Taniec dla seniorów – dawką zdrowia i radości!

Taniec dla seniorów – dawką zdrowia i radości!

Zajęcia taneczne to bardzo dobry pomysł, by aktywnie spędzić wolny czas. Taniec pomaga odzyskać dobrą sprawność fizyczną, poprawia samopoczucie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Taniec pomaga ludziom w każdym wieku. Szczególnie dla seniorów może okazać się idealną formą rehabilitacji. Wiele szkół tańca oferuje ciekawe kursy, podczas których uczestnicy mogą nauczyć się różnych technik tańca. Taka forma ćwiczeń to dawka energii, radości i pozytywnego nastawienia. 

Taniec zaliczany jest do ćwiczeń rekreacyjnych, które korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W wyniku ruchu pracują wszystkie mięśnie i partie ciała. Taniec niesie ze sobą wiele innych pozytywnych zalet. Odpręża, relaksuje oraz odchudza. Pamiętajmy, że taniec to odskocznia od szarej rzeczywistości i obowiązków życia codziennego. To także idealny sposób na nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, które są potrzebne każdemu, a w szczególności osobom starszym.

Warto dodać, że ćwiczenia taneczne to idealny lek antydepresyjny oraz sposób na przedłużenie młodości. Taniec pomaga zwalczać stres i przyczynia się do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia, które dają radość i chęć do życia.

Taniec uświadamia i odciąża postawę ciała. Sprawia, że osoby zaczynają czuć równowagę. Taniec jest idealną formą ćwiczeń dla osób, które mają dolegliwości takie jak: haluksy, problemy zdrowotne z kolanami czy biodrami. – mówi Pani Grażyna Adamczyk-Lidtke – założycielka Akademii Dom Tańca Pałacyk we Wrocławiu oraz instruktorka tańca flamenco .

Seniorzy to bardzo aktywna grupa społeczna i chętnie korzystają z wielu form aktywności. Już od dłuższego czasu w Polsce zmienia się sposób myślenia i styl życia seniorów. Są otwarci na nowe propozycje i formy spędzania wolnego czasu.

Seniorzy, z którymi mam przyjemność pracować są bardzo chętni do nauki. Polecają taniec wielu innym osobom. Praca z nimi wygląda zupełnie inaczej niż współpraca z młodymi ludźmi, którzy chcieliby, aby wyniki były od razu widoczne. Dodam, że seniorzy chętniej wybierają taniec i muzykę niż na przykład fitness. Liczy się radość i harmonia.– mówi Pani Grażyna.

Szkoły tańca mają do zaoferowania wiele kursów. Dużą popularnością wśród seniorów cieszą się warsztaty z: flamenco, latino oraz walca wiedeńskiego i angielskiego. Wybór jest naprawdę duży. Osoby chętne mogą wziąć udział w tańcu solo, ale również w parach, co jest dobrą okazją do zawarcia nowej znajomości.

– Pracuję z różnymi, fantastycznymi osobami. Wśród moich uczniów są seniorzy, którzy z zawodu są radcami prawnymi, dentystami, lub pielęgniarkami. To pełne życia osoby, które czerpią przyjemność z nauki tańca.  – dodaje Pani Grażyna.

Taniec to radość życia, taniec jest dla każdego! W wyniku ruchów ciała jakie wykonujemy zgodnie z muzyką – wyrażamy swoje uczucia i czerpiemy dużą przyjemność. Pamiętajmy, że taniec redukuje napięcie mięśniowe, wynikiem czego nasze ciało jest odprężone. Pozbywamy się nagromadzonych emocji przez co udaje nam się zachować równowagę wewnętrzną, która jest bardzo ważna.

Jednym słowem – taniec to radość życia! Pamiętajmy, że taka forma aktywności jest dla każdego, bez względu na wiek. Tańczmy zatem i cieszmy się zdrowiem.

AP

fot. Pixabay

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds