Porządki w sypialni. Odcinek 4. Cykl – Jak się wyspać?

Materac to inwestycja na lata. Producenci zalecają, by wymieniać go co 5 – 8 lat. Jeśli chcemy, by przez cały ten czas dobrze nam służył, należy o niego dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób to robić.

Senior woman awake on bed

Kupując materac warto zaopatrzyć się w odpowiedni pokrowiec, nakładkę higieniczną i ochraniacz. Jeśli chodzi o pokrowiec, to najlepiej wybrać model, który bez trudu można ściągnąć i wyprać w pralce.  – Większość naszych pokrowców można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, ale model Sensolution przeznaczony jest do czyszczenia nawet w 95 stopniach – mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest zakup materaca posłaniowego, który chroni materac właściwy przed zniszczeniem i zabrudzeniem, przedłużając jego trwałość, a jednocześnie zwiększając komfort wypoczynku. Materac posłaniowy można wybrać w wersji z wkładem lateksowym, z pianki termoelastycznej lub pianki poliuretanowej. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli często odwiedzają nas jeszcze małe wnuki albo mamy zwierzaki. – Materac można wyposażyć w specjalną nakładkę. Do użytku domowego szczególnie polecamy nakładkę moltonową, która ma właściwości pokrowca paroprzepuszczalnego, czyli jest wodoodporna, a równocześnie umożliwia wymianę powietrza. Zabezpiecza ona górę materaca przez zabrudzeniem i zalaniem – dodaje nasz ekspert.

Nie na ziemi!
Zdarza się, że w ramach oszczędności, a czasem też upodobań estetycznych, niektórzy rezygnują z zakupu stelaża oraz ramy łóżka i kładą materac bezpośrednio na podłodze. To jeden z największych błędów. W ten sposób bowiem znacząco skracamy żywotność materaca. Dlaczego? Materac wymaga zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza, która neutralizuje chociażby nasz pot. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w czasie użytkowania materac wchłania nasze płyny organiczne. Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi także dlatego, że dopiero współpracując ze stelażem, w pełni oddaje swoje właściwości.

Materac lubi ruch

Materac powinien być odwracany. Ze względu na jego wagę najlepiej robić to w dwie osoby.  Przez pierwsze pół roku użytkowania materaca należy odwracać go przodem do tylu (według osi materaca) przynajmniej raz w miesiącu.  Później warto powtarzać tę czynność raz na kwartał. Dodatkowo dwa razy do roku zamieńmy strony materaca, przekładając górę do dołu. Ta ostatnia czynność pomaga  w pełni wykorzystać właściwości materaca, zwłaszcza tego wyposażonego w dwustronny pokrowiec ze stroną lato – zima.

Czysty pokrowiec
Regularna zmiana pościeli nie wystarczy, aby miejsce naszego snu było naprawdę czyste i higieniczne. Raz na jakiś czas warto więc wyprać także pokrowiec, który jest najbardziej narażonym na zabrudzenia elementem materaca.
Nigdy tego nie robiliście i zastanawiacie się, czy w Waszym materacu jest to w ogóle możliwe? Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy dany pokrowiec jest zdejmowany. Tylko niektóre modele posiadają takie rozwiązanie, dlatego warto zwrócić na to uwagę już na etapie zakupu.
Podczas snu nasz organizm odpoczywa, co nie oznacza jednak, że jego funkcje fizjologiczne całkowicie ustają. Nocą możemy pocić się nawet intensywniej niż w ciągu dnia. Obliczono, że przez 7-8 lat użytkowania materac przyjmuje około 2 tysięcy litrów płynów ustrojowych. Część wilgoci wchłaniana jest przez nasze ubranie i pościel, część jednak wnika w wierzchnią warstwę materaca. Najlepszym sposobem na utrzymanie go w dobrym stanie jest regularne pranie pokrowca.

Pranie i wietrzenie
Przed uruchomieniem pralki trzeba koniecznie zapoznać się ze wskazówkami z metki. Określają one m.in. maksymalną temperaturę prania i sposób suszenia. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń, może się okazać, że nasz pokrowiec straci swoje właściwości lub znacząco się skurczy, a w najgorszym wypadku w ogóle nie będzie zdatny do użytku. Jeśli chodzi o środki piorące, to z powodzeniem można stosować te, których używamy na co dzień, pamiętając oczywiście o zalecanych ilościach. Warto na pranie wykorzystać ciepłe, wietrzne dni, tak aby pokrowiec mógł szybko i dokładnie wyschnąć. Na materac powinien wrócić dopiero wtedy, kiedy będzie zupełnie suchy. Choć w pierwszej chwili jego ponowne założenie może wydawać się trudne, to, jeśli trzymaliśmy się zaleceń dotyczących prania, nie powinno stanowić większego problemu. Pranie pokrowca można powtarzać raz na pół roku, chyba że zalecenie producenta jest inne. Uważajmy jednak, bo niektóre modele zawierają specjalne olejki, które mogą zostać wypłukane przez zbyt częste pranie.

Cykl – jak się wyspać? Poprzednie odcinki.

Seniorze, pij wodę przed snem! Odcinek 1

Seniorze – pozbądź się wersalki! Odcinek 2

Materac jak ze snu. Odcinek 3


 

Reklama Reklama PolisyTravel

O Fabryce Materacy JANPOL

Fabryka Materacy JANPOL to polska firma z 25-letnim doświadczeniem. Oferuje szeroki wybór materacy i łóżek, a także nakładki higieniczne, materace posłaniowe i dodatki. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, a także branży hotelowej i sanatoryjnej. Wysokie standardy jakości, duży wybór wzornictwa, ergonomia zastosowania oraz doskonały serwis i fachowe doradztwo pozwala dostarczać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego, wymagającego użytkownika.

Wybór materaca Fabryki Materacy JANPOL to gwarancja wypoczynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę internetową Fabryki Materacy JANPOL. Kliknij TUTAJ! 

 

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds