Forum Musicum 2022 – „Tibia, tuba, fistula”

Forum Musicum 2022 – „Tibia, tuba, fistula”

Od 14 sierpnia Forum Musicum 2022. W przestrzeni miejskiej Wrocławia będą mini recitale.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Po co władzy muzyka

Głośna muzyka jest niezbędna, by ludzie weselili się, by we wspólnym rytmie tańcowali. Od dawna w czasie uroczystości muzyka była obecna i podkreślała wyjątkowość wydarzenia. Lubimy do dziś słuchać równych powtarzających się rytmów i w ich rytmie podrygiwać. Mamy to widać w naturze.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Forum Musicum 2022

To jeden z tych festiwali muzycznych, które u schyłku lata rozweselają publiczność we Wrocławiu. Ostatnio do letnich wydarzeń muzycznych dołączyły sobotnie potańcówki na placu Wolności  przed gmachem Narodowego Forum Muzyki. Jednak muzyka na żywo prezentuje inny ciężar gatunkowy. A Festiwal Forum Musicum jest idealnym tego przykładem. Dyrektor artystyczny Tomasz Dobrzański dba by atrakcji i ciekawostek w trakcie festiwalu Forum Musicum nie zabrakło. Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj link,  część wydarzeń muzycznych będzie dostępna bez biletów wstępu. Tegoroczny festiwal nosi tytuł „Tibia, tuba, fistula”.

Dla melomanów

Możecie już sobie wyobrazić, jak będą brzmiały średniowieczne nutki w cudownych wrocławskich salach i wnętrzach. Początek w Sali Czerwonej NFM. Na historycznych instrumentach zespół Motio Concerti będzie prezentował muzykę XVI wieku z Włoch. Zagrają na cynkach i puzonach. Równie ciekawie będzie w Sali Leopoldina, gdzie w już w pełni odrestaurowanym wnętrzu zabrzmi Harmoniemusik.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

 Dla szerokiej publiczności

By przybliżyć szerokiej publiczności muzykę średniowiecza, odbędą się w kilku miejscach mini recitale na historycznych instrumentach. Troszkę głośnej muzyki w miejscach, gdzie przebywa zwykle dużo turystów i spacerowiczów. Zespół Alta cappella w składzie: Tomasz Dobrzański – szałamaja, dudy, piszczałka jednoręczna i tuntun,  Fryderyk Mizerski – trąbka suwakowa, Jacek Muzioł – perkusja, już się szykują, by zagrać dla Państwa w tych miejscach od 14 sierpnia:

Harmonogram mini recitali Forum Musicum 2022:

14.08.2022, niedziela

godz. 17.00, Rynek (między pomnikiem Aleksandra Fredry a Ratuszem)

godz. 18.00, pl. Wolności (przed głównym wejściem do NFM)

17.08.2022, środa

godz. 17.00, ul. Świdnicka (na tylnej ścianie kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława)

godz. 18.00, ul. Szewska (plac koło kościoła pw. św. Marii Magdaleny)

18.08.2022, czwartek

godz. 17.00, ul. św. Elżbiety (przed bazyliką mniejszą pw. św. Elżbiety)

godz. 18.00, Rynek (przed wejściem do Ratusza)

20.08.2022, sobota

godz. 16.00,ul. Włodkowica (dziedziniec Hotelu Herbal)

godz. 17.00, pl. Wolności (przed głównym wejściem do NFM)

 Alta Cappella to inaczej głośna muzyka, więc na pewno zwróci uwagę swoimi tanecznymi melodyjkami.

Forum Musicum 2022

Tomasz Dobrzański gra na jednoręcznym flecie i wybija rytm na bębnie, fot.© J. Dudzik

Dyrektor artystyczny festiwalu Forum Musicum Tomasz Dobrzański  jest multiinstrumentalistą i opanował trudną sztukę wydobywania dźwięków z piszczałki jednoręcznej i jednocześnie potrafi wybijać rytmy drugą ręką na bębenku. Tak kiedyś grano do tańca i w czasie przemarszu wojsk.

Bal w NOT

Na zakończenie Festiwalu w Sali NOT odbędzie się bal renesansowy. To tradycja tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego we Wrocławiu. Przecież muzyka służyła niegdyś nie tylko do nadawania uroczystej oprawy wydarzeniom religijnym, ale także do wspólnej zabawy, do tańcowania. Wyobrażacie sobie wesele bez muzyki? Bilety na bal od 35 do 45 złotych.

Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się zmiany planów, tym bardziej, teraz kiedy  mamy  jeszcze niepewną sytuację epidemiczną. Jednak nie ma życia bez muzyki, wybierajcie się na koncerty, kupujcie bilety. Posłuchajcie świetnej muzyki, która niegdyś może rozbrzmiewała we Wrocławiu.

Jerzy Dudzik, dziennikarz i fotoreporter Gazety Senior

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Darmowe wejściówki

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds