Dżinsowa sztuka Mariusza Mikołajka

Dżinsowa sztuka Mariusza Mikołajka

W dawnych czasach na efekt pracy fotografa trzeba było czekać w ciemni, aż skończą się wszystkie procesy fotochemiczne. Takich emocji doznaje w trakcie tworzenia Mariusz Mikołajek, jeden z bardziej znanych wrocławskich malarzy. – Wywołuję dżins – mówi.

.
.

O tym, jak powstają obrazy na tkaninie, zwanej przez włókienników denim, a przez użytkowników dżins (z ang. jeans), opowiadał Mariusz Mikołajek na konferencji prasowej. Używa on do tworzenia obrazów takich samych preparatów chemicznych, jak włókiennicy podczas procesów technologicznych, np. do rozjaśnień nadmanganianu potasu, by później zredukować tlen siarczkami. W ten sposób powstają brązowawe plamy, a ograniczenie rozlania uzyskuje kredkami olejowymi. Uzyskane efekty zaskakują plastycznością i siłą wyrazu, a także kolorem. W pierwszej chwili wydaje się, że mamy do czynienia z obrazem na ciemnym tle. Dopiero po chwili z bliska widać, że to ciemne tło to zwykły materiał rozpięty na ramie, a chwilę później i jeszcze bliżej widać splot tkaniny i barwę jakby wnikającą w tkaninę. Coś jak akwarela i do tego kreski wnikające w podłoże, a gdzieniegdzie, tylko lekkie maźnięcie akrylem. Tak wyglądają ostatnie prace artysty. We wcześniejszych używał farb akrylowych i nawet fragmentów dżinsowych spodni.

Dżins jest najbardziej demokratycznym z materiałów, używają go wszyscy, bez względu na status, pochodzenie, religię, zamożność. – Obserwuję, żyję, maluję. Taką mam pracę – mówił artysta – A jak to jest odbierane przez widza? „obraz każdy ma w sobie”.

Wystawa została zatytułowana ALL THAT JEANS / Mariusz Mikołajek i jest prezentowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Na większości tabliczek z opisem obrazu znajdziecie przekierowanie na facebooka i dopiero tam będzie można znaleźć powód i przyczynę powstania obrazu, a także porozmawiać z artystą – wybitnie wrażliwym malarzem.

Wystawa będzie czynna od 13.11.2015 do 5.12.2015, wstęp wolny. Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.

_DSC0837

_DSC0792

_DSC0820

_DSC0823

_DSC0795

_DSC0841

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds