wymaga od pacjentek dużego zaangażowania i wykonywania skomplikowanych czynności.

Wypadanie macicy – zioła i leki

Wykorzystanie ziół w przypadku dolegliwości związanych z wypadaniem macicy nie leczy tego schorzenia, a jedynie łagodzi objawy tej dolegliwości. Skuteczniejszą metodą walki z obniżeniem narządów rodnych jest przyjmowanie leków z estrogenami. Jest to metoda leczenia, którą poleca się przede wszystkim paniom podczas menopauzy. W tym okresie bowiem wypadanie macicy jest bezpośrednio powiązane z utratą przez mięśnie wytrzymałości i elastyczności w wyniku spadku poziomu estrogenów w organizmie. Alternatywną metodą leczenia może być też hormonalna terapia zastępcza, które wspomaga kobiety w walce ze słabnącymi mięśniami dna miednicy.

Ćwiczenia na wypadanie macicy

Wypadanie macicy można odsunąć w czasie lub zapobiec im w sposób całkowity, poprzez zastosowanie specjalnych ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. Treningi te są proste i można je wykonywać w dowolnym czasie i miejscu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy polegają na ich odpowiednim zaciskaniu i rozkurczaniu. W przypadku wystąpienia objawów związanych z obniżeniem narządów rodnych lub wypadaniem macicy należy skontaktować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą,  który zaleci odpowiedni ćwiczenia i poda instrukcje ich prawidłowego wykonywania.

Kulki gejszy, a wypadanie macicy

Do treningów mięśni dna miednicy można użyć dodatkowo kulek gejszy lub stożków dopochwowych. Warto mieć na uwadze, że ćwiczenia na wypadanie macicy pomagają zmniejszyć dyskomfort w trakcie stosunku płciowego.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Wypadanie macicy leczenie operacyjne – kiedy jest konieczne

Operacyjne leczenie wypadania macicy przeprowadza się głównie w ciężkich przypadkach, przede wszystkim w sytuacjach, gdy grozi wypadnięcie macicy na zewnątrz. Wskazaniami do zabiegu mogą być również nasilające się dolegliwości bólowe, powstałe uchyłki oraz nietrzymanie moczu. Korekcja chirurgiczna w wielu przypadkach może poprawić w istotnym stopniu komfort i jakość życia kobiet. W leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów rodnych możliwe są dwa dostępy chirurgiczne: operacje brzuszne i operacje pochwowe. W niektórych przypadkach używa się obu dróg jednocześnie.

Obecnie odchodzi się od leczenia wypadania macicy poprzez usunięcie tego narządu. W nowoczesnym leczeniu wychodzącej macicy wykorzystuje się metodę jej podwieszania przez zabieg unoszący macicę z zastosowaniem specjalnej siatki lub operację podwieszenia macicy do kości krzyżowej. Możliwe jest też użycie polipropylenowej taśmy, która  zastępujące słabnące więzadła.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2022 [WYSZUKIWARKA]

SANATORIUM NFZ 2022: zmiany, kolejki, obostrzenia i aktualne zasady skierowań

Seks seniorów, randki emerytów, zdrowie intymne i higiena po 60. Seksualność seniorów BEZ TABU

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds