Renta wdowia, emerytura stażowa, leki za 5 zł, bony etc. Postulaty na rzecz seniorów [Nowa Lewica]

Renta wdowia, emerytura stażowa, leki za 5 zł, bony etc. Postulaty na rzecz seniorów [Nowa Lewica]

W dniu 9 września br. w Poznaniu miała miejsce konwencja Nowej Lewicy, której głównym hasłem było „Dobra praca dla dobrego życia”. Wydarzenie to zgromadziło liderów tej formacji, w tym Włodzimierza Czarzastego, Krzysztofa Gawkowskiego oraz Adriana Zandberga z partii Razem. Obecni byli także przedstawiciele związków zawodowych. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Postulaty Nowej Lewicy dla seniorów

Program Nowej Lewicy to przynajmniej jedenaście propozycji stworzonych z myślą o seniorach oraz osobach w wieku okołoemerytalnym. Przyjrzymy się bliżej postulatom, które starają się odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, z jakimi borykają się aktualni, jak i przyszli seniorzy.

Emerytury stażowe [Nowa Lewica]

Jednym z postulatów programowych Nowej Lewicy jest wprowadzenie emerytur stażowych. Politycy Nowej Lewicy, wspólnie z OPZZ, zaprezentowali w już w marcu 2020 roku projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Zgodnie z tym projektem, emerytura stażowa przyznawana była po 35 latach pracy dla kobiet oraz po 40 latach pracy dla mężczyzn, bez konieczności spełniania kryterium wieku.

Za wcześniejszym przejściem na emeryturę dla pracowników z długim stażem przemawia argument, że osoby te, ze względu na negatywny wpływ często fizycznej pracy nie są w stanie pracować jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednocześnie nie spełniają kryteriów wymaganych do uzyskania renty z powodu niezdolności do pracy.

Warto zaznaczyć, że postulat wprowadzenia emerytur stażowych został również przedstawiony przez Prawo i Sprawiedliwość, choć z wyższym wymogiem stażu pracy.

Umowy cywilnoprawne wliczane do stażu emerytury

Nowa Lewica proponuje, aby okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych był wliczany do stażu pracy, dzięki czemu osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych nie straciłyby prawa do emerytury.

Druga waloryzacja rent i emerytur we wrześniu

Kolejną propozycją jest stały mechanizm drugiej waloryzacji rent i emerytur we wrześniu, jeśli w pierwszej połowie roku wskaźnik inflacji przekracza 5%. Podobny postulat został także przedstawiony przez Koalicję Obywatelską.

Podstawowy filar emerytalny

Uzupełnienie systemu filarów emerytalnych o filar podstawowy to propozycja, w ramach której państwo zagwarantowałoby pewną kwotę emerytury po 30 latach pracy, niezależnie od tego, ile składek zostało w tym czasie odprowadzonych. Odprowadzone składki byłyby dodawane do tego filaru podstawowego, a nie byłyby liczone od zera.

Renta wdowia

Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo wyboru: zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i pobiera rentę rodzinną. Nowa Lewica proponuje korzystniejszy mechanizm. Wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę i dodatkowo otrzymać 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Taki sam wybór będą mogli podjąć wdowcy.

Zobacz również: Renta wdowia – obywatelski projekt ustawy w Sejmie [+50 proc. do emerytury, kryteria, limit]

Zasiłek pogrzebowy w górę

Propozycją Nowej Lewicy jest podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego do poziomu 8 tys. zł oraz wprowadzenie przejrzystego mechanizmu corocznej waloryzacji tego świadczenia. Obecna kwota zasiłku pogrzebowego to 4 tys. zł, kwota ta nie zmieniła się od 2011 roku. Wzrost tej kwoty jest także postulowany przez Koalicję Obywatelską.

Cofnięcie ustawy represyjnej dla służb mundurowych

Nowa Lewica dąży do przywrócenia praw nabytych emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych poprzez uchwalenie ustawy, która wyeliminuje skutki przepisów ustaw z dnia 23 stycznia 2009 roku oraz z 16 grudnia 2016 roku, dotyczących zmian w ustawach regulujących zaopatrzenie emerytalne tych grup zawodowych. Ugrupowanie to jednocześnie wyraża sprzeciw wobec stosowania odpowiedzialności zbiorowej, do czego doszło w tym przypadku.

Senioralny bon turystyczny

Nowa Lewica proponuje wprowadzenie programu Senioralnego Bonu Turystycznego, który zakłada, że każda seniorka i każdy senior co dwa lata otrzymają bon o wartości 500 zł na wsparcie organizacji wypoczynku, krajowych wyjazdów turystycznych i rekreacyjnych. Ten program ma na celu zachęcenie osób starszych do aktywnego spędzania czasu.

Bon kulturowy dla seniorów

Kolejną inicjatywą Nowej Lewicy jest wprowadzenie Bonu Kulturowego dla seniorów w wysokości 50 zł miesięcznie dla osób powyżej 65 roku życia. Bon ten można będzie wykorzystać na zakup biletów do kina, teatru, muzeum, na koncerty lub inne kulturalne wydarzenia. Jednocześnie partia planuje wesprzeć finansowo samorządy w organizacji bezpłatnych aktywności kulturalnych, aby umożliwić seniorom uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.

Bon weterynaryjny dla potrzebujących seniorów

Wsparcie dla seniorów opiekujących się zwierzętami, dla których kot czy pies stanowi ważnego towarzysza, ale koszty utrzymania zwierzęcia stają się wyzwaniem.

Leki na każdą kieszeń [5 zł lub za darmo]

Każdy lek na receptę za nie więcej niż 5 złotych za opakowanie i analogiczna zasada dotycząca wyrobów medycznych, takich jak pompy insulinowe, aparaty słuchowe czy inhalatory. Dla dzieci, emerytów, rencistów, kobiet w ciąży i pacjentów po przeszczepach leki na receptę dostępne bezpłatnie.

Zobacz również: Bezpłatne Leki 65+ Sejmowa debata na temat darmowych leków m.in. Brak listy i konsultacji społecznych oraz propozycja leków za 5 zł [RELACJA]

Nowa Lewica [Cały PROGRAM]

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. W trakcie tych wyborów Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

100 konkretów na 100 dni m.in. emerytura do 5 tys. bez podatku [tabela] i dwie waloryzacje. Propozycje dla seniorów [Koalicja Obywatelska]

Konkrety PiS: Leki 65+, dobry posiłek w szpitalu i emerytury stażowe. Propozycje dla seniorów [Prawo i Sprawiedliwość]

Renta wdowia – debata w Sejmie [RELACJA]. Kto popiera to rozwiązanie? Kiedy renta wdowia wejdzie w życie?

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds