Trzynastka i czternastka dla emerytów. ILE, KIEDY I KOMU się należy?

Trzynastka i czternastka dla emerytów. ILE, KIEDY I KOMU się należy?

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy , że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku, żeby je dostać.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.p

8 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. – Ta dodatkowa wypłata będzie na kontach naszych seniorów wraz z listopadową ich własną emeryturą – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto – dodaje. Rzeczniczka podkreśla, że jest to już kolejne dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS. W kwietniu tego roku ZUS wypłaci 13 emeryturę.

14 emerytura – komu przysługuje?

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Ile wyniesie 14 emerytura?

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Reklama Reklama PolisyTravel

Podatki, potrącenia, komornik a 14-tka

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

13 emerytura już w kwietniu

Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Może Cię zainteresować:

Waloryzacja emerytur 2021

Emerytura na bank. Czy wciąż wolisz listonosza?

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds