Konkrety PiS: Leki 65+, dobry posiłek w szpitalu i emerytury stażowe. Propozycje dla seniorów [Prawo i Sprawiedliwość]

Konkrety PiS: Leki 65+, dobry posiłek w szpitalu i emerytury stażowe. Propozycje dla seniorów [Prawo i Sprawiedliwość]

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości odbyła się w Końskich w Świętokrzyskiem 9 września br., a prezes PiS Jarosław Kaczyński z koalicjantami przedstawił propozycje programowe na trwającą kampanię wyborczą.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Osiem konkretów PiS

Prezes poświęcił dużą część swojego przemówienia szeroko rozumianej godności, sprawiedliwości, wolności, prymatowi rodziny jako centrum życia społecznego oraz silnego suwerennego państwa. Konkretne propozycje zostały przedstawione na końcu spotkania, padły następujące zapowiedzi:

  • 800 plus
  • Bezpłatne autostrady
  • Bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do 18. roku życia
  • Program „Przyjazne Osiedle”
  • Ciepły, dobry posiłek w szpitalu
  • Lokalna, polska półka — w każdym sklepie 2/3 lokalnych wyrobów
  • Bon dla młodzieży szkolnej na zwiedzanie Polski
  • Emerytury stażowe
Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Propozycje dla seniorów [Prawo i Sprawiedliwość]

Bezpłatne leki 65+

Wśród propozycji PiS, którymi partia chce przyciągnąć do siebie osoby starsze w nadchodzących wyborach, znalazły się bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia. Ten postulat został już przedstawiony podczas wiosennej konwencji programowej PiS. Program, wprowadzany w dużym pośpiechu, wszedł w życie 1 września bieżącego roku. Na liście darmowych leków znalazło się 3800 pozycji.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA] oraz Trudności z programem darmowe Leki 65+. Jakie problemy napotykają seniorzy? Co robić? [10 pytań i odpowiedzi]

Dobry posiłek w szpitalu

Jako nową propozycję można uznać postulat związany ze zdrowiem seniorów, a mianowicie ciepły, dobry posiłek w szpitalu. Dostrzeżono, że żywienie w trakcie choroby stanowi istotny czynnik wpływający na powrót do zdrowia i rekonwalescencję.

Emerytury stażowe

Nową, choć spodziewaną propozycją skierowaną do osób w wieku okołoemerytalnym, są emerytury stażowe, co Jarosław Kaczyński zapowiedział jako dopełnienie realizacji postulatów sierpniowych. Kwestia emerytur stażowych była podnoszona zarówno przez stronę społeczną, jak i prezydenta.

Jak czytamy w oficjalnym programie PiS, celem po wygranych wyborach jest – wprowadzenie do końca kadencji tzw. emerytur stażowych, które umożliwią przejście na emeryturę ze względu na staż pracy. Rozwiązanie to byłoby dobrowolne.
PiS chce zaproponować, aby możliwość przejścia na emeryturę stażową była dostępna po 38 latach pracy dla kobiet i 43 latach pracy dla mężczyzn. W praktyce pozwoliłoby to przejść na emeryturę kobietom w wieku 56 lat i mężczyznom w wieku 61 lat. Stanowi to kolejne obniżenie wieku emerytalnego, tym razem o 4 lata. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących wysokości emerytury stażowej.

Ile będzie kosztować to rozwiązanie? Zgodnie z opinią do projektu ustawy „Solidarności” z 2021 r. koszt świadczeń stażowych w pierwszych 10 latach przekroczyłby 70 mld złotych, a można spodziewać się, że będą wyższy z uwagi na inflację i w konsekwencji wyższą waloryzację emerytur.

Gotówka jako forma płatności

Prezes Kaczyński wspomniał również o przywiązaniu do gotówki i zapewniał, że nie będzie ograniczania tej formy płatności. Pomimo wcześniejszych rządowych prób wprowadzenia limitu obrotu gotówką do 8 tys. zł w przypadku przedsiębiorstw oraz zakazu płatności gotówką powyżej 20 tys. zł dla konsumentów. Na razie te limity nie zostały wprowadzone w życie.

Podsumowanie

Program PiS, zarówno podczas konwencji, jak i opublikowana 300-stronicowa broszura, to przede wszystkim mowa o wartościach, przypominanie o osiągnięciach, ale niewiele konkretnych propozycji na przyszłość.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. W trakcie tych wyborów Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Renta wdowia, emerytura stażowa, leki za 5 zł, bony etc. Postulaty na rzecz seniorów [Nowa Lewica]

Emerytura do 5 tys. bez podatku [tabela] i dwie waloryzacje. Propozycje dla seniorów [Koalicja Obywatelska]

Emerytury pomostowe po zmianach. Kto ma do nich prawo? Jakie warunki trzeba spełnić? [praktyczne wskazówki]

Wszystko, co musisz wiedzieć o 14 emeryturze 2023. Najważniejsze informacje w pigułce [Warunki, Terminy, Kwoty]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds