Lek Lecanemab wyczekiwany przełom w leczeniu choroby Alzheimera [najważniejsze informacje]
Wysiłki naukowców z całego świata zmierzające do opracowania leku na chorobę Alzheimera w ciągu ostatnich 20 lat nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Osoby cierpiące na tę okrutną przypadłość oraz ich bliscy zdążyli się już przyzwyczaić do fałszywych nadziei rozbudzanych przez kolejne artykuły prasowe na temat rzekomo przełomowych terapii. Czy tym razem będzie inaczej?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Lecanemab – lek na chorobę Alzheimera
Lek japońskiego konsorcjum Eisai i amerykańskiej firmy Biogen pod nazwą Lecanemab spowalnia pogorszenie pamięci i spadek funkcji poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Lecanemab to przeciwciało, które usuwa toksyczne białko zwane amyloidem-beata gromadzące się w mózgu pacjenta chorującego na Alzheimera. Złogi tego białka są jedną z przyczyn choroby, choć jej mechanizm jest bardziej skomplikowany i jeszcze nie do końca poznany.
Badania nowego leku, które przeprowadzono na próbie 1795 pacjentów we wczesnym stadium Alzheimera, wykazało, że u 27 proc. doszło do spowolnienia rozwoju choroby. Może wydawać się, że to niewiele. Jednak w obliczu braku lekarstwa na tę chorobę wynik ten należy traktować jako przełom. Udało się znaleźć substancję, która działa.
W ubiegłym roku podobny lek – Aducanumab – został dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych. Był to pierwszy lek, który oczyszczał mózg ze złogów amyloidu-beta. Odkrycie to było dużą zmianą jakościową w badaniach, jednak nikłą dla pacjentów. Lek okazał się nieskuteczny w łagodzeniu objawów choroby. Wydaje się, że Lecanemab idzie o krok dalej, przynosząc konkretną, choć skromną, korzyść pacjentom.
Jak każdy lek także i ten powoduje działania niepożądane. Były to głównie obrzęk i mikro krwotoki w mózgu. Wystąpiły one u 21 proc. pacjentów, większość była bezobjawowa i została wykryta przypadkowo. Taka częstotliwość działań niepożądanych mieści się w normie. W trakcie trwania badania doszło również do zgonu, który prawdopodobnie związanym był z jednoczesnym podawaniem pacjentowi leku rozrzedzającego krew.
Lecanemab – nadzieja i szansa na przełom
Przedłużenie długości i jakości życia to oczywiste i najważniejsze korzyści dla pacjentów oraz ich rodzin, ale nie jedyne. Wraz z wydłużaniem się długości życia choroby otępienne drenują nasze społeczeństwa, zarówno finansowo, jak i emocjonalnie.
Starzejemy się, więc liczba chorych rośnie w szybkim tempie. Szacuje się, że w Polsce przekroczyła już 350 tysięcy. Włączając do tego chorych na inne formy otępienia, daje to pół miliona pacjentów, w tym większość to seniorzy.
A to nie tylko polski problem. Całkowity koszt demencji dla gospodarki Wielkiej Brytanii w 2019 r. wyniósł 34,7 miliarda funtów, więcej niż rak i choroby serca razem wzięte. Przewiduje się, że liczba ta potroi się do 2040 r.
Choć jest to trudne, musimy nadać priorytet badaniom nad demencją. Choroby otępienne wydają się nienamacalne, zabierają chorych stosunkowo powoli, dotykają głównie najstarszych.
Nie da się ukryć, że związek pomiędzy postępem w medycynie a finansowaniem jest dość prosty, co udowodniliśmy w przypadku szczepionki na Covid-19. Jeśli chcemy żyć coraz dłużej, to nie ma innego wyjścia, jak wysupłać środki na ten cel.
Lecanemab – gdzie można kupić?
Lek Lecanemab przechodzi w Stanach Zjednoczonych przyśpieszoną ścieżkę dopuszczenia do użytku. Decyzja ma być ogłoszona już w styczniu 2023 r. Jeśli lek trafi do aptek, będzie to szansa dla milionów pacjentów.
Źródła: PAP, gov.pl, The Lancet, Guardian
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
- 14 emerytura 2024 ⭐️ Wszystko, co musisz wiedzieć o dodatkowym świadczeniu [Kryteria, Terminy, Kwoty NETTO] - 11 września, 2024
- Druga waloryzacja emerytur wstrzymana – rząd czeka na wzrost inflacji - 11 września, 2024
- RENTA WDOWIA: rewolucja w systemie świadczeń. Co przyniosą nowe przepisy? KOMPENDIUM - 16 sierpnia, 2024