Wdowinek, Anna Fryczkowska – Opis i fragment książki

„Wdowinek” to opowieść nie tylko o przemocy domowej, lecz także o relacji matki i córki. O rodzinnych tajemnicach. O kobietach doprowadzonych do ostateczności. O dojrzewaniu i przebaczeniu rodzicom.

Aniela, po dziesięciu latach nieobecności, wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb dorosłego brata. Wpadła tu tylko na chwilę, ale pechowy zbieg okoliczności sprawia, że będzie musiała zostać na dłużej i stawić czoło demonom przeszłości i własnej rodzinie.
Co się stało, że Aniela opuściła rodziców? Skąd ta dwudziestoośmiolatka ma w sobie tyle gniewu? Dlaczego przez dziesięć lat nie kontaktowała się z domem i udawała, że jest znikąd?
Z jakiego powodu większość kobiet w jej rodzinnym miasteczku obywa się bez mężów? Jaką tajemnicę skrywa trzymający się od lat razem klub kobiet, do którego należy matka Anieli, zwany Sobótkami? Dlaczego dziesięcioletni syn sąsiadów, Mareczek, wiecznie stoi pod płotem? I do kogo należy czaszka, którą pies wykopał w lesie?
Narracja prowadzona jest przez kilka osób w różnych planach czasowych. Mówią Aniela i jej matka, dziesięcioletni Mareczek i miejscowa nauczycielka. Z tego wielogłosu rekonstruujemy przerażającą tajemnicę miejsca.

 

Fragment książki:

Przywiązuję Niuśkę do jakiegoś pieńka, szarpie się trochę, bo wolałaby jeszcze pokopać, a sama podważam kość szczęki patykiem, bo zakopana jest w ziemi prawie cała. Nie idzie mi. Odgarniam błoto, ale pod cienką warstwą ziemia jest jednak ciągle sztywna od mrozu. Próbuję nawet wyrwać krzaczek czarnej jagody, choć wyrywanie roślin to chamstwo, prawie takie jak ścinanie małych drzew (ścinanie starych drzew to jeszcze większe chamstwo), ale ten daje się jedynie podważyć z jednej strony. Mógłby ktoś spytać, czego tak szukam. Nie wiem, widzę tylko, że te zęby, ta szczęka, nie do końca wyglądają na świńskie. Wyglądają trochę, jakby spadły z pirackiej flagi.

A piraci, jako żywo, nigdy nie malowali świńskich czaszek na sztandarach.


Książkę można nabyć m.in. w sklepie Wydawnictwa Świat Książki pod tym linkiem – „Wdowinek” Anna Fryczkowska


Anna Fryczkowska – napisała dziewięć powieści, nagrodzona została za nie kilkoma nagrodami literackimi, między Różą Gali za Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki) czy Grand Prix na Festiwalu Literatury Kobiet za powieść Starsza pani wnika (wydaną również w USA). Pracowała jako tłumaczka, reporterka, scenarzystka seriali telewizyjnych. Właśnie kończy kolejne studia, tym razem genderowe na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka na warszawskim Żoliborzu. Jej poprzednie powieści to m.in. Żony jednego męża, Kobieta bez twarzy, i ostatnia, znakomicie przyjęta, Równonoc.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds