Limity dorabiania do emerytury [od 1 grudnia 2023]

Limity dorabiania do emerytury [od 1 grudnia 2023]

Limity zarobków dla emerytów zmieniają się co trzy miesiące i zależą od przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Niektórzy emeryci muszą uważać na limity dorabiania.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Limity dorabiania od 1 grudnia 2023

Nowe limity dorabiania od 1 grudnia wynoszą 5036,50 zł brutto i 9353,50 zł brutto. Przekroczenie limitu skutkuje zmniejszeniem lub zawieszeniem emerytury lub renty. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które dorabiały kwotę zbliżoną do dotychczasowego limitu.

Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, miesięczne zarobki nie powinny przekroczyć 5036,50 zł brutto. Jeśli przychód przekroczy 5036,46 zł brutto, ale będzie niższy niż 9353,50 zł brutto, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS można maksymalnie zmniejszyć o 794,35 zł, rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy o kwotę 595,80 zł, a rentę rodzinną, do której uprawniona jest jedna osoba o 675,24 zł.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: pomysły na waloryzację w przyszłym roku oraz prognoza [TABELA NETTO]

Reklama Reklama PolisyTravel

Limity dorabiania do emerytury – kogo dotyczą?

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny tj. odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, od 1 marca br. wynosi ono 1588,44 zł brutto. W takim przypadku, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Zobacz również: Nowy bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Ograniczenia nie dotyczą również osób, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Osoby pobierające rentę rodzinną, która jest wyższa od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również mogą dorabiać bez ograniczeń.

Od 1 stycznia 2022 r., takie sama zasady i limity dorabiania obowiązują również osoby pobierające renty socjalne.

Źródło: ZUS


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]

Nowy bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Czerwcowi emeryci. Dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019 r. [wyrok TK]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds