Nie daj się nabrać na fałszywe SMS-y o długach! Ostrzeżenie dla seniorów

Nie daj się nabrać na fałszywe SMS-y o długach! Ostrzeżenie dla seniorów

Oszuści wysyłają wiadomości SMS, informując o rzekomym ryzyku wpisu na listę dłużników. Co gorsza, wiadomości te zawierają prawdziwe dane osobowe odbiorców, co zwiększa ich wiarygodność.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak rozpoznać oszustwo „na wpis na listę dłużników”?

SMS, który może wyglądać na autentyczny, zazwyczaj zawiera tekst typu: „MONIT: [Imię Nazwisko], informujemy o ryzyku dokonania nowego wpisu na listę dłużników. Pobierz raport o sobie na BazaWindykacyjna[kropka]pl. Hasło: XXX.” Kliknięcie w podany link i próba pobrania raportu skutkuje naliczeniem opłaty w wysokości aż 1 299 złotych!

Oszuści liczą na to, że zapłacisz za raport, który miałby pokazać, czy jesteś na liście dłużników. Klikając, akceptujesz ich warunki, tj. zgadzasz się na opłatę, a jeśli jej nie uiścisz, mogą naprawdę wpisać cię do rejestru dłużników.

Ostatnio oszuści używali strony TwojDlug[kropka]pl do swoich niecnych celów. Bądź czujny, ponieważ mogą zmienić adres strony, ale sposób oszustwa pozostaje taki sam.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Co zrobić, gdy otrzymasz SMS o rzekomym wpisie na listę dłużników?

Nie klikaj w link! Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ignorowanie linków przesłanych w tego typu wiadomościach. Nie należy również pobierać żadnych plików ani aplikacji z nieznanych źródeł.

Zweryfikuj informacje! Jeśli masz wątpliwości co do swojego statusu w rejestrach dłużników, skontaktuj się bezpośrednio z Biurem Informacji Kredytowej lub inną zaufaną instytucją finansową.

Informuj innych! Ostrzegaj bliskich, przyjaciół, znajomych zwłaszcza seniorów, którzy mogą być mniej świadomi tego typu zagrożeń. Edukacja jest najlepszym sposobem na walkę z oszustwami.

Zobacz również: Oszustwo na ZUS: fałszywy profil ZUS na Facebooku [ostrzeżenie]

Dlaczego seniorzy znajdują się na celowniku oszustów internetowych?

Seniorzy są często celem oszustów z powodu mniejszej znajomości zawiłości nowych technologii, z powodu większego prawdopodobieństwa posiadania oszczędności, czy zaufania, jakim obdarzają instytucje finansowe. Pamiętajcie, że prawdziwe instytucje finansowe nigdy nie zażądają opłaty za sprawdzenie twojego statusu w rejestrze dłużników poprzez niezabezpieczoną platformę cyfrową. Bądźcie czujni i chrońcie swoje finanse przed nieuczciwymi praktykami. Nie dajcie się zwieść oszustom!

Źródła: Niebezpiecznik.pl, Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem


Chcesz być na bieżąco z oszustwami na ZUS, na BLIK, na wnuczka, na policjanta, na lekarza? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również inne materiały „Gazety Senior” dotyczące prób oszustwa lub wyłudzenia: 

Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY]

14. emerytura. Oferują pomoc przy wniosku o 14-tkę? To oszustwo!

 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds