Aparat słuchowy to nie wszystko – poznaj pętlę indukcyjną

Aparat słuchowy to nie wszystko – poznaj pętlę indukcyjną

Niedosłuch możemy nazwać chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według szacunków, w 2050 roku liczba osób niedosłyszących ma sięgnąć już 900 mln – czyli niemal dwukrotnie więcej niż dziś. Problem ten dotyka głównie seniorów, którzy z uwagi na trudności w słyszeniu często ograniczają wychodzenie z domu do minimum, mimo korzystania z aparatu słuchowego. Dzieje się tak ze względu na zawodność aparatów w miejscach, gdzie jest dużo ludzi lub panuje hałas. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu starsze osoby noszące aparat mogą lepiej słyszeć i rozumieć docierające do nich dźwięki. Czym jest pętla indukcyjna i jak działa?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kłopoty ze słuchem – coraz częstszy problem wśród seniorów

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, z problemami ze słuchem może zmagać się nawet 500 mln ludzi na całym świecie, z czego aż 2,8 mln stanowią Polacy. Co ważne, dotyczy to przede wszystkim seniorów aż 75 proc. osób po 70 roku życia nie słyszy prawidłowo.

„Słuch pogarsza się wraz z wiekiem i jest duże prawdopodobieństwo, że problem niedosłuchu dotknie nas lub kogoś z naszych bliskich. Osoby starsze, u których pojawiają się kłopoty mówią, że słyszą, ale nie rozumieją. Zdarza im się wówczas tłumaczyć, że członkowie rodziny zaczęli mówić niewyraźnie, albo coś dzieje się z dźwiękiem telewizora. Warto wtedy zbadać słuch, ponieważ może to świadczyć o lekkim ubytku. Jeśli okaże się, że jest potrzebny aparat słuchowy, nie warto zwlekać z jego zakupem – im później się na niego zdecydujemy tym większe mogą być problemy z przyzwyczajeniem się do urządzenia” – twierdzi Maciej Kasperkowiak, protetyk słuchu współpracujący z Fundacją Kultury bez Barier.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Pętla indukcyjna – małe urządzenie, ogromne znaczenie

Aparat słuchowy – choć jest ogromnym wsparciem dla osób niedosłyszących – czasami po prostu nie wystarcza. Dzieje się tak przede wszystkim w miejscach, gdzie panuje spory hałas lub gwar jak np.: w poczekalni ośrodka zdrowia, w kościele, w teatrze lub kinie. To właśnie tam osoby słabosłyszące są najbardziej narażone na zakłócenia w odbiorze dźwięków, ponieważ aparaty oraz implanty wspomagają wszystkie odgłosy – również te niepożądane. Wówczas świetnym rozwiązaniem okazuje się być pętla indukcyjna, która usuwa szmery czy pogłos i sprawia, że dźwięk docierający do użytkownika aparatu jest czysty i wyraźny.

Korzystanie z pętli indukcyjnej nie jest niczym skomplikowanym, ale konieczna jest wcześniejsza wizyta u protetyka słuchu. Większość aparatów słuchowych wyposażona jest w tzw. cewkę indukcyjną, która zazwyczaj jest nieaktywna. Senior chcący ją uruchomić powinien udać się do specjalisty, który podłączy aparat do komputera i przypisze mu tzw. program telefoniczny.

„Taka wizyta trwa zazwyczaj kilka minut, a dzięki niej osoba z niepełnosprawnością słuchu może w przyszłości samodzielnie przełączać tryb w urządzeniu, jeśli znajdzie się w miejscu wyposażonym w pętlę. Cewki indukcyjnej mogą nie mieć aparaty wewnątrzkanałowe (chowane całkowicie w uchu) oraz najmniejsze aparaty zauszne przeznaczone do lekkich ubytków słuchu. Dla ich użytkowników stworzono dodatkowe, bezprzewodowe urządzenia, które zwiększają możliwości aparatu. Taki sprzęt ma wbudowaną cewkę indukcyjną, można go też połączyć z telewizorem czy telefonem” – tłumaczy Maciej Kasperkowiak, protetyk słuchu współpracujący z Fundacją Kultury bez Barier.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Seniorze, możesz słyszeć więcej!

Dla wielu starszych osób to właśnie problemy ze słuchem są największą barierą przed wyjściem z domu i uczestnictwem w życiu społecznym. Mowa tu nie tylko o regularnym korzystaniu z teatrów czy muzeów, ale również o aktywności na zajęciach tematycznych, uczestnictwie w spotkaniach seniorów czy uczęszczaniu do kościoła. Obecność pętli indukcyjnej w tego typu miejscach bez wątpienia może skłonić osoby starsze do tego, by w jesieni życia decydować się na różnorakie aktywności – których w ofercie domów kultury czy klubów seniora nie brakuje.

„Kilkanaście lat temu seniorzy wstydzili się niedosłuchu i woleli udawać, że słyszą – przytakując lub odpowiadając nie na temat. Obecnie świadomość wśród osób słabosłyszących i ich rodzin jest zdecydowanie większa, a aparat słuchowy traktowany jest jak coś naturalnego. W związku z tym, dodatkowo cenne jest to, żeby w miejscach użytku publicznego – zwłaszcza tych uczęszczanych przez seniorów – była zainstalowana pętla indukcyjna. Bez wątpienia jest ona ogromnym wsparciem i świetnym rozwiązaniem zachęcającym osoby starsze do aktywnego spędzania wolnego czasu – zarówno w teatrze, kościele, jak i domu kultury czy klubie seniora” – tłumaczy Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Każdy senior, chcący aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym i kulturalnym, może skorzystać również z bezpłatnej interaktywnej mapy miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Dostępna jest ona na platformie Tu Możesz (www.tumozesz.pl). Dzięki niej wszystkie osoby niedosłyszące, decydując się na wyjście do kina, muzeum czy domu kultury, mogą dobrać miejsce odpowiadające ich potrzebom.

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds