Dieta jest ważna. Dzisiaj 6 maja świętuj Dzień Bez Diety

Dieta jest ważna. Dzisiaj 6 maja świętuj Dzień Bez Diety

Dieta to prawidłowe odżywianie zgodnie z potrzebami organizmu i stylem życia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

A dzisiaj możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i zrezygnować ze zdrowego i racjonalnego odżywiania.

Nie chodzi o to, że mamy określone nawyki i przepisy zbilansowane przez dietetyków i wypróbowane w praktyce. Czujemy czasami, że dieta jest monotonna.

Dieta w tygodniu

W poniedziałek pilnujemy diety: warzywa, gotowane na parze, drób i owoce a do tego gimnastyka co najmniej przez godzinę.

We wtorek liczymy kalorie: warzywa i tłuszcze roślinne oraz ryby wszystko zbilansowane a do tego spacer z kijkami przez godzinę.

W środę nie przesadzamy z kaloriami: sprawdzamy pierwiastki śladowe w diecie, uzupełniamy suplementy, sprawdzamy, czy proporcje tłuszczy, białka i węglowodanów są prawidłowe. Wszystko ma być zbilansowane zgodnie z wytycznymi.

A dzisiaj w czwartek hulaj dusza

Dzisiaj diety nie ma. Jemy kiedy chcemy i ci chcemy. Ledwo wpadnie coś w oko, już zjadamy. Jak w święta lub  uroczyście.

dieta

Piękna Helena, cudowny deser

 Na śniadanie –  grzanki francuskie.

Na obiad –  przekąska zimna – plasterek łososia, zupa wiosenna kilka listków na wywarze warzywnym z odrobiną przypraw. Danie, dwa spore plasterki piersi z kaczki bez skóry z musem z czerwonej kwaszonej kapusty i purée z ciecierzycy, a na deser połówka grapefruita.

Podwieczorek – pełna rozpusta, gruszka piękna Helena.

Kolacja – zielona sałata z winegret, kieliszek Cabernet Sauvignon z Australii. To nie obojętne skąd pochodzi wino i z jakiego rocznika. To przyjemność w połączeniu  z potrawą delektować się bukietem. Pieczony ziemniak z szynką szwarcwaldzką przykryty tartym serem Gouda. Na finisz bez zahamowań sorbet i maraskino.

 Jak by nie liczyć, tak z 1700 kcal na dobę wypadło. Cóż za rozkosz w dniu bez diety.

Jutro w piątek wracamy do dbania o zdrowie. Sprawdzamy ilość płynów w diecie, to ważne. Liczymy węgle.

W piramidzie żywienia u podstawy jest aktywność fizyczna. Na pewno zauważyliście. Dopiero wyżej są warzywa jako pokarmy objętościowe wypełniające i czyszczące ze złogów układ pokarmowy. Przetwory zbożowe i nasiona dostarczają mikroelementów i energii ze skrobi. Dalej nabiał, przetwory mleka, mięso, ryby, drób, i nasiona roślin strączkowych. Na najwyższym piętrze tłuszcze oleje, orzechy, migdały.

Dietetycy uważają,  że ważne by w tygodniu znajdowały się wszystkie składniki, a ilość dostarczanych kalorii była równoważna wydatkowi energetycznemu. Do takiego bilansowania służy waga i sprawdzanie grubości tkanki tłuszczowej w okolicach łopatki. Jeśli wzrasta waga, to wchłaniamy mniej kalorii i uprawiamy więcej gimnastyki. Gimnastyka jest dobra tak dla ciała jak i umysłu.

Z tym Dniem Bez Diety jest jak z Prima Aprilis, czasami potrzebujemy odrobiny irracjonalnego szaleństwa.

Zupa z pokrzyw i inne zielone chwasty na wiosnę. PRZEPIS. Zobacz, jak przygotować

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.