Dlaczego seniorzy REZYGNUJĄ z SEKSU? [10 powodów]

Dlaczego seniorzy REZYGNUJĄ z SEKSU? [10 powodów]

Dużo mówi się o podejmowaniu aktywności seksualnej przez osoby 60 +, ale znacznie rzadziej podejmuje się temat rezygnacji z seksu. Powody, dla których osoby dojrzałe przechodzą na seksualną emeryturę, są bardzo różne i warto się im przyjrzeć, ponieważ odzwierciedlają wartości, które są istotne dla tej grupy wiekowej. Warto również podkreślić, że wycofanie się z życia seksualnego wcale nie musi oznaczać, szczególnie w parach, końca bliskości i czułości.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Seksualna emerytura – BADANIA

Izraelskie badaczki Ateret Gewirtz-Meydan i Lyat Alayon przeprowadziły badanie, w którym pytały osoby po 60 r. ż. o powody rezygnacji z seksu. Na łamach magazynu „Journal of Sex & Marital Therapy” ukazał się w związku z tym arcyciekawy artykuł o tym, z jakich powodów osoby w wieku dojrzałym powstrzymują się przed aktywnością seksualną.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Rezygnacja z seksu po 60. POWODY

Trudności natury seksuologicznej

Jeden z powodów to lęk – obawa przed zmierzeniem się z trudnościami w obszarze seksuologicznym takimi jak: brak erekcji, opóźniony wytrysk, brak pożądania, suchość pochwy, bolesność podczas stosunku, trudności z osiągnięciem podniecenia i orgazmu. Wiele z tych przeszkód spowodowanych jest zmianami hormonalnymi i biologicznymi, które pojawiają się wraz z procesem starzenia się organizmu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni biorący udział w badaniu, podkreślali, że kiedy pojawiły się wyżej wymienione trudności w łóżku, to w obawie przed porażką część osób wycofywała się z seksu. Podczas gdy niektórzy z badanych postanowili sobie poradzić z tymi zmianami i korzystali ze wsparcia farmakologicznego (np. leki na poprawę erekcji lub hormonalne) lub angażowali się w inne praktyki seksualne – niewymagające penetracji czy dużej sprawności seksualnej.

Starzenie się ciała

Starzenie się ciała i niskie poczucie atrakcyjności może przeszkadzać w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji seksualnych. Aktywność seksualna niejako zmusza nas do odkrywania swojego ciała, do spotykania się ze swoją własną nagością. Zmarszczki, plamy, przebarwienia, suchość skóry i inne zmiany na ciele mogą być dla wielu osób krępujące i powstrzymywać przed bliskością. Im bardziej myślimy o tym, jak wyglądamy w łóżku, czy jesteśmy wystarczająco seksowni/seksowne, tym więcej napięcia i niepotrzebnego stresu pojawia się w trakcie seksu. Innymi słowy, seks przypominał o starzejącym się ciele, a kobiety wolały unikać tych myśli, powstrzymując się od seksu. Kobiety mówią, że ich waga, skóra i napięcie mięśniowe sprawiły, że czuły się mniej komfortowo, angażując się w seks lub doprowadziły do powstrzymania się od określonych praktyk seksualnych:

Wiem, że przeszkadza mi to, że nie czuję się już tak atrakcyjna. Czuję, że starzeję się i robię się pomarszczona, a to wpływa na moją pewność siebie. Chcę być w określonych pozycjach podczas seksu. Na przykład chcę być na górze, ale wtedy myślę o tym, jak moja twarz opada i że w ten sposób on będzie mógł zobaczyć mój obwisły brzuch… Dlaczego więc ktoś powstrzymuje się od seksu w późniejszym życiu? Pewnie w wyniku niskiej samooceny i tego, jak wygląda ich ciało…” (60-letnia zamężna kobieta).

To kobiety przez całe swoje życie słyszą, że powinny dbać o siebie, o swój wygląd i kondycję, ta presja jest bardzo duża i większość kobiet jej ulega. Kiedy zmiany wynikające z procesu starzenia się są nieuchronne, tym bardziej trudno jest im się pogodzić z przemijającym pięknem. Co ciekawe, część kobiet jest równie wymagająca wobec swoich kochanków. Niektóre panie wyrażają niechęć do konfrontacji ze starzejącym się ciałem partnera lub zmianami w jego wyglądzie fizycznym:

Z wiekiem stajesz się coraz mniej atrakcyjny. To naprawdę nieciekawe wejść do łóżka i uprawiać seks z mężczyzną, gdy jego protezy leżą w kubku na komodzie” (67-letnia mężatka).

Z kolei 61-letni żonaty mężczyzna dzieli się uczuciami zakłopotania swoim starzejącym się ciałem, co wpłynęło na jego życie seksualne: Czujesz się zawstydzony. Wyłączasz światła. Zawstydzony swoim ciałem… nie chcesz, żeby twój partner myślał o tobie np. „Hej, kim jest ta stara torba?.

Kult młodości i sprawności fizycznej sprawia, że obie płcie mogą cierpieć w wyniku nierealistycznych oczekiwań wobec seksu i kondycji swoich ciał w jesieni życia.

Seks seniorów, randki emerytów, zdrowie intymne i higiena po 60. Seksualność seniorów BEZ TABU

Niższa sprawność seksualna

Życie przeszłością powoduje, że pojawia się strach przed niezrealizowaniem aktywności seksualnej tak, jak chcieli, lub tak, jak było kiedyś, co również hamuje zaangażowanie w seks. Zmiany, których doświadczają mężczyźni w ich sprawności seksualnej, zostały opisane jako wstydliwe, a nawet upokarzające:

Prawdopodobnie starsi ludzie powstrzymywaliby się od seksu, gdyby wiedzieli, że nie mogą kochać się tak jak w młodości. To oznacza, że czują ciągły lęk przed występem, jakby byli na scenie, wydają się niepewni tego, kim są. Robią, co mogą, ale koncentrują się na tym, czego nie mogą zrobić…” (62-latek, rozwiedziony mężczyzna).

Niektórzy mężczyźni przyznają, że ich strach przed niewystarczającą sprawnością seksualną nakręcał lęk przed porażką do tego stopnia, że miało to niszczący wpływ na poczucie własnej wartości i męskość:

Prawdziwym powodem, dla którego przestałem uprawiać seks, jest strach przed porażką. Jeśli ci się nie uda – jesteś porażką na zawsze! Przez resztę życia będziesz myślał, że czegoś brakuje, że nie jesteś wystarczający, że nie jesteś już prawdziwym mężczyzną” (91-letni, żonaty mężczyzna).

To lęk nie tylko przed rozczarowaniem siebie, ale także przed rozczarowaniem partnera/partnerki. Wiele osób zapomina, że seks to nie tylko penetracja, że brak erekcji nie przekreśla szansy na erotyczne spotkanie.

Żałoba po partnerze czy partnerce

Powstrzymywanie się od seksu może również wynikać z żałoby po zmarłym partnerze. Można na to spojrzeć z perspektywy potrzeby regeneracji i procesu żegnania z szacunkiem ukochanej osoby. Cześć wdów i wdowców nigdy już nie wraca do seksu. Szczególnie kobiety nie chcą angażować się w inny związek, nawet gdyby to oznaczało, że rezygnują z seksu: Oczywiście tęsknię za [seksem], ale co mogę zrobić? Przyprowadzić do domu faceta, którego znam i zaczynać całą historię od nowa? To nie dla mnie…(72 lata, mężatka).

Inni wiele lat czekają, aby znaleźć „właściwą” osobę. Uczestnicy badania zastanawiali się, ile potrzebowali czasu na żałobę i opisali, jak nie wyobrażają sobie, że uprawiają seks z kimkolwiek poza partnerem, którego stracili. Inni mówią o trudnościach wejścia w nowy związek.

Kiedy jesteś w związku małżeńskim, jesteś też w strefie komfortu – zwłaszcza gdy jesteś żonaty od dawna. Wiesz, czego chce partnerka i jak zareaguje lub jak zareagowałaby i… więc kiedy masz dwadzieścia, lub dwadzieścia pięć lat, posiadanie nowego partnera może być ekscytujące i możesz się dostosować. Kiedy jesteś w pewnym wieku, wydaje się to o wiele trudniejsze” (61 lat, żonaty mężczyzna).

Seks, viagra, menopauza. Profesor Zbigniew Lew-Starowicz ROZMOWA

Obawa o brak akceptacji otoczenia

Kolejnym powodem, dla którego osoby dojrzałe rezygnują z seks, są dzieci, rodzina, i najbliższe otoczenie, a raczej obawa przed ich oceną, a nawet wyśmianiem. Mogą pojawić się myśli: „Czy mi wypada?”, „Czy dzieci nie będą się śmiały?” ” Co ludzie pomyślą?”. Takie przekonania mogą generować wstyd i zakłopotanie. Obawy, że ich partnerzy i partnerki nie uważali ich już za atrakcyjnych, a te myśli prowadziły do ​braku aktywności seksualnej. Czasami te lęki mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bywa, że dorosłe dzieci utrudniają rodzicom wejście w nowe związki, krytykując partnera albo nie zapraszając go na uroczystości rodzinne. Są to sytuacje szczególnie trudne, ponieważ rodzice najczęściej nie chcą wchodzić w konflikty ze swoimi dziećmi. Dlatego tak ważne jest postawienie granicy, aby rodzina nie ingerowała w prywatność i życie intymne danej osoby. Jeśli chodzi o dezaprobatę innych osób, to głównie kobiety wyrażały tę obawę:

Pochodzę konserwatywnego środowiska, nie ma czegoś takiego jak ponowne małżeństwo. Chłopak nie wchodzi w grę… to jest jeszcze gorsze. Po siedmiu latach bycia wdową chciałam znów być w związku, ale za bardzo bałam się tego, co powiedzą ludzie, a zwłaszcza jak patrzyliby na mnie rodzina mojego męża i mój syn. Więc z czasem straciłam to pragnienie… ja nauczyłam się już tego nie chcieć”.

Inne formy intymności

Niektóre pary mówią o chęci skupienia się na innych aspektach ich romantycznego związku niż życie seksualne. Wyrażają chęć angażowania się w różne formy dotyku i bliskości, ale nie chcą dalej uprawiać seksu z penetracją. Takie formy bliskości nie muszą być postrzegane jako kompromis lub coś negatywnego, ale raczej jako aktywna decyzja powstrzymaj się od seksu: Wierzę, że seks to nie tylko penetracja. Seks to także przytulanie, całowanie i tak dalej, te inne rzeczy. Nie uprawiamy już seksu, ale wszystkie inne rzeczy, które robimy, są dla nas bardzo satysfakcjonujące” (83-letni żonaty mężczyzna).

Jedna z kobiet prowokacyjnie pyta: Kto potrzebuje seksu? Potrzebujemy bliskości! Seks nie jest niezbędny. Bez tego żyje nam się dobrze. Mamy kochający, ciepły i wspierający związek”.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Seks, jak i brak seksu jest w porządku!

Wypowiedzi świadczą, że są seniorzy, którzy poszerzają definicję seksu, i zadowalają się miłością i intymnością w związku mimo braku współżycia. Seksualność w wieku dojrzałym zmienia się i można potraktować to jako szansę. Do odkrywania i eksplorowania nowych, satysfakcjonujących sposobów sprawienia sobie przyjemności poprzez pieszczoty, masturbację czy seks oralny. Pamiętaj, jeżeli nie uprawiasz seksu i nie widzisz w tym problemu, nie przysparza ci to większych zmartwień, to wszystko jest OK!

Źródło: Ateret Gewirtz-Meydan & Liat Ayalon (2022): Reasons people refrain from sex in later life, Journal of Sex & Marital Therapy


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Seks seniorów, randki emerytów, zdrowie intymne i higiena po 60. Seksualność seniorów BEZ TABU

Seks, viagra, menopauza. Profesor Zbigniew Lew-Starowicz ROZMOWA

Kolejka do sanatorium 2023. Długość kolejki w poszczególnych województwach [PRZEGLĄD]

Klaudia Latosik i Olga Żukowicz
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds