Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

Ubezpieczenie mieszkania jest zwykle pierwszym krokiem, jakiego dokonuje właściciel tuż po wprowadzeniu się do lokalu. Wówczas mieszkanie jest już wykończone. Co jednak w sytuacji, jeśli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim? Czy ubezpieczenie takiego mieszkania jest w ogóle możliwe. Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Ubezpiecz mieszkanie

Wiele osób zastanawia się jak kupować mieszkanie w sposób bezpieczny i czy je ubezpieczać. Jest to rozwiązanie polecane wszystkim nabywcom i uznawane za bardzo rozsądne. W razie uszkodzenia mieszkania (jak np. zalanie, włamanie, uszkodzenie na skutek silnego wiatru czy wad konstrukcyjnych budynku, pożar), jesteśmy w stanie odzyskać pieniądze i naprawić szkodę. Warto zadbać, by suma ubezpieczenia była równa wartości mieszkania – wówczas nie będziemy stratni przy ewentualnej szkodzie. Czym się kierować kupując dobre mieszkanie, podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania, a także kilka przydatnych rad takich jak zakup ubezpieczenia mieszkania – kalkulator ubezpieczenia mieszkania dostępny jest na stronie mfind.pl. Wielu nabywców zastanawia się, jaki może być koszt ubezpieczenia mieszkania. Cena zależna jest od wielu czynników i w tym przypadku świetnie sprawdzi się wspomniany kalkulator i porównywarka ofert.

Reklama Reklama PolisyTravel

A co ze stanem deweloperskim – ubezpieczać czy nie?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest stan deweloperski. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bowiem stan deweloperski może oznaczać co innego u różnych deweloperów. Precyzuje to dokładnie umowa, jaką zawieramy na zakup mieszkania i to w niej należy szukać odpowiedzi, co oznacza stan deweloperski w naszym konkretnym przypadku. Tylko na tej podstawie uda nam się uzyskać odszkodowanie w przypadku ewentualnych szkód w mieszkaniu.

Jak pokazuje rzeczywistość, zwykle jest tak, że gdy do szkody dojdzie jeszcze w stanie deweloperskim mieszkania, przed jego odbiorem, odpowiada za nią deweloper. Deweloperzy ubezpieczają cały budynek – nie konkretne mieszkania – na cały okres budowy. Dopiero po dokonaniu odbioru przez nowego właściciela i podpisaniu aktu notarialnego, właściciel może postarać się o ubezpieczenie. Warto wówczas zdecydować się na opcję tzw. „ubezpieczenia domu w budowie”, a po zakończeniu prac wykończeniowych przekształcić je w standardowe ubezpieczenie mieszkania. To ważne, bo jeżeli w budynku prowadzone są jeszcze prace budowlane, a budynek nieoddany do użytku, nasze mieszkanie, mimo że niezamieszkane, jest narażone na szkody. Ubezpieczenie mieszkania w opcji „w budowie” sprawdzi się idealnie, gdy nasze częściowo wykończone mieszkanie ulegnie zniszczeniu.

Podsumowując: mieszkanie w stanie deweloperskim, którego nie jesteśmy jeszcze właścicielami, ubezpieczone jest przez dewelopera (mury, a także stałe elementy). Po kupnie mieszkania i podpisaniu aktu notarialnego, ale jeszcze przed zamieszkaniem, warto zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie, które po zamieszkaniu możemy bez problemu zmienić na zwykłe ubezpieczenie nieruchomości.

Artykuł Partnera

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds