Waloryzacja emerytur 2020 – emerytury i renty w górę

Waloryzacja emerytur 2020 – emerytury i renty w górę

Każdego roku w marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS w związku z dostosowaniem świadczeń do obecnej siły nabywczej pieniądza. Waloryzacja emerytur 2020 obejmie przynajmniej 6,2 mln emerytów i rencistów, którzy otrzymają co najmniej 70 zł podwyżki. Najniższe świadczenia emerytalne wzrosną do 1200 zł brutto, a te powyżej 1966,43 zł brutto waloryzowane będą wskaźnikiem 3,56 proc.

Podwyższone świadczenie emeryci i renciści otrzymają w dotychczasowym terminie wypłaty w marcu. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą. Osobom, które dotychczas otrzymywały do 1966,43 zł brutto miesięcznie – świadczenia wzrosną o 70 zł. W przypadku osób, których emerytury były wyższe – będzie brany pod uwagę wskaźnik waloryzacji wynoszący 3,56 proc.

– Oficjalnie został już ogłoszony tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Wynosi 103,56 proc. Ze względu na wyższą inflację także wskaźnik jest wyższy niż początkowo zakładano. Jeżeli chcemy sami sprawdzić o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

✔ Przeczytaj również: 13 emerytura w 2020: na czym polega?

Wyższe minimalne świadczenia

Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosną do 1200 zł brutto. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do wysokości 900 zł brutto, a kwoty świadczenia przedemerytalnego – do 1210,99 zł miesięcznie.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 52,50 zł. Natomiast w przypadku emerytury częściowej kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 35 zł. Podobnie jak w przypadku waloryzacji należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

Waloryzacja emerytur 2020 – wypowiedź Iwony Kowalskiej

PIT 2020

Trwa sezon przygotowywania zeznań podatkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał do swoich klientów prawie 10 mln deklaracji podatkowych PIT. Listy trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku dostali chociaż raz pieniądze z ZUS. O rozliczenie z Urzędem Skarbowym nie muszą się martwić te osoby, które poza rentą lub emeryturą nie miały innych dochodów w ciągu roku. W takim przypadku ZUS sam „rozliczy podatki”.

Jakie PIT-y rozsyła ZUS?

PIT- 40A otrzymują emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na takiej samej zasadzie PIT- 40A trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

– Dla osób, które nie miały dodatkowych dochodów poza świadczeniem wypłatą z ZUS, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatkowym. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg lub odliczeń podatkowych, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca kwietnia – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać „1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

PIT-11A to informacja dla pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłek chorobowy lub macierzyński). Dostają je także osoby, które spełniły jeden z warunków. Na przykład pobierały długoterminowe świadczenie (emeryturę lub rentę) i w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Mogły też przed końcem roku podatkowego zgłosić wniosek, aby ZUS nie sporządzał dla nich rocznego obliczenia podatku na PIT-40A. Ewentualnie złożyły oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru. PIT-11A otrzymają również osoby, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez stosowania miesięcznej kwoty zmniejszenia zaliczki. Ponadto osoby pobierające świadczenia, od których nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie.

PIT 2020 – wypowiedź Iwony Kowalskiej

 

Spodobał Ci się artykuł „Waloryzacja emerytur 2020 – emerytury i renty w górę”? Więcej ciekawych informacji odnajdziesz w rubryce Wiadomości dla Seniorów:

Gdzie znaleźć dokumenty do emerytury?

Sanatorium NFZ 2020 zmiany i nowe zasady skierowań

Emerytura dla matek – ruszył program „Mama 4 plus”

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds