Światowy Dzień Wody. Programy, konkursy, konferencje

Światowy Dzień Wody. Programy, konkursy, konferencje

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Światowy Dzień Wody

susza, fot.© J.Dudzik

I choć od tamtej pory minęło 30 lat, to nadal dość często zdarza się, że ludziom brakuje dostępu do czystej odpowiedniej jakości wody. Nawet w naszym kraju zdarzają się miejsca, gdzie występują ograniczenia w dostępie do wody. Ludzie zajmujący się dostosowaniem wody do spożycia wiedzą, że zasoby kurczą się zbyt szybko. Wysycha Pojezierze Gnieźnieńskie, a i Wisła przy niesprzyjających warunkach potrafi wyschnąć tak, że widać dno.

Przez setki lat osuszano bagna, wycinano lasy i prostowano rzeki, by lepiej zagospodarować ziemię. Teraz także zdarza się, że zamiast spowalniać bieg strumieni i rzek zapadają decyzje o regulowaniu brzegów i przyspieszaniu spływu wód na niziny, czy budowaniu stopni wodnych. W miastach buduje się betonowe parkingi zamiast zieleńców i parków. Widać bardziej lubimy swoje samochody niż ludzi. Warto zastanowić się w Dniu Wody, czy to dobre dla środowiska.

Światowy Dzień Wody

w wyschniętym stawie zamarło życie, fot.© J.Dudzik

Moda na spędzanie czasu nad wodą w ciepłe dni zyskuje na popularności. Tylko dlaczego po weekendzie zostają odpadki i śmieci nad brzegiem? Przecież ten plastik z opakowań pozostawiony nad brzegiem wcześniej czy później trafi do wody.

Woda jest medium, które służy do transportu odpadów i nieczystości. W domowych warunkach zdecydowanie więcej wody zużywamy do mycia i spłukiwania niż do przygotowania posiłków. I nawet nie koszty są problemem, ale ograniczona dostępność do dobrych jakościowo źródeł wody. Warto o tym pamiętać przez cały rok, a nie tylko w Dniu Wody.

Konferencje i inne przydatne linki

Reklama Reklama Amplifon

Polska Akademia Nauk zaplanowała z okazji Dnia Wody konferencję. Każdy może wziąć udział, wystarczy się zarejestrować się tutaj.

Światowy Dzień Wody

świetne miejsce na konferencje o wodzie, fot.© J.Dudzik

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Więcej  tutaj

A może weźmiesz udział w zabawie zorganizowanej przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną i nakręcisz filmik? Regulamin konkursu  tutaj

Kiedy mówimy o wodzie, to warto także pamiętać, że istnieje też lód. O lodowcach i lodowych rezerwuarach słodkiej wody przeczytacie wiele ciekawych rzeczy na blogu poznańskiego naukowca  tutaj Warto.

Zanim powstanie lód musi najpierw powstać chmura. O chmurach poczytacie  tutaj

Każda chmura kiedyś spadnie na ziemię i oczyści powietrze z pyłów, spalin, dymu. Wsiąknie w glebę, dotrze do warstwy wodonośnej i zasili źródła. Tak być powinno, lecz niestety w miastach woda z deszczu trafia od razu do kanalizacji. Natychmiast jest już niezdatna do wykorzystania.

Jeśli kochacie swoje wnuki, to pomyślcie, co zrobić, żeby mniej marnować i lepiej wykorzystywać zasoby słodkiej wody. To między innymi po to ustanowiono Światowy Dzień Wody.

Może Cię zainteresować:

Czego się napijesz? Czym grozi odwodnienie!

Sprzątanie świata, potrzeba, czy konieczność

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds