Koszty Pogrzebu. Jak przygotować się na ten nieuchronny wydatek?

Koszty Pogrzebu. Jak przygotować się na ten nieuchronny wydatek?

Potocznie mówimy, że odejście bliskiej osoby złamało nam serce, ale dziś wiemy, że to nasz pogrążony w żałobie mózg (ang. grief brain) odpowiada za smutek i stan, w jakim się znaleźliśmy po śmierci kogoś bliskiego. Dlaczego o tym piszę, zamiast od razu przejść do konkretnych wskazówek, jak zorganizować godny pogrzeb nie sięgając głęboko do kieszeni lub – co gorsza – nie popadając w długi? Ponieważ będąc w stanie żałoby, racjonalna kalkulacja jest bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa, dlatego najważniejsze wydaje się wcześniejsze przygotowanie i świadomość, że będzie to trudne – zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Mózg w żałobie, czyli jak emocje wpływają na zdolność planowania

Kiedy człowiek próbuje poradzić sobie ze stratą, taką jak odejście bliskiej osoby, nasza psychika nie działa tak jak powinna. Mózg w żałobie to problemy z koncentracją, rodzaj „mgły”, depresyjny nastrój, drażliwość, niepokój, uczucie przytłoczenia i trudności ze snem. A są to całkowicie normalne reakcje, ponieważ mózg adaptuje się do nowej sytuacji i potrzebuje czasu, aby się w pewnym sensie zagoić. Okres żałoby wymaga ogromnego wysiłku, a ten drenaż energii wpływa na naszą zdolność do myślenia, analizowania, porównywania i podejmowania decyzji. To samo dotyczy bliskich osób, których śmierć była spodziewana, na przykład po długiej chorobie Nie sposób  na ten moment mentalnie się przygotować. Dlatego warto być gotowym od strony organizacyjnej. Im więcej ustalimy ze swoimi bliskimi z wyprzedzeniem, tym lepiej.

Zobacz również: ZASIŁEK POGRZEBOWY [wysokość, wniosek, terminy, wymagane dokumenty, niestandardowe sytuacje]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Rozmowy przed śmiercią i sprecyzowane oczekiwania wobec pogrzebu

Brak konkretnych wytycznych i sprecyzowanych oczekiwań dotyczących pogrzebu jest kluczowym problemem. Często rodzina nie jest pewna, czy zmarła osoba chciała tradycyjny pochówek z wystawieniem ciała, czy też kremację. Dlatego rozmowa na ten temat to najlepsze co możemy zrobić dla siebie, jak i dla bliskich. Rozpoczęcie tego tematu może być trudne dla dzieci i wnuków, starszym może to przyjść po prostu łatwiej. I nie daj się zbyć czymś w rodzaju „Mamo, masz jeszcze dużo czasu”.

Przydatne może być także spisanie swoich życzeń i oczekiwań, choć niekoniecznie w testamencie. Najlepiej umieścić takie informacje w łatwo dostępnym miejscu w domu i poinformować osoby, które będą odpowiedzialne za organizację pogrzebu. Oczywiście, gdy nas zabraknie, to rodzina podejmie ostateczne decyzje, ale jeżeli bliscy znają wolę zmarłego, to praktyka pokazuje, że najczęściej za nią podążają.

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy w górę? Co mówią programy wyborcze? [kto za, kto przeciw]

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Zakupy pogrzebowe [wybór zakładu pogrzebowego i ceny usług]

Przypomnij sobie zakup nowej kanapy. Czy była to pierwsza kanapa w pierwszym sklepie, czy też pierwsza, którą znalazłeś za pomocą wyszukiwarki internetowej? A w ten sposób większość ludzi podejmuje decyzje o zakupie artykułów i usług pogrzebowych.

Seniorzy, ze względu na swój wiek, mają trochę ułatwione zadanie  – częściej biorą udział w uroczystościach pożegnania. Jeśli któraś z tych ceremonii szczególnie zapadła nam w pamięć, na przykład ze względu na jej charakter czy standard, warto dowiedzieć się, który zakład pogrzebowy ją zorganizował. Nie ma przeszkód, aby podać jego nazwę swoim bliskim.

Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakład pogrzebowy wybierze dla Ciebie wyszukiwarka internetowa. W praktyce wygląda to tak, że bliscy wpisują w Google hasło: zakład pogrzebowy w twojej okolicy i dzwonią pod jeden z pierwszych numerów z listy. Najczęściej nie zadają żadnych pytań i zdają się na ten szczęśliwy lub nieszczęśliwy traf.

Jeśli za organizację pogrzebu odpowiedzialna jest osoba starsza, to prawdopodobnie wybierze najbliższy zakład pogrzebowy w okolicy lub ten, z którego korzystała w przeszłości, nawet jeśli nie była z niego w pełni zadowolona.

Wróćmy jednak do Internetu, rzekomej współczesnej kopalni wiedzy i informacji. Niestety, próżno szukać na stronach internetowych zakładów pogrzebowych cennika usług. Do dziś wycena to zazwyczaj kartka papieru z ręcznie wynotowanymi kosztami. Wykonanie kilku telefonów z pytaniem o cenę usługi pogrzebowej może pozwolić zaoszczędzić nawet znaczną kwotę. Pamiętaj, że masz prawo skorzystać z dowolnego domu pogrzebowego, nawet jeśli jest odległy od miejsca zamieszkania. Jednak aby porównać ceny, musisz podać przynajmniej podstawowe informacje dotyczące planowanego pogrzebu, takie jak rodzaj pochówku (tradycyjny lub kremacja), charakter ceremonii, rodzaj i miejsce pochówku itp.

Jeśli nie masz siły wykonać tych telefonów, co jest zrozumiałe, poproś kogoś, kto może to zrobić za ciebie. To może być ktoś młodszy, być może nie spokrewniony, kto nie jest obciążony stratą albo wydaje się lepiej znosić tę sytuację.

To ważne, że nawet jeśli ciało zostało odebrane przez zakład pogrzebowy X, nadal masz możliwość przekazania go do zakładu pogrzebowego Y, który zorganizuje pogrzeb, jeśli taka jest twoja decyzja. W takim przypadku zakładowi X zapłacisz tylko za odbiór i przechowanie ciała. Pytaj pracowników, którzy podejmują ciało, ile to będzie kosztować, ponieważ po fakcie kwoty mogą być wzięte z sufitu.

Problemy braku transparentności cen w branży pogrzebowej to nie tylko polski problem. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono przepisy nakładające na przedsiębiorców pogrzebowych obowiązek przekazania szczegółowego cennika na piśmie, aby klient miał szansę porównać koszty usług pogrzebowych.

Zobacz również: Jak napisać nekrolog, kondolencje, wspomnienie? Wskazówki i przykłady

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Kreatywne i oszczędne pogrzeby [alternatywne rozwiązania w ramach budżetu]

Kiedy udajesz się do zakładu pogrzebowego, warto mieć przy sobie osobę, która pomoże Ci przejść przez ten proces, zrobi notatki, zapamięta pewne ustalenia i pomoże w podjęciu decyzji. Wybierz kogoś rozsądnego, kto zwróci uwagę na niepotrzebne wydatki. Jednak niech to będzie tylko jedna osoba, a nie całe grono doradców, ponieważ zbyt wielu uczestników może niepotrzebnie skomplikować i przedłużyć cały proces.

W dzisiejszych czasach każda rzecz i usługa niezbędna do organizacji ceremonii pożegnania jest dostępna w szerokim zakresie cenowym. Trumna, urna, kwiaty wszystko to można nabyć w opcji podstawowej lub bardzo ekskluzywnej i kosztownej. Nie bójmy się pytać o ceny i poszukiwać tańszych opcji lub rozwiązań. Dawno minęły czasy, kiedy zakład pogrzebowy zwracał rodzinie część zasiłku pogrzebowego, ponieważ udało się zorganizować uroczystość poniżej tej kwoty. Dziś zamknięcie się w kwocie 4000 zł, czyli aktualnej kwocie wsparcia, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego pracownicy branży pogrzebowej zdążyli nabrać doświadczenia w poszukiwaniu alternatywnych i tańszych rozwiązań. Pamiętajmy także, że jeśli podamy konkretny budżet, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie uda się zejść poniżej tej kwoty.

I nie bójmy się organizować pożegnania według własnych oczekiwań, czasem w sposób mniej tradycyjny. Taki spersonalizowany pogrzeb wcale nie musi być droższy, wręcz przeciwnie, a może mieć większe znaczenie dla rodziny i przyjaciół niż ten, który przypomina każdy inny.

Przykładowo, w Polsce odchodzimy od tradycji organizacji pogrzebu samodzielnie lub w domu. Niemniej jednak pożegnanie nadal może odbyć się w miejscu, w którym dana osoba zmarła, np. w mieszkaniu, zanim jeszcze zadzwonimy po zakład pogrzebowy. Wtedy unikamy dodatkowych opłat za kaplicę czy salę pożegnań.

Kremacja staje się coraz bardziej popularna, choć nadal istnieją regiony, gdzie dominują tradycyjne pogrzeby w trumnie. Koszty kremacji wzrosły ze względu na podwyżki cen energii. Ale skremowanie ciała może pomóc zaoszczędzić na innych niezbędnych wydatkach. Urna zwykle jest tańsza niż trumna, opłata za kolumbarium również jest niższa niż za regularne miejsce na cmentarzu. Urnę można umieścić w istniejącym grobie, a koszty otwarcia nagrobka powinny być niższe niż w przypadku pochówku z trumną. Ostatecznie ceny bardzo różnią się między zakładami pogrzebowymi i może się tak zdarzyć, że pogrzeb urnowy będzie droższy niż tradycyjny. Zależy to od wielu także lokalnych czynników wpływających na ceny, dlatego warto to ustalić w swojej okolicy.

Zobacz również: Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2023

Balsamowanie jest zabiegiem, który najczęściej nie jest konieczny. Choć istnieją sytuacje, w których może być przydatne, na przykład w przypadku dłuższego okresu między śmiercią a wystawieniem ciała, konieczności transportu na dużą odległość lub ekspozycji ciała przy wysokich temperaturach.

Tradycja konsolacji, czyli tzw. stypy, powoli zanika. Rodzinne spotkanie przy posiłku, jeżeli odbywa się, to w coraz mniejszym gronie. Droższe pomniki sprzedają się coraz trudniej, a ludzie częściej wybierają ekonomiczne wersje nagrobków.

Niektórzy uważają, że to, ile wydają na pogrzeb, jest miarą ich miłości do zmarłej osoby. Czasem z poczucia winy wydają więcej, niż planowali. Jeśli wydatek ten jest sposobem na ukojenie w żałobie i nie rujnuje domowego budżetu, to chyba nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować to.

Zobacz również: Teksty na nagrobki blisko 100 PRZYKŁADÓW z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów

Donacja ciała na cele naukowe [szczytny cel i oszczędność na pogrzebie]

Istnieje pewien sposób na zaoszczędzenie sobie i bliskim kosztów pogrzebu i to w całości. Choć pewnie nie jest to rozwiązanie dla każdego. Mowa tu o donacji ciała na cele naukowe. Jest to wyjątkowa i godna poszanowania decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania jeszcze za życia. Konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia, czyli aktu donacji, z notarialnie poświadczonym podpisem. Warto zaznaczyć, że bliscy nie mogą podejmować decyzji o donacji ciała na cele naukowe po naszej śmierci.

W przypadku donacji ciała, instytucja naukowa, na której rzecz przekazaliśmy ciało, zobowiązuje się na własny koszt zabezpieczyć zwłoki i zorganizować pogrzeb zgodnie z naszą wolą i wyznaniem. Szczegóły dotyczące charakteru uroczystości wskazujemy w akcie przekazania. Podczas tego rodzaju pogrzebu mogą wziąć udział bliscy, a zmarły może zostać złożony na przykład w grobie rodzinnym. Pochówek zwykle odbywa się kilka lat po śmierci, aby instytucja mogła wykorzystać ciało do celów naukowych.

Zobacz również: Ubezpieczenie nagrobka – co warto wiedzieć [składka, wysokość odszkodowania, wyłączenia i limity]

Koszty pogrzebu a realia branży pogrzebowej

Wszyscy prędzej czy później staniemy w obliczu straty i kosztów związanych z pogrzebem. Trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić drastyczny spadek cen usług pogrzebowych. Branża pogrzebowa często jest krytykowana, czasem zasłużenie, gdyż nadużycia nie omijają i jej. Jednak nie wolno zapominać, że są w niej także ludzie pełni współczucia dla rodzin pogrążonych w żałobie, którzy stają w obliczu niespodziewanego i znacznego wydatku. Usługi pogrzebowe są trudne do zautomatyzowania, a na każdym etapie, których jest wiele, zależą od pracy ludzi, którzy często pozostają dla nas niewidoczni. Ci pracownicy mają rodziny i w ten sposób zarabiają na swoje utrzymanie. Praca ta jest wymagająca emocjonalnie i nie dla każdego. Powiedzmy sobie szczerze, ile osób marzy o pracy w zakładzie pogrzebowym? Młodzi ludzie nie garną się do niej, z podobnym problemem mierzy się branża kamieniarska.

Inflacja, wzrost kosztów pracy, wyższe i nowe podatki, wysokie ceny energii, kwiatów, rosnące opłaty komunalne, taca… Lista wydaje się nie mieć końca. Do tego dochodzą rosnące oczekiwania klientów co do standardu świadczonych usług, takie jak nienaganny wygląd pracowników, namiotów, karawanów najlepiej nowych itp. Branża ta się profesjonalizuje, jakość usług rośnie, ale wiąże się to z wyższymi cenami. Dlatego warto dobrze się do tego nieuchronnego wydatku przygotować.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

ZASIŁEK POGRZEBOWY [wysokość, wniosek, terminy, wymagane dokumenty, niestandardowe sytuacje]

Zasiłek pogrzebowy w górę? Co mówią programy wyborcze? [kto za, kto przeciw]

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2023

Ubezpieczenie nagrobka – co warto wiedzieć [składka, wysokość odszkodowania, wyłączenia i limity]

Kłopotliwy spadek: odrzucenie spadku przez zadłużone dzieci [Konsekwencje odrzucenia spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This