Telefon serdeczności dla seniorów 691 870 091
W obliczu różnych form izolacji społecznej dotyczącej również seniorów z powodu troski o ich życie zagrożone pandemią, w Poznaniu zarówno służby samorządowe, jak i organizacje statutowo związane z ze światem seniorów, poczęły organizować różne formy pomocy dla starszych ludzi.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Wielomiesięczna izolacja dotykała smętnymi skutkami zwłaszcza emerytów żyjących samotnie, niekiedy nieposiadających nawet rodziny w pobliżu. Żeby stworzyć im choćby zastępcze formy, choćby telefonicznego kontaktu dającego możliwość rozmowy z innych, choćby nieznanym osobiście człowiekiem – utworzono „telefon serdeczności”. Wykonawczo zajął się tym Zespół Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Poznaniu, w którym zatrudnieni są specjaliści od kontaktów z osobami w wieku starszym.
Niewiele osób telefonuje do nas z prośbami o pomoc w jakichś tam, ważnych dla nich sprawach – mówi dyrektor Zespołu, Maria Paradowska.- Zdecydowana większość chce być jedynie wysłuchana, co by oznaczało, że nie mają z kim porozmawiać o ugniatających duszę sprawach bardzo osobistych. „Mam dwie córki, ale nie chcę ich obarczać swoimi problemami” – mówi starsza pani, która przez niemal dwie godziny dokonuje szczerej, krytycznej analizy przeszłości swojego życia. Inna pani, zła na wszystkich i cały świat, mająca wszystkim wszystko za złe, nie mająca, gdzie rozładować swoich frustracji, dzwoni do „telefonu serdeczności”. Pomagamy, wysłuchując i przytakując, bo on tego właśnie potrzebuje, a potem już uspokaja się i możemy spokojnie porozmawiać w sensie dosłownym. Kiedy zamknięto przed ludźmi cmentarze, seniorzy telefonowali porozmawiać o swoim strachu. Są także normalne, kobiece „pogaduchy o niczym” wynikające z naturalnej kobiecej potrzeby porozmawiania z kimkolwiek o czymkolwiek.
Telefonują nie tylko seniorzy – mówi p. Paradowska.- Na przykład młody mężczyzna, który właśnie został ojcem, w euforii dzwoni do „telefonu serdeczności” dzieląc się swoją radością. Widocznie nie ma w pobliżu osób, z którymi mógłby przeżywać to szczęśliwe, rozpierające go wydarzenie.
Telefon był pomyślany dla mieszkańców Poznania, ale telefonują ludzie z całej Polski. Jak często? – zastanawia się pani Maria. – Natężenie jest zmienne. Najwięcej telefonów mamy wówczas, kiedy gdzieś ukażę się informacja z naszym numerem telefonu 691 870 091 w gazecie, radio, telewizji, w jakimś regionie – nie koniecznie w Poznaniu. Częściej telefonują kobiety niż mężczyźni, częściej późnym popołudniem i wieczorem.
Usługa „telefon serdeczności”, jako „wentyl bezpieczeństwa psychicznego”, powołana została w związku z izolacjami pandemicznymi. Czy zdaniem osób obsługujących ten telefon, potrzebna będzie również kiedy skończą się pandemiczne izolacje społeczne? Uważam, że tak – mówi Maria Paradowska.- Z treści rozmów z osobami telefonującymi wynika, że część ludzi w wieku starszym cierpi na „ugniatanie duszy” przez jakieś zaszłości z przeszłości, które dobrze by było z siebie „wypchnąć”, ale nie przy pomocy osób bliskich czy znajomych. Najchętniej zwierzyć się można wówczas osobie życzliwej, ale nie znanej, anonimowej, odległej, z którą więcej po tej rozmowie kontaktu mieć nie będziemy, problem ów oddali się w nicość wraz z rozmówcą w momencie odłożenia słuchawki. Myślę, że jest to społeczna potrzeba pewnej formy pomocy psychologicznej realizowanej raczej nie przez kwalifikowanego psychologa, bo to inny ton rozmowy, ale przez życzliwego, empatycznego, znającego życie, drugiego człowieka, który pozwoli wyżalić się, wysłucha, porozmawia, nie będzie pchał się z pouczeniami i mądrymi radami, lecz pogłaszcze dobrym słowem, ukoi, dyskrecja okryje szczelnie całą rozmowę, a z serca spadnie nurtująca uciążliwość.
Telefon serdeczności 691 870 091
Może Cię zainteresować:
Po rozmowę i wsparcie w czasie koronawirusa? Telefony zaufania dla seniora
- Warecka Seniorada – seniorzy z powiatu grójeckiego celebrowali swoje święto - 17 września, 2024
- Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko - 16 września, 2024
- Trwa dramatyczna walka z powodzią! Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych - 16 września, 2024