POGŁOSY – premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Nowoczesny, poszukujący spektakl

POGŁOSY – premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Nowoczesny, poszukujący spektakl

Czy „Pogłosy” Wita Szostaka to nowe spojrzenie na teatr? Po tupaniu w deski sceny, po krzyku i gwałtownym tarzaniu się po podłodze, może przyszedł czas na słowa?

„Pogłosy”

Marek Fiedor i „Pogłosy”„Pogłosy”

Zawodowi aktorzy, jeszcze w czasie studiów, uczą się podczas etiud, jak zagrać krzesło, stolarza, królową. Wcielają się w konkretne postacie i podobno marzą, by ze sceny wypowiedzieć monolog Hamleta.

Tym razem jednak dyrektor teatru – Marek Fiedor i Tomasz Hynek – człowiek orkiestra, postanowili nadać pojęciu słowa znaczenie szczególne. To na słowach zatem, oparty jest ten spektakl. Oczywiście będą też aktorzy, ale jednak na początku jest słowo i to wokół niego zaczyna się coś dziać na scenie. A może gdzieś głębiej? Słowa to dźwięki i umowa. Umówiliśmy się, że słowo krzesło oznacza konstrukcją do siedzenia. Jednak kiedy zadamy pytanie, a kto na nim siedział, to zaczyna się jakaś projekcja i narracja.
W tym naszym coraz bardziej komputerowym świecie słowa, a może lepsze będzie określenie informacje, nabierają nowego szerszego znaczenia.

Czytaj też – rubryka Kultura

Słowa

Zaczynam od słowa „rosół”, mówiła na próbie prasowej Zina Kerste i wokół tego słowa pojawiają się wspomnienia i skojarzenia. Jeśli zaszczycicie Państwo swoją obecnością na spektaklu, Scenę na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego, to sami zobaczycie, gdzie słowo was zaprowadzi.

„Pogłosy”

„Pogłosy”, próba prasowa

Na plakacie informującym o wydarzeniu teatralnym, jakim są niewątpliwie Pogłosy, zobaczycie słoik z kwaśnymi ogórkami. To ważna informacja o zapasach na zimę, a może zakonserwowane wspomnienie minionego lata. Realizatorzy i aktorzy głęboko sięgają do świata duchowych przeżyć i doznań. Tarzają się w dramatach dnia codziennego i smutnych wspomnieniach.

Spektakl „Pogłosy” to wynik nagrody dla Wita Szostaka w III Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny pod patronatem miasta Wrocław.
Na stronie teatru tutaj znajdziecie pełną obsadę, terminy spektakli i informację jak zarezerwować bilety.

Twórcy kultury czują, że nadchodzi nowe spojrzenie na świat, który nas otacza. Zdarzyły się w historii kultury takie okresy jak renesans i modernizm, ozdobny barok i siermiężny gotyk. Czy teraz nadchodzi nowy okres, czy to jednak tylko szkolna etiuda, przekonacie się podczas spektaklu „Pogłosy” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera 6 marca 2020.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Przeczytaj również: 

Presley & Sinatra – Mirosław Niewiadomski we Wrocławiu i Łodzi

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds