Uniwersytet Trzeciego Wieku na Teofilowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku na Teofilowie

„Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski”
B. Franklin

Wielu seniorów sądzi, że dzisiejsze tempo życia oraz osiągnięcia techniczne są nie dla nich. Telefony komórkowe, komputery, połączenia bezprzewodowe – jeszcze do niedawna były czymś niezrozumiałym. Na szczęście działania podejmowane na rzecz seniorów umożliwiły nam poznanie i zaprzyjaźnienie się z nowymi technologiami, które tak dynamicznie wkroczyły do naszego życia codziennego. Uniwersytet Trzeciego Wieku na Teofilowie jest najlepszym przykładem tego, ile jeszcze możemy osiągnąć i ile jeszcze mamy do powiedzenia.

Wykłady, kursy komputerowe, zajęcia językowe cieszą się wśród słuchaczy coraz większym powodzeniem. Na rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2014/2015 ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Rola sumienia według Jana Pawła II”. W pierwszym semestrze roku akademickiego 2014/2015 wysłuchaliśmy wielu interesujących wykładów na temat zdrowia, literatury, historii a także techniki. Uczciliśmy również kanonizacje Karola Wojtyły i uczestniczyliśmy w spotkaniach z poezją i muzyką. Dofinansowanie jakie otrzymaliśmy umożliwiło nam zorganizowanie dwóch całodziennych wycieczek autokarowych – do Bełchatowa, połączonej z grzybobraniem oraz do Uniejowa, gdzie mogliśmy zażywać ciepłych kąpieli.

Rozwój UTW założonego wiosną 2012 roku oraz stale rosnąca liczba słuchaczy (mamy już 230 studentów) świadczy o tym, że kierunek naszej pracy jest dobry. Działalność nasza byłaby znacznie trudniejsza, gdyby nie współpraca z wieloma instytucjami oraz wsparcie wielu znakomitych ludzi. Współpraca z dyrekcją i młodzieżą Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi na Teofilowie, jest na stałe wpisana w naszą codzienność. Stale współpracujemy też z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi, Zespołem ds. Seniorów, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Bierzemy udział w różnego rodzaju sympozjach i konferencjach dotyczących problemów seniorów. W listopadzie 2015 roku 200 słuchaczy UTW oraz wielu mieszkańców Teofilowa otrzymało w siedzibie naszego Uniwersytetu Karty Seniora. Jesteśmy również od sierpnia 2014 roku dystrybutorem czasopisma „Czerwony Portfelik Senior” dla 200 osób.

Cieszy nas fakt, że nasi studenci mają szerokie zainteresowania i chcą wiedzieć więcej, ciągle się uczyć. Jesteśmy przekonani, że spotkania UTW poprawiają jakość naszego życia.

Obecnie w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi trwają zapisy słuchaczy na drugi semestr roku akademickiego 2014/2015. Uniwersytet wychodzi naprzeciw osobom, które ukończyły pięćdziesiąty piąty rok życia i nadal pragną żyć aktywnie, rozwijać się, poszerzać swoją wiedzę. Wykłady obejmują następujące dziedziny: wiedza religijna, zdrowie, żywienie, ekologia, zagadnienia prawnicze, wiedza o Łodzi i regionie, informatyka, języki obce. Program dopełniają zajęcia warsztatowe, sportowe i czytelnicze. Nad realizacją zajęć czuwa Dyrekcja i Rada Programowa składająca się z profesorów i wykładowców wyższych uczelni oraz osób z dużym doświadczeniem w zakresie edukacji.

Informacje i zapisy we wtorki i w czwartki od godz. 15 do 16 w Ośrodku Sportowym Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, Łódź, ul. Wici 45 (p. 106), tel. (42) 613 18 91.

Zapraszamy wszystkich na kolejny semestr nauki w UTW i przypominamy, ze jesteśmy tu dla Państwa i pozostajemy otwarci na wszelkie sugestie dotyczące zarówno tematyki spotkań uniwersyteckich jak i naszego działania. Z bieżącymi informacjami o działalności UTW można się zapoznać na stronie internetowej: www.utw.katolik.edu.pl.

1 2

W spotkaniu opłatkowym Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, które odbyło się 16 grudnia 2014 roku uczestniczyli zaproszeni goście, słuchacze, dyrekcja i przedstawiciele rady programowej UTW, m.in. z jej przewodniczącym prof. dr. hab. Markiem Pawlikowskim, prof. dr. hab. inż. Franciszkiem Rybickim, prof. dr. hab. Antonim Wierzbińskim, prof. dr. hab. Janem Sicińskim oraz ks. prał. Tadeuszem Bednarkiem, proboszczem i kustoszem sanktuarium Miłosierdzia Bożego, dyrektorem KGiLO. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne skierowali do zgromadzonych zaproszeni goście. W atmosferze wzajemnej życzliwości łamano się opłatkiem i wymieniano najlepszymi życzeniami. Nastrój pokoju, dobra, serdeczności wzmacniały kolędy, które wraz ze słuchaczami pięknie śpiewali zaproszeni członkowie chóru z sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Spożywając świąteczne potrawy, uczestnicy uniwersyteckiego opłatka wysłuchali jasełek o aktualnym przesłaniu, które napisał i odczytał prof. M. Pawlikowski wraz z żoną. Dużo radości i emocji dostarczyła wszystkim prezentacja kart świątecznych wykonanych przez słuchaczki UTW. Karty, wyróżnione pierwszym, drugim i trzecim miejscem, zostały nagrodzone.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds