Dieta jest ważna. Dzisiaj 6 maja świętuj Dzień Bez Diety

Dieta jest ważna. Dzisiaj 6 maja świętuj Dzień Bez Diety

Dieta to prawidłowe odżywianie zgodnie z potrzebami organizmu i stylem życia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

A dzisiaj możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i zrezygnować ze zdrowego i racjonalnego odżywiania.

Nie chodzi o to, że mamy określone nawyki i przepisy zbilansowane przez dietetyków i wypróbowane w praktyce. Czujemy czasami, że dieta jest monotonna.

Dieta w tygodniu

W poniedziałek pilnujemy diety: warzywa, gotowane na parze, drób i owoce a do tego gimnastyka co najmniej przez godzinę.

We wtorek liczymy kalorie: warzywa i tłuszcze roślinne oraz ryby wszystko zbilansowane a do tego spacer z kijkami przez godzinę.

W środę nie przesadzamy z kaloriami: sprawdzamy pierwiastki śladowe w diecie, uzupełniamy suplementy, sprawdzamy, czy proporcje tłuszczy, białka i węglowodanów są prawidłowe. Wszystko ma być zbilansowane zgodnie z wytycznymi.

A dzisiaj w czwartek hulaj dusza

Dzisiaj diety nie ma. Jemy kiedy chcemy i ci chcemy. Ledwo wpadnie coś w oko, już zjadamy. Jak w święta lub  uroczyście.

dieta

Piękna Helena, cudowny deser

 Na śniadanie –  grzanki francuskie.

Na obiad –  przekąska zimna – plasterek łososia, zupa wiosenna kilka listków na wywarze warzywnym z odrobiną przypraw. Danie, dwa spore plasterki piersi z kaczki bez skóry z musem z czerwonej kwaszonej kapusty i purée z ciecierzycy, a na deser połówka grapefruita.

Podwieczorek – pełna rozpusta, gruszka piękna Helena.

Kolacja – zielona sałata z winegret, kieliszek Cabernet Sauvignon z Australii. To nie obojętne skąd pochodzi wino i z jakiego rocznika. To przyjemność w połączeniu  z potrawą delektować się bukietem. Pieczony ziemniak z szynką szwarcwaldzką przykryty tartym serem Gouda. Na finisz bez zahamowań sorbet i maraskino.

 Jak by nie liczyć, tak z 1700 kcal na dobę wypadło. Cóż za rozkosz w dniu bez diety.

Jutro w piątek wracamy do dbania o zdrowie. Sprawdzamy ilość płynów w diecie, to ważne. Liczymy węgle.

W piramidzie żywienia u podstawy jest aktywność fizyczna. Na pewno zauważyliście. Dopiero wyżej są warzywa jako pokarmy objętościowe wypełniające i czyszczące ze złogów układ pokarmowy. Przetwory zbożowe i nasiona dostarczają mikroelementów i energii ze skrobi. Dalej nabiał, przetwory mleka, mięso, ryby, drób, i nasiona roślin strączkowych. Na najwyższym piętrze tłuszcze oleje, orzechy, migdały.

Dietetycy uważają,  że ważne by w tygodniu znajdowały się wszystkie składniki, a ilość dostarczanych kalorii była równoważna wydatkowi energetycznemu. Do takiego bilansowania służy waga i sprawdzanie grubości tkanki tłuszczowej w okolicach łopatki. Jeśli wzrasta waga, to wchłaniamy mniej kalorii i uprawiamy więcej gimnastyki. Gimnastyka jest dobra tak dla ciała jak i umysłu.

Z tym Dniem Bez Diety jest jak z Prima Aprilis, czasami potrzebujemy odrobiny irracjonalnego szaleństwa.

Zupa z pokrzyw i inne zielone chwasty na wiosnę. PRZEPIS. Zobacz, jak przygotować

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds