Z elektronicznej legitymacji korzysta ponad 400 tys. seniorów! Ulgi i zniżki na nową legitymację [mLegitymacja emeryta-rencisty]

Z elektronicznej legitymacji korzysta ponad 400 tys. seniorów! Ulgi i zniżki na nową legitymację [mLegitymacja emeryta-rencisty]

mLegitymacja dla seniorów funkcjonuje od 1 stycznia 2023 r. Do kwietnia skorzystało z niej ponad 400 tys. świadczeniobiorców ZUS. Kto otrzymał mLegitymację i czy plastikowe legitymacje emerytów pozostają ważne? Wyjaśniamy.

Aktualizacja 17.05.2023

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Co to jest mLegitymacja emeryta-rencisty?

mLegitymacja to mobilna legitymacja w smartfonie, która działa tak samo jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie telefonu, potwierdzisz, że jesteś emerytem lub rencistą i podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu, skorzystasz także ze zniżki dla seniora. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy emeryci i renciści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymują mlegitymację.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Czy trzeba składać wniosek o wydanie mLegitymacji?

Żaden emeryt i rencista nie musi składać wniosku o wydanie mLegitymacji, czyli legitymacji elektronicznej.

Reguły rządzone zasadami przyznawania legitymacji emeryta-rencisty różnią w zależności od daty przyznania świadczenia. Dotychczasowi emeryci i renciści mogą korzystać z tradycyjnej, jak i elektronicznej wersji. Nowi świadczeniobiorcy tylko z mlegitymacji emeryta, chyba że złożą wniosek o tradycyjną.

mLegitymacja. Decyzja emerytalna PRZED 1 stycznia 2023 r.

Przyznano Ci emeryturę lub rentę przed 1 stycznia 2023 r. i posługujesz się tradycyjną legitymacją w formie plastikowej karty.

1 stycznia 2023 r. udostępniono Ci elektroniczną legitymację tzw. mLegitymację. Aby zacząć się nią posługiwać, musisz mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mObywatel. W aplikacji tej pobierzesz mLegitymację. Po pobraniu mLegitymacji na telefon twoja tradycyjna legitymacja emeryta-rencisty pozostaje ważna. Możesz korzystać z obu wersji dokumentu –  tradycyjnej i elektronicznej.

Nie musisz składać żadnego wniosku ani odwiedzać oddziału ZUS, aby pobrać mLegitymację.

mLegitymacja. Decyzja emerytalna PO 1 stycznia 2023 r.

Jesteś świeżo upieczonym emerytem, a świadczenie – emeryturę lub rentę – przyznano Ci po 1 stycznia 2023 r. lub dopiero składasz niezbędne dokumenty. Wraz z decyzją emerytalną zostanie udostępniona Ci mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty. Aby ją okazać, musisz ją najpierw pobrać w aplikacji mObywatel.

Jeżeli chcesz korzystać z tradycyjnej plastykowej legitymacji, musisz złożyć wniosek o jej wydanie (formularz ERL). Wniosek możesz złożyć w dowolnym czasie, zarówno wraz z dokumentami o przyznanie emerytury, jak i później. Złożenie wniosku i wydanie tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty jest bezpłatne.

Jeśli złożysz wniosek, także korzystasz z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.

Jak wygląda elektroniczna legitymacja emeryta?

Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda oraz jakie informacje zawiera elektroniczna legitymacja emeryta.

jak wygląda mlegitymacja emeryta Jak korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty?

Legitymacja emeryta-rencisty w aplikacji mObywatel ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Możesz ją okazać w każdej sytuacji, w której należy okazać tradycyjny dokument.

Jeśli przepisy wymagają okazania dowodu osobistego wraz z tradycyjną legitymacją, możesz posłużyć się mLegitymacją na telefonie.

Wymiana legitymacji emeryta-rencisty 2023

Zasady wymiany legitymacji emeryta-rencisty w tradycyjnej i mobilnej formie pozostają zbliżone, choć znajdziemy pewne ułatwienia wynikające z elektronicznej natury nowej legitymacji.

Legitymację emeryta-rencisty lub mlegitymację przed upływem okresu, na jaki została wystawiona, wymienia się tylko w kilku uzasadnionych przypadkach. Są to:

 • zmiana imienia, nazwiska lub numeru PESEL,
 • zmiana rodzaju świadczenia (np. po przejściu z renty na emeryturę),
 • zmiana numeru oddziału NFZ (do zmiany numeru NFZ może dojść, gdy zmienisz adres i przeprowadzisz się do innego województwa),
 • uszkodzenie lub zniszczenie (dotyczy wyłącznie tradycyjnej legitymacji),
 • upływ terminu ważności.

Legitymacja emeryta-rencisty lub mLegitymacja jest wymieniana na wniosek. Właściwy wniosek w twoim imieniu może złożyć także pełnomocnik albo przedstawiciel ustawowy.

Wymiana tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty

Nowa tradycyjna legitymacja zostanie przesłana na podany we wniosku adres tj. adres zameldowania, zamieszkania lub adres do korespondencji. Może być także przekazana do rąk pełnomocnika.

Wymiana mLegitymacji

Wymiana mLegitymacji nastąpi przez udostępnienie zmienionych danych w aplikacji mObywatel. Nową mLegitymację musisz ponownie pobrać na swój telefon.

Kiedy należy zwrócić tradycyjną legitymację. Zwrot mLegitymacji?

Jeżeli korzystasz z tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty należy ją zwrócić do ZUS:

 • jeśli odzyskasz zagubiony dokument, a zdążyłeś już wyrobić duplikat tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty,
 • jeśli twoje prawo do emerytury lub renty z jakichś powodów wygasło,
 • w przypadku śmierci emeryta lub rencisty rodzina powinna zwrócić dokument do ZUS.

mLegitymacji nie zwracasz. Jeśli korzystasz z mLegitymacji  w ww. przypadkach zostaje ona unieważniona.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Kto otrzymuje mLegitymację? Rodzaje świadczeń

Mobilna legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana seniorom pobierającym:

 • emerytury,
 • emerytury pomostowe,
 • renty,
 • renty socjalne,
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Ulgi i zniżki na legitymację emeryta-rencisty i mLegitymację

Tradycyjna, jak i elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty potwierdza, że jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Przywileje dostępne wraz z legitymacją emeryta-rencisty to ulgi w komunikacji oraz zniżki w instytucjach i firmach prywatnych.

Dokument uprawnia m.in. do dwóch ulgowych przejazdów w roku (zniżka 37 proc.) pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego. W przypadku tej ulgi w czasie kontroli należy okazać także zaświadczenie wystawione przez uprawnioną do tego instytucję m.in. PZERiI.

Sprawdź również: Ulgi dla seniora 2023. PIT-0 dla seniora, karta seniora, ulga na leki, zniżka PKP, zwolnienie z abonamentu RTV [ZESTAWIENIE]

Zgubienie lub kradzież mLegitymacji emeryta-rencisty. Co robić?

Zawsze zgłoś zgubienie lub kradzież telefonu, na którym była zainstalowana aplikacja mObywatel. Możesz to zrobić telefonicznie pod numerem +48 422 53 54 74.

Sprzedaż telefonu a mLegitymacja

Przed sprzedażą lub oddaniem telefonu odinstaluj aplikację mObywatel i wyczyść pamięć telefonu, jeśli to zrobisz nie musisz zastrzegać mDokumentów.

Ilu seniorów ma mLegitymację?

W pierwszym tygodniu działania mLegitymacji zanotowano ponad 50 tys. pobrań w aplikacji mObywatel. Do kwietnia br. mlegitymacja doczekała się 380 tys. użytkowników.

Aplikacja mObywatel

Aby korzystać z mLegitymacji, należy zainstalować na swoim smartphonie aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, podobnie jak instalacja mDokumentów.

Jeśli korzystasz już z aplikacji mObywatel i chcesz pobrać mLegitymację emeryta-rencisty, sprawdź, czy jest to najnowsza wersja aplikacji. Jeśli nie, zaktualizuj ją.

Nie masz obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, jeśli nie chcesz korzystać z mLegitymacji.

Jak aktywować aplikację mObywatel INSTRUKCJA

Źródła: ZUS, gov.pl


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Waloryzacja emerytur 2024, 2025 oraz kolejne lata. PROGNOZA podwyżki [tabela netto]

14. emerytura 2023 [rząd przyjął ustawę]. Dodatek na stałe, elastyczny termin wypłaty, próg dochodowy bez waloryzacji

Jak zamówić prenumeratę „Gazety Senior” do domu przez Internet? [INSTRUKCJA GRAFICZNA]

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.