Dr Piotr Kosiak – teolog, biblista, mąż i ojciej – o BIBLII DLA DZIECI (Biblia audio Kids). ROZMOWA

Dr Piotr Kosiak – teolog, biblista, mąż i ojciej – o BIBLII DLA DZIECI (Biblia audio Kids). ROZMOWA

Dr Piotr Kosiak – teolog, biblista, kochający mąż i ojciec, wykładowca akademicki i pedagog religii – opowiada o projekcie Biblia Audio Kids.

Biblia Audio Kids to słuchowisko z 90 fragmentami z Pisma Świętego wraz z komentarzami przygotowanymi specjalnie dla młodszego słuchacza. Zamieszczone komentarze mogą pomóc rozpocząć rozmowę z wnukami o znaczeniu biblijnych historii, wyjaśnią niektóre zawiłości, a przede sprawią, że słuchanie BIBLII AUDIO będzie przystępniejsze. (Więcej informacji o projekcie w artykule BIBLIA AUDIO. Superprodukcja.)

Czym jest projekt Biblia Audio Kids?

Piotr Kosiak: Biblia Audio Kids to zestaw trzech płyt CD, na których znajduje się 90 fragmentów Pisma Świętego przygotowanych specjalnie dla młodszego słuchacza. Do każdej opowieści dołączony jest mój komentarz, który w przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy dzieciom, rodzicom i dziadkom znaczenie prezentowanych historii. W Polsce modna jest obecnie bajkoterapia, w której odpowiednio dobrane bajki stają się pomocą w rozwiązywaniu dziecięcych problemów. Zmodyfikowałem nieco tę metodę i zaproponowałem biblioterapię, czyli wychowanie i pracę terapeutyczną za pomocą opowieści biblijnych. Każdy potrzebuje takiej terapii. Jeśli dziecko jest wyśmiewane, bo np. ma rude włosy albo nosi okulary, to dlaczego zamiast bajki o Kopciuszku nie opowiedzieć mu historii o Dawidzie? W ten sposób odkrywamy, że Biblia ma związek z naszym życiem, bo ktoś już przeżył podobną historię. Skoro Dawid dał sobie radę, to i ja dam sobie radę. narratorami w Biblia Audio Kids są młodzi aktorzy: Wiktoria Guzek, Kuba Jóźwik, Lila Wasserman, Karol Kwiatkowski, Antonina Nowakowska, Iwo Wiciński, Tosia Krylik, Borys Wiciński, Paulina Józefowska, Antek Scardina. Pozostałe biblijne role grają wybitni polscy aktorzy m.in. Danuta Stenka (Judyta), Adam Woronowicz (Jezus), Jerzy Trela (Bóg), Franciszek Pieczka (Abraham), Jan Englert (Mojżesz).

Jaka jest Pana rola?

Jestem z wykształcenia biblistą i teologiem. Specjalizuje się naukowo w narracji biblijnej oraz pedagogice religii. Od wielu lat staram się naukowo łączyć biblistykę z pedagogiką religii. Jestem nauczycielem akademickim, ale przede wszystkim kochającym ojcem, który uwielbia opowiadać historie biblijne. Przygotowałem komentarze do wszystkich czytanych opowieści, które znajdują się na płytach Biblia Audio Kids. Podczas słuchania Biblii pojawiają się różne wątpliwości. Dorosły człowiek często wstydzi się zadawać pytania i przyznać, że czegoś nie rozumie. Dlatego zaprosiliśmy do projektu najlepszych ekspertów – dzieci. To one będą pytać i wyjaśniać trudne fragmenty z Pisma Świętego, a tym samym przeprowadzą nas po kartach Starego i Nowego Testamentu. Dołączone komentarze do każdej opowieści, mają ułatwić rodzicom rozmowy o Biblii z dziećmi.

Dlaczego wybór takich, a nie innych fragmentów?

Wyboru dokonywaliśmy, uwzględniając dziecięcą wrażliwość. Świadomie wybrałem te fragmenty Pisma Świętego, które nie są zbyt drastyczne. Nie chodzi o to, żeby od razu przestraszyć dziecko scenami biczowania czy ukrzyżowania Pana Jezusa. Dzieci trzeba wprowadzać w świat wiary stopniowo, w sposób adekwatny do wieku.

Co ma dać słuchanie Biblii przez dzieci?

Dzieci wysłuchają między innymi historię o Wodzie płynącej ze skały, usłyszą odgłosy wesela w Kanie Galilejskiej albo szum z nieba towarzyszący zesłaniu Ducha Świętego, poznają Abrahama, Mojżesza, Dawida i wielu innych bohaterów Starego i Nowego Testamentu. A do tego maluchy otrzymają w książeczce z płytą obrazki, które będą mogły samodzielnie pokolorować. Dzieci będą więc obcować z Biblią nie tylko przez uszy, ale także przez ręce i oczy. Biblia Audio Kids jest więc świetną propozycją dla całej rodziny, która razem może poznawać kolejne opowieści biblijne, a poprzez komentarze może zrozumieć i wspólnie przedyskutować, czy dany fragment ma znaczenie w ich życiu. Biblia Audio Kids jest zrealizowana z największą dbałością o dzieci w oparciu o najnowsze metody pedagogiczne takie jak arteterapia, czyli w tym przypadku biblioterapia.

Biblia Audio Kids jest dostępna na stronie sklepu: www.sklep.bibliaaudio.pl

Biblia Audio Kids

Biblia Audio Kids – Komplet 1 kupisz TUTAJ

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds