Prenumerata Gazety Senior
Zwrot podatku dla emerytów [Zastrzyk gotówki 2023] Dla kogo, kiedy i czy trzeba składać wniosek?

Zwrot podatku dla emerytów [Zastrzyk gotówki 2023] Dla kogo, kiedy i czy trzeba składać wniosek?

Zwrot podatku dla emerytów to konsekwencja obniżenia stawek podatkowych z 17 na 12 proc., które wprowadziła reforma podatków tzw. Polski Ład.

Na jak dużą kwotę możesz liczyć? Czy twoja emerytura uprawnia do otrzymania zwrotu? Nie bez znaczenia pozostają także kwestie formalne, by móc uzyskać zwrot podatku. Czy musisz składać jakieś dokumenty? Kiedy realnie dostaniesz pieniądze? Przyglądamy się zagadnieniu z bliska. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Data aktualizacji merytorycznej: 03.02.2023

Obniżka PIT dla emerytów z 17 do 12 proc.

Zmiana stawek podatkowych, która w praktyce obowiązuje od lipca 2022 r., dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. PIT. Wysokość podatku obniżono z 17 do 12 proc. Ten fakt przełożył się na wyższe emerytury dla seniorów, którzy wciąż płacili podatek dochodowy od swojej emerytury. Od lipca świadczenia są wyższe.

Jednak niższa stawka PIT obowiązuje wstecz – od 1 stycznia 2022 r. Stąd nadpłata podatku dochodowego za miesiące od stycznia do czerwca 2022 r. włącznie.

Warto zaznaczyć, że obniżka podatku dotyczy nie tylko emerytów i rencistów, ale wszystkich osób płacących podatek według skali podatkowej.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Którzy emeryci dostaną zwrot podatku 2023

Niestety nie każdy emeryt będzie mógł liczyć na dodatkowy „zastrzyk gotówki” w 2023 r. Zwrot podatku obejmie wyłącznie tych seniorów, których otrzymują emeryturę wyższą niż 2500 złotych brutto.

Osoby, które pobierają emeryturę w niższej wysokości, są zwolnione z obowiązku opłacania podatku dochodowego. W związku z tym seniorzy z emeryturą do 2500 złotych brutto nie otrzymają żadnego zwrotu.

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy należy Ci się nadpłata podatku, dowiesz się tego z deklaracji PIT-11A lub PIT-40A, które rozsyła ZUS. Wszyscy emeryci i renciści powinni je otrzymać do końca lutego.

Ile będzie wynosić zwrot podatku dla emerytów? Przykład

Dokładna wysokość zwrotu podatku zależy wprost od wysokości emerytury.

Jeśli pobierasz emeryturę w wysokości 2600 złotych brutto, wówczas zwrot będzie wynosił 30 złotych. Każdy wzrost świadczenia o 100 zł brutto, generuję wzrost zwrotu nadpłaconego podatku o kolejne 30 zł. W związku z tym, jeśli otrzymujesz emeryturę w wysokości 5000 złotych brutto, w takim przypadku zwrot wyniesie nawet 700 złotych.

Na największą sumę dodatkowych pieniędzy w 2023 roku mogą więc liczyć emeryci, którzy pobierają najwyższe świadczenia emerytalne, od których też płacą największe podatki.

Kiedy można liczyć na zwrot podatku

Urząd skarbowy zacznie zwracać nadpłacony podatek dopiero po złożeniu rozliczeń rocznych za 2022 r., a termin tego obowiązku przypada zawsze na koniec kwietnia, w 2023 r. będzie to dokładnie 2 maja.

Na zwrot podatku wynikającego ze zmiany stawki podatkowej najprawdopodobniej przyjdzie poczekać seniorom do drugiej połowy 2023 roku, a więc do czasu, kiedy większość PIT-ów zostanie wypełniona, złożona i zaakceptowana przez urząd skarbowy.

Jak przyspieszyć zwrot podatku w 2023?

Czy istnieje jakiś sposób, by przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku? Tak, należy rozliczyć się elektronicznie, wówczas urząd skarbowy będzie miał tylko 45 dni na zwrot podatku, a nie 3 miesiące.

15 lutego w systemie Twój e-PIT każdemu emerytowi zostanie udostępniona wstępna deklaracja podatkowa sporządzona przez urząd skarbowy. Szybka akceptacja tej deklaracji lub zmiana — poprzez uwzględnienie w niej przysługującym nam ulg — przyspieszy zwrot nadpłaty.

Jeśli rozliczysz się w formie tradycyjnej i złożysz PIT w formie papierowej, urząd skarbowy ma na zwrot nadpłaty trzy miesiące.

Jeśli nie zrobisz nic, rozliczenie przygotowane przez urząd skarbowy zostanie automatycznie zaakceptowane 2 maja 2023 r.

Czy należy składać wniosek o zwrot podatku dla emerytów w 2023 roku?

Urząd Skarbowy automatycznie wypłaci zwrot podatku każdemu, kogo emerytura wynosi więcej niż 2500 złotych brutto. Nie ma konieczności składania dodatkowych wniosków czy innych dokumentów.

Zwrot podatku dla emerytów – uwaga na oszustów

Na szczególną uwagę zasługuje także kwestia wyłudzeń i prób oszustwa. Musimy być czujni, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem pojawią się fałszywe informacje o konieczności składania wniosków dotyczących zwrotu podatku dla emerytów. Bądźmy wyczuleni na osoby, które będą próbowały podszywać się pod organy skarbowe, oferując szybsze załatwienie zwrotu nadpłaconego podatku.

Podsumowując, jeśli pobierasz emeryturę w wysokości powyżej 2500 złotych brutto, bez żadnych dodatkowych czynności z twojej strony, możesz liczyć w 2023 roku na zwrot nadpłaconego podatku.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Emerytura honorowa dla stulatków w górę o 600 zł [dodatkowe 5,5 tys. co miesiąc] – komu należy się z urzędu, kto musi złożyć wniosek?

Emerytura od lipca 2022 po obniżce PIT do 12%. Nowe Emerytury [TABELA NETTO od 1200 do 5000 zł]

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2023. Pewne 14,8 proc. i gwarantowana podwyżka 250 zł [TABELA netto-brutto]

Bezpłatne leki dla seniorów, czyli program leki 75+, leki 70+? [LISTA 2023]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds